Dobrovoľník roka 2020 – odovzdávanie ceny Srdce na dlani. Ako menia dobrovoľníci našu spoločnosť?

0
Dobrovoľník roka 2020 – odovzdávanie ceny Srdce na dlani. Ako menia dobrovoľníci našu spoločnosť?

Dobrovoľníkov – jednotlivcov, skupín aj organizácií, ktorí majú srdce na dlani, aby nezištne pomáhali iným – je na Slovensku z roka na rok viac. Aj tento rok už 12-krát Národné dobrovoľnícke centrum – CARDO, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a krajské dobrovoľnícke centrá desiatkam z nich udelia prestížne ocenenia.

Nesmierne nás teší, že v každom kraji sa nájdu dobrovoľníci a projekty, ktoré zlepšujú rôzne oblasti života, preto robia našu spoločnosť lepšou. Zaslúžia si za to nielen naše ĎAKUJEME, ale tí najlepší aj ocenenie. Veríme, že cena Srdce na dlani a Dobrovoľník roka ich budú ďalej motivovať v nezištnej pomoci a dobrovoľníckych aktivitách.

Dobrovoľnícke centrá na krajskej a CARDO na celoslovenskej úrovni oceňujú výnimočné projekty a výnimočných ľudí, ktorí veľkú časť svojho voľného času venujú rozvoju komunít, ochrane životného prostredia, zdravia, kultúry, umenia a vzdelávaniu v mnohých ďalších oblastiach.

„To všetko robia bez nároku na akýkoľvek honorár. Robia to zo srdca. Treba pritom zdôrazniť, že neraz aj zdanlivo malé činy či kroky vo výsledku znamenajú veľkú vec a určite menia našu spoločnosť k lepšiemu,“ hovorí Zuzana Vinklerová, výkonná riaditeľka slovenského Národného dobrovoľníckeho centra – CARDO.

Nominovaných bolo 287 dobrovoľníkov

Tento rok bolo na ocenenie Srdce na dlani naprieč Slovenskom nominovaných 287 dobrovoľníkov a projektov. Základné oceňovanie sa deje na úrovni krajov. Nezávislé hodnotiace komisie sú zostavené z predchádzajúcich ocenených a predstaviteľov organizácií podporujúcich dobrovoľníctvo.

Tieto komisie ocenili najsilnejšie príbehy dobra a zároveň posunuli 60 nominácií na celoslovenské ocenenie Dobrovoľník roka, ktoré organizuje CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a krajskými dobrovoľníckymi centrami. Záštitu nad oceňovaním na úrovni krajov prevzal splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti a nad cenou Dobrovoľník roka 2020 minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Mená všetkých ocenených na celoslovenskej úrovni sa dozviete už vo štvrtok 11. marca. Oceňovanie môžete sledovať on-line cez živý stream na Facebook stránke dobrovolnictvo.sk. „Žiaľ, situácia nedovoľuje, aby sa oceňovanie mohlo uskutočniť naživo, aby sme tým, ktorí si to naozaj zaslúžia, mohli okrem odovzdania ceny aj srdečne potriasť rukou. Rada by som tak urobila o to viac, že na dobrovoľníctvo a jeho obrovský význam nezabudli ani v dobe plnej obmedzení a izolácie, keď je ešte dôležitejšie a vzácnejšie,“ dodáva Zuzana Vinklerová.

Prečítajte si: Program BUDDY pomáha zmeniť budúcnosť deťom

Význam dobrovoľníctva

Dobrovoľníctvo je pre každú spoločnosť nenahraditeľné, o čom svedčia aj slová Dominiky Hradiskej z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií. „Dlhoročné skúsenosti s dobrovoľníctvom nám ukazujú, že nie je užitočné len pre organizáciu, ktorá využíva služby dobrovoľníkov, ale aj pre človeka pracujúceho bez nároku na finančnú
odmenu. Vytvára priestor na budovanie nových vzťahov, spája ľudí podobného smerovania, znižuje riziko syndrómu vyhorenia a rozvíja zručnosti, ktoré sú uplatniteľné v osobnom aj profesijnom živote.

Krajské kolá projektu Srdce na dlani by nebolo možné realizovať bez podpory Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prostredníctvom dotácie, ktorú administruje Iuventa – Slovenský inštitút mládeže.“

Na záver svoje poďakovanie všetkým dobrovoľníkom pripája výkonná riaditeľka CARDO Zuzana Vinklerová: „Všetkým nominovaným vopred blahoželám. Za pomoc a aktivitu však ďakujem každému jednému dobrovoľníkovi na Slovensku bez ohľadu na to, či sa dostal medzi nominovaných alebo ocenených. Každý nezištne vykonaný dobrý čin si zasluhuje úctu. Nech vám je odmenou aspoň dobrý pocit a poďakovanie v mene nás všetkých.“

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu