Lekári bez hraníc: Naše zdravie závisí od stavu planéty

0
Lekári bez hraníc: Naše zdravie závisí od stavu planéty
MSF has settled a solar panel system at the General Hospital of Kigulube in Sud Kivu to give autonomy to the health structure for the next 20 years.

Lekári bez hraníc pôsobia už polstoročie počas tých najväčších kríz – ozbrojených konfliktov, prírodných katastrof, epidémií – a sú nevyhnutne svedkami toho, ako môžu klimatické a environmentálne zmeny ovplyvniť tie najzraniteľnejšie populácie.

Máme povinnosť hovoriť o tom, čo vidíme

Konkrétne ide napríklad o nárast pacientov s maláriou, horúčkou dengue alebo cholerou v dôsledku zmeny obdobia dažďov a teplôt; rastúci počet prípadov zoonóz, teda infekcií prenášaných zo zvierat na človeka; častejšie výkyvy počasia, ako sú cyklóny, hurikány alebo suchá, ktoré potom môžu viesť k podvýžive.

Organizácia sa preto aktívne zúčastňuje COP26, klimatickej konferencie OSN v Glasgowe. V čísle vedeckého časopisu Lancet venovanej klíme a zdraviu zdieľa svoje skúsenosti z terénu.

Tímy Lekárov bez hraníc tvoria zdravotníci a humanitárna pracovníčka, nie klimatológovia. Sme však už roky pri tom, ako klimatické zmeny prehlbujú zdravotné a humanitárne krízy v rôznych kontextoch, kde pracujeme. A máme povinnosť hovoriť o tom, čo vidíme,“ hovorí Carol Devine, vedúci environmentálneho programu Lekárov bez hraníc.

Somálsko: zmena klímy, nestabilita a podvýživa

Konflikt trvajúci viac ako dve desaťročia, politická nestabilita a extrémne klimatické podmienky stoja za jednou z najdlhších humanitárnych kríz na svete. Somálsko sužujú intenzívne a časté záplavy, ale aj veľké suchá alebo nálety púštnych sarančiat. To všetko sa podpísalo na nedostatku potravín a skomplikovalo živobytie tamojších ľudí. Najmarkantnejšie sa zmena klímy prejavuje v podobe detskej podvýživy. Ak sa klíma bude ďalej meniť tak, ako sa predpokladá, môže dôjsť k zníženiu produkcie potravín a k poklesu nutričnej hodnoty niektorých obilnín. Riziko podvýživy by bolo ešte vyššie. Lekári bez hraníc v krajine vedú program, ktorý má akútnej podvýžive počas neúrody predchádzať. Vykonávajú skríning a poskytujú ambulantnú starostlivosť. Riešia aj kritický nedostatok vody. „Viac ľudí sa sťahuje za zdrojmi potravín a vody, hoci stále hrozí riziko nákazy covidom-19 a v niektorých oblastiach sa šíria osýpky. Komunity pastierov hlásia, že ich dobytok zomiera smädom,“ opisuje Mohamed Ahmed, projektový koordinátor Lekárov bez hraníc v štáte Jubaland.

Honduras: Klimatická pohroma zničila zdravotníctvo

Keď sa koncom roka 2020 Strednou Amerikou prehnali hurikány Eta a Jóta, viac ako 120 zdravotníckych centier v Hondurase bolo poškodených alebo úplne zničených. Niektoré doslova zmizli v bahne. Dva milióny ľudí zostalo bez lekárskej starostlivosti alebo s veľmi obmedzeným prístupom k nej. Už pred príchodom hurikánov bolo tamojšie zdravotníctvo pod tlakom. Nemocnice nemali kam umiestniť všetkých pacientov s Covid-19. Navyše vypukla nákaza horúčkou dengue prenášaná komármi rezistentnými na insekticídy. V rokoch 2018 a 2019  tímy zdravotníkov bojovali s najväčšou epidémiou tejto choroby za posledných 50 rokov. Lekári bez hraníc implementovali rôzne postupy – tzv. vektorovú kontrolu (metóda s cieľom obmedziť alebo odstrániť istý druh hmyzu). Taktiež systém monitoringu, ktorý pomáhal predchádzať vypuknutiu epidémie horúčky dengue a vyhnúť sa preťaženiu nemocníc.

Pakistan: zdravotná starostlivosť poháňaná solárnymi panelmi

V štyroch okresoch regiónu Balúčistán v Pakistane Lekári bez hraníc podporujú zdravotnícke zariadenia, ktoré každý rok poskytujú starostlivosť viac ako 12 tisícom matiek a zhruba 10 tisícom detí trpiacich podvýživou. Časté výpadky elektriny a intenzívnejšie teplo počas leta komplikujú udržiavanie teploty v nemocniciach na znesiteľnej miere. Zvlášť, keď teplomer môže ukázať aj päťdesiat stupňov Celzia.

Organizácia preto v týchto zariadeniach nainštalovala solárne panely. Doplnené o rozvodnú sieť alebo generátor, tieto systémy zaisťujú nepretržitú dodávku energie pre osvetlenie, klimatizáciu a vetráky, čerpanie vody aj chladenie. Navyše za rok takto predídu až 50 tisícom kilogramov emisií.

Ilustračná foto: Vďaka solárnym panelom majú nemocnice väčšiu autonómiu. Na obrázku nemocnica v Kigulube. Konžská demokratická republika©Pablo-Garrigos_Lekari-bez-hranic

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Glasgow/Praha, 8. novembra 2021

Kopeme si vlastný hrob a smerujeme ku klimatickej katastrofe, varoval Guterres

žiadne príspevky na zobrazenie