Keď ženy spoznajú ako funguje ich cyklus, uľaví sa im. Život naberie úplne iné obrátky. Stane sa plnohodnotným a vyváženým. Ženy totižto na sebe môžu pozorovať počas mesiaca určitú premenlivosť. Sú to zmeny nálad, pokles vitality alebo naopak jej veľký vzostup, kedy sú schopné pracovať doslova deň aj noc. Prejavov ženskej cyklickosti je však viac a dobrou správou je, že ak žena svoj cyklus pozná, vie predvídať, kedy môže nastať obdobie podráždenosti, núteného oddychu alebo v opačnom prípade fyzickej sily, či starostlivosti. A to vôbec nie je na škodu.
Slávka Pariláková, certifikovaná lektorka Cyklickej ženy, objavila kúzelný príbeh cyklickosti už dávno. Prešla si cestou poznávania sa, aby dokázala v ženskej premenlivosti pomôcť sebe a neskôr aj ostatným.
V rozhovore pre Akčné ženy Slávka Pariláková prezradila:
- čo ju priviedlo k spoznávaniu samej seba,
- ako ženský cyklus funguje,
- ako si poznaním vlastného cyklu môžu ženy obohatiť svoj život, ale aj medziľudské vzťahy,
- ako jej spoznanie vlastnej premenlivosti pomohlo nájsť rovnováhu a krásu života.
Vyčerpanie prinieslo poznanie
K životným zmenám dochádza väčšinou po náročnom období. Čo vás priviedlo k ceste sebapoznania cez ženskú premenlivosť?
Priviedol ma k tomu fakt, že som bola veľmi, ale naozaj veľmi vyčerpaná v mnohých oblastiach života. V pracovnej aj emočnej. Mala som za sebou nesmierne ťažké životné obdobie. A asi sa to stáva viacerým, že ak niečím podobným prechádzajú, náhodou im niečo príde pod ruku. Na mňa takto vyskočili informácie o ženskej cyklickosti z internetu. Neskôr na mieste, kde som chodievala cvičiť. A začala som si všímať aj iné náhody, ktoré zrejme náhodné neboli.
Čo ste vďaka nenáhodným náhodám zistili?
Najmä pravdu o tom, že my ženy sme skutočne premenlivé bytosti, a že naše správanie či pocity, majú svoje hormonálne opodstatnenie. To, čo sa s nami počas cyklu deje, je v podstate biologická záležitosť, ktorá nás ovplyvňuje. Ale súvisí aj s psychickou stránkou vo viacerých rovinách. A toto zistenie ma tak očarilo, až som sa vydala na dobrodružnú cestu objavovania, aby som zistila, čo všetko sa za našou ženskou premenlivosťou skrýva. Čo všetko nám ženám môže slúžiť, čím všetkým si môžeme polepšiť. Čo všetko sa nám poznaním nášho cyklu uľahčí práve vtedy, ak o sebe vieme, že sme cyklické premenlivé bytosti.
Ale my ženy to predsa vieme…
Áno, vieme, všetky to do určitej miery žijeme. Ale sú to veľmi často iba povrchné pocity z nášho cyklu. No ak sa do toho ponoríme hlbšie, objavíme zákutia, ktoré sme doteraz nepoznali. Ja som mala pocit, že som objavila niečo ako zázrak a pritom to zázrak nie je. Je to iba náš obyčajný život.
Vás k poznaniu doviedla akási nevyhnutnosť žitia cyklickosti v praxi. Nechceli ste si to nechať len pre seba?
Určite nie. Chcela som, aby aj iné ženy na premenlivosť pozerali vedomejšie. Aby sa im uľavilo rovnako ako mne.
Prečítajte si: Čo čítajú Akčné ženy? Tipy na júlové čítanie
Cyklickosť ženy v štyroch fázach
Sme ženy a sme premenlivé bytosti, ale na prvý pohľad si možno nevieme celkom predstaviť, čo sa za cyklickosťou skrýva…
Všetky asi ľahko rozpoznáme fázu pred menštruáciou, keď sme napäté a bývame podráždené. Samotnú menštruačnú fázu poznáme tiež, ale ďalšie dve fázy už máme preskúmané oveľa menej.
Ktorá fáza teda nastupuje po menštruačnej?
Po menštruácii, približne taký siedmy až trinásty deň, prichádza fáza pomenštruačná. Je typická tým, že sme v nej veľmi dynamické. A ak sme si dostatočne oddýchli v predošlej fáze, energia nám narastie tak, akoby ju do nás niekto vlial. Máme chuť byť akčné a máme aj veľmi dobrú schopnosť analytického, logického myslenia. Dobre nám robí fyzická aktivita, aj športy. Výborne nám idú aj práce, ktoré vyžadujú väčšiu fyzickú silu. Z domácich prác je to napríklad umývanie okien.
Aká fáza nastáva po pomenštruačnej?
Od trinásteho do dvadsiateho dňa je to fáza ovulačná. Ale ak sa bavíme o konkrétnych dňoch cyklu, kde to každá máme a môžeme mať trochu inak, treba si ten svoj cyklus odsledovať. V tejto fáze to veľmi často vyzerá, že sme zrazu inými bytosťami, a myslím to v tom najlepšom slova zmysle. Čo fungovalo pred týždňom, už viac nefunguje. Jasná a rýchla logika je preč. Fyzický výkon nás prestal baviť. Doslova sa prelejeme do inej podoby ženy, no stále sme to my, a to je na tom to nádherné. V tejto fáze sa takpovediac zameriavame na iné priority. Namiesto fyzického výkonu máme chuť, postarať sa o rodinu. Užívame si varenie a pečenie v spoločnosti blízkych a rady sa rozprávame. Viac sa zameriavame na vzťahy a vytvárame pokojnú atmosféru. Sme veľmi spoločenské. Žiarime.
Po ovulačnej fáze sa pravdepodobne dostávame do predmenštruačnej…
Presne tak. A v predmenštruačnej fáze ženy spozornejú. Pohoda, ktorá v nás doteraz vládla, sa stráca. Bývame podráždenejšie a môžeme byť aj napätejšie, alebo mávame aj fyzické ťažkosti. Ale znovu, ak poznáme svoj cyklus a učíme sa o ženskej cyklickosti viac a hlbšie, tak sa problémy, ktoré ženy často mávajú v predmenštruačnom období, môžu eliminovať. Dokonca sa môžu problémy aj úplne vytratiť tým, že svoj cyklus spoznáme, pochopíme, prijmeme a budeme ním prechádzať vedome. Takto nás toto obdobie prestane strašiť a my sa môžeme konečne uvoľniť.
Môžeme sa túto fázu dokonca naučiť mať rady?
Určite áno. Dá sa naučiť ju milovať. Rozhodne táto fáza patrí k nám ženám a k ženskej cyklickosti a má aj mnoho výhod.
Akých?
V predmenštruačnej fáze myslíme na detaily. Fokusujeme sa na jednu činnosť, dokážeme sa jej venovať naplno a máme potrebu ju dokončiť. Telo vie, že príde menštruácia a uvedomí si, že v menštruačnej fáze nebudeme mať energiu ani sily nazvyš. Triedenie čohokoľvek je v tejto fáze vítané. Pustite sa do detského oblečenia, hračiek, šuplíkov…
Ako sa potom cítime v menštruačnej fáze?
Menštruačná fáza je obdobie, kedy by sme si mali oddýchnuť, zastaviť sa na chvíľočku. Ak má žena možnosť, ideálne je si dopriať aj celý prvý deň menštruácie len pre seba a v pokoji vypnúť. Viem, že je to ťažké, ale skúste to. Vedome odpočívajte. Čo sa dá, odložte na neskôr. Všetko by malo počkať. Pretože, ak si dostatočne neoddýchneme, ťažšie sa nám bude prechádzať ďalším obdobím. Úľava po telesnej stránke je naozaj dôležitá práve v tomto období.
Premenlivosť žien by malo ich okolie poznať
V čom je poznanie cyklickosti dôležité pre najbližších?
Prvou a najdôležitejšou rovinou je, aby najmä žena prejavy svojej cyklickosti poznala a vnímala. A potom by mala to, ako sa počas cyklu cíti, odkomunikovať s blízkymi. So svojím partnerom, rodinou, deťmi. Znie to možno zvláštne, ale naši blízki sú bytosti, ktoré s nami žijú v jednom domove a schovať to pred nimi nedokážeme a ani to nechcime. Naopak. Zasväťme ich do našej premenlivosti a pomôže to nám i im.
Zmeny správania žien sú náhle a občas sa na nás manžel alebo deti pozerajú dosť začudovane, keď po pohode nastane búrka…
To je úplne presné. Pretože kým v ovulačnej fáze nám hračky na zemi až tak nevadia, už o týždeň nám neskutočne prekážajú. Alebo aj nejaký zlozvyk nášho partnera je v určitom čase prehliadaný a tolerovaný a v inej fáze mu práve za ten neduh hrozíme rozvodom. Naši blízki musia vedieť o našej premenlivosti viac. Musia pochopiť, že sa to deje, a že je to naša záležitosť. Že to tak máme a je to v poriadku, ale že to nie je o nich. No predstavte si aj také super obdobie, kedy sme s partnerom najväčší parťáci. Je to presne v období pomenštruačnej fázy, kedy sme racionálne, logické, rýchle, akčné, a tak do vzťahu prinášame úplne iný a nový akcent. Práve vtedy mužom najviac rozumieme.
Prečítajte si: Slovenská spisovateľka Petra Džerengová: V koži ženy som absolútne spokojná
To treba využiť. Na čo najlepšie?
Je veľmi dobré, keď finančné plány alebo nejaké strategické veci, kedy ideme čo prerábať, prestaviť, alebo jednoducho také veci, ktoré potrebujú našu praktickú rovinu, preberieme s rodinou v našej pomenštruačnej fáze. Práve vtedy sme veľmi racionálne a praktické.
Keď táto fáza skončí, asi by to mal partner vedieť, pretože sa opäť ženy vo svojej cyklickosti premenia a jednanie rozumom sa vytratí…
Len čo sa prehupneme do inej, ovulačnej fázy, mal by byť partner o tom informovaný. Keď o tom vie, môže si s nami túto fázu užiť. Pretože presne v tejto fáze môžeme viac ako inokedy vnášať do vzťahu láskavosť a starostlivosť. My ženy sme vtedy ochotné a schopné poskytovať doslova full servis. Ale je dôležité, aby partner a rodina vedeli, že to nie sme fyzicky ani psychicky schopné robiť takto stále. Obdobie empatie a láskavosti, počúvania toho druhého si poriadne užime, pretože v predmenštruačnej fáze často hrozia konflikty práve preto, že sa ten servis a pochopenie všetkým zapáči, no my už ho ďalej ponúkať nedokážeme alebo nevládzeme.
Predmeštruačná fáza je poznačená najmä negatívami. Má aj nejaké pozitíva?
Táto fáza je veľmi tvorivá a ženy mávajú dobré postrehy, čo sa dá využiť aj v partnerskom vzťahu. Tým, že to, ako sa cítime v tejto fáze, zdieľame s partnerom a tým, že on vie, čo sa nám deje, a že sa možno necítime najlepšie, mu vytvárame priestor na objatie, ktoré v tom čase veľmi potrebujeme. Aj vďaka tej pravdivej, transparentnej komunikácii napríklad môj manžel vie, že hoci možno nie som práve slniečková, stále som to ja. Že moja láska sa nikde nestratila. Naopak. Môžeme ju krásne prehĺbiť.
Ako nám partner môže pomôcť vo fáze menštruačnej?
Táto fáza do vzťahu prináša hĺbku a spomalenie a je pre našich partnerov pozvánkou, odpočinúť si spolu s nami, aby sme potom o týždeň spoločne vstúpili do dynamiky a zase raz do akčného života. Vnímaví muži, oboznámení s detailmi našej cyklickosti, majú vlastne z našej premenlivosti rovnakú radosť ako my. Tým, ako sa to krásne mení, je vzťah obohatený a zabezpečuje pestrosť a dokonca, sme pre nich čitateľnejšie.
Máte počas svojej praxe skúsenosť s reakciami mužov, ktorí cyklickosť partneriek prijali do svojho života?
Väčšinou reagujú s nadšením, pretože to vnímajú ako niečo pravidelné a predvídateľné. Pochopili, že cyklickosť má svoj systém. A keďže má mužská myseľ rada istú schému, partneri dostanú návod, ako so svojou ženou vychádzať a ako jej rozumieť.
Fázy ženskej cyklickosti sú späté s prírodou a vplývajú aj na deti
Aj v prírode prebiehajú rôzne fázy. Súvisia s prírodnými zmenami aj cyklické fázy žien?
Môžeme sa opýtať, kde sa tá cyklickosť vzala a prídeme na to, že je tu odjakživa. Aj v prírode sa nám striedajú ročné obdobia. Chceme či nechceme, prírodné javy sú našou súčasťou, lebo aj my sme súčasťou prírody. Ale ženy to majú ešte tak trošku viac vyšpecifikované, čo ženský cyklus krásne odzrkadľuje. Je vlastne skvelé, že ženy nemusia byť stále rovnaké. A je naozaj nádherné, pozerať sa na to, ako naše zmeny, pokiaľ ich vnímame a sme na ne pripravené, pomáhajú vo vzťahoch nielen s partnerom, ale aj s deťmi.
Máte dobré tipy na to ako využiť našu cyklickosť v rodičovstve?
Čím lepšie poznáme svoj cyklus, tým sme k našim deťom láskavejšie. Stačí napríklad aj taká maličkosť, že aktivity s deťmi prispôsobím sebe. Napríklad, keď sme v pomenštruačnej fáze plné fyzickej sily a máme chuť byť aktívne, naplánujme si detské ihrisko alebo začnime dieťa učiť bicyklovať, vyberme sa na turistiku. No v menštruačnej fáze si takéto aktivity určite nevymýšľajme. Môžeme sa vybrať na pieskovisko, kde si aj pri dieťati a pri pomalej činnosti dokážeme oddýchnuť, alebo si zvolíme s deťmi kreslenie. Skrátka aktivity, ktoré nepotrebujú veľa našej energie a sily.
Ako je to pri väčších deťoch?
Keď sú už naše deti väčšie, keď máme dcéru, ktorá sa stáva tínedžerkou a sama má svoj cyklus, vieme jej lepšie porozumieť. Ak je podráždená, nie je to len tým, že je v puberte. Práve vtedy sa vedia mamy s dcérami nádherne prepojiť. Ale rovnako to môže krásne fungovať aj so synom. Práve v menštruačnej fáze ho dokážeme naučiť, že maminka vždy rovnako vládať nemusí. Syn si uvedomí, že ak dnes mama nemá dostatok energie alebo chuť na domáce práce, je tu on, ktorý mnohé veci urobiť dokáže. Poznanie ženskej cyklickosti a jej používanie v prospech druhých, nás učí ľudskosti a otvára srdcia v rodine. Jednoducho prehlbuje lásku.
Čo vám do života prinieslo poznanie vašej premenlivosti?
Nesmierne veľa. Odkedy som spoznala samú seba cez svoj cyklus, vnímam, že mi to prinieslo nové vedomie o sebe a nové sebavedomie mňa ako ženy. Môžem sa o seba oprieť v každej fáze, lebo v každej fáze sa poznám. Prestali ma prekvapovať niektoré moje reakcie a prestala som si o sebe myslieť, že so mnou niečo nie je v poriadku, keď sa tak mením z večera do rána. Naučila som sa fázy spracovať a prijať ich do svojho života. Poznanie premenlivosti mi prinieslo mier a radosť z toho, že som žena, a že to takto u mňa funguje. Cyklickosť mi slúži v prospech mojej vitality, zdravia a psychickej pohody. Aj môj pracovný výkon ovplyvnila k lepšiemu. Poznať samú seba cez svoju premenlivosť a objaviť krásu života, ktorú môžem cez toto poznanie žiť, je obrovským benefitom.
Zdroj titulná foto: archív Slávky Parilákovej