Čo čítajú Akčné ženy? Tipy na júlové čítanie

0
Čo čítajú Akčné ženy? Tipy na júlové čítanie
Tipy na čítanie

Leto je tu! Tešíte sa na tohtočornú dovolenku? Či už zvolíte aktívny pohyb, alebo oddych na pláži, určite so sebou nezabudnite zabaliť dobrú knihu. V júli sa s nami do knižného labyrintu ponoria Akčné ženy, ktoré odporúčajú horúce knižné tituly. Inšpirujte sa spolu s nami!

Frederika Lovászová, redaktorka Akčných mám

Frederika a jej knižný tip
Frederika a jej knižný tip

Prečo už ľudia nečítajú knihy?

Ja som toho názoru, že za tým treba hľadať moderné technológie a rýchly životný štýl. Mladí ľudia namiesto toho, aby si prečítali knihu, často venujú svoj čas bezvýznamnému scrollovaniu na sociálnych sieťach, čo je pre nich zábavnejšie. Čo sa týka starších ľudí, po náročnom pracovnom dni už nenachádzajú dostatok energie na to, aby prečítali čo i len jednu stranu knihy. Tento trend je teda kombináciou pohodlnosti a vyčerpania, ktoré prichádzajú s moderným spôsobom života.

Treba motivovať deti a mladých aby viac čítali?

Určite áno. Čítanie kníh prináša mnoho výhod, ktoré by sme mali viac propagovať medzi deťmi a mladými ľuďmi. Knihy rozvíjajú predstavivosť, zlepšujú slovnú zásobu, poskytujú únik od každodenného stresu a ponúkajú hlbšie porozumenie sveta okolo nás. Ako rodič sa snažím svojmu synovi čítať a byť mu dobrým príkladom, ukazovať mu čaro knižiek a zároveň mu vytvárať spomienky, ktoré sa mu navždy vryjú do pamäti a bude na ne s láskou spomínať. :)

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Určite by som odporučila knihu “Inspirace Baťa” od Gabriely Končitíkovej. Táto kniha je skvelým zdrojom inšpirácie pre všetky ženy, ktoré hľadajú motiváciu a rady, ako byť úspešné a efektívne v osobnom aj profesionálnom živote. Príbehy a filozofia Baťu sú nielen inšpiratívne, ale aj praktické a ľahko aplikovateľné do každodenného života. Práve preto som si túto knihu vybrala, aby som získala skutočne cenné rady pre svoj pracovný aj osobný život.

Link na knihu: https://www.martinus.sk/?uItem=1013633&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Adriána Barkociová, sales manager v Akčných ženách

Adri a jej knižný tip
Adri a jej knižný tip

Dokáže ťa kniha inšpirovať skúšať nové veci?

Určite áno! Nakoľko mám najradšej knihy o motivácií a sebarozvoji, tak v nich vždy nájdem kopec nových a skvelých myšlienok ako zlepšiť svoj život, alebo pracovné nasadenie.

Podľa čoho si vyberieš knihu v kníhkupectve?

Väčšinou je to podľa referencií a odporúčanie. Niekedy však idem čisto intuitívne, čo ma zaujme aj vďaka krátkemu obsahu vzadu na knižke.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Za mňa jednoznačne je to kniha Atómové návyky od Jamesa Cleara. Túto knihu som doslova zhltla. Je písaná s ľahkosťou a páči sa mi na nej, že som si veľa príbehov a scén z tej knihy mohla aj v hlave predstavovať, čo sa pri takýchto knihách veľa krát nedá. A práve tu som aplikovala množstvo vecí do svojho života a zlepšila tak aj jeho kvalitu.
Predtým som bola jednou z tých, ktoré sa k niečomu stále prehovárali, dokopávali a na konci ostala len frustrácia, že to nezvládnem. Táto kniha mi dala návod ako veci robiť pomaly a efektívne.

Tamara, redaktorka Akčných Žien

Tamara a jej knižný tip
Tamara a jej knižný tip

Prečo ľudia už nečítajú knihy?

Som z mladej generácie, z ktorej sa čítanie kníh vytratilo už takmer úplne. Nahradili sme ich telefónmi, sociálnymi sieťami a pozeraním filmov. Je to smutné, pretože mne tento koníček zostal a ten skvelý pocit po prečítaní dobrej knihy si ešte stále užívam.

Podľa čoho si vyberieš knihu v kníhkupectve?

Mňa v kníhkupectve najmä zaujme kategória, pod ktorou je knižka radená. Väčšinou čítam romantiku alebo sa veľakrát stretávam s označním typu „poznáte zo sociálnych sietí”, alebo „práve teraz letí”.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Pre mňa to bude určite bez váhania kniha Polnočná knižnica od Matt Haiga. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, čo by bolo keby, táto kniha vám to zodpovie. Hlavná hrdinka totižto vďaka svojej knižnici spomienok, dokáže na vlastnej koži okúsiť každú zo svojich paralelných realít. Každý raz si môže vybrať, akú verziu svojho života by chcela prežiť. Robí to za jediným cieľom: nájsť tú verziu samej seba, ktorá by najviac milovala život, ktorá by najviac milovala samu seba.

Link na knihu: https://www.martinus.sk/?uItem=1088619&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Viktória Koósová, marketingová manažérka poisťovne Colonnade, členka klubu Akčných žien

Viki a jej knižný tip
Viki a jej knižný tip

Chcela by si raz napísať knihu?

K textom, článkom, slovám ma to vždy ťahalo – asi aj preto robím to, čo robím teraz. V počítači určite nájdem niekoľko draftov noviel a krátkych poviedok, no a kým som bola mladšia, niektoré boli dokonca ocenené na súťažiach. Bolo by príjemné sa k tomu vrátiť. :)

Prečo už ľudia nečítajú knihy?

Toto je z mojej skúsenosti trochu klamlivé. Sama som členkou knižného klubu, okolo mňa sú kolegovia aj priatelia, s ktorými si vymieňame tipy na odbornú aj voľnočasovú literatúru. To, že má niekto mobil v ruke neznamená, že tam nemá ukryté PDFko s rozčítanou e-knihou! :)

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Akčným ženám (ale aj mužom) by som odporučila memoár Matthewa Perryho, ktorého poznáte ako Chandlera z kultového seriálu Priatelia. V kníhkupectvách ho nájdete pod názvom Friends, Lovers and the Big Terrible Thing.

Ako mileniál odchovaný na tomto seriáli som, samozrejme, vedela o jeho problémoch, ale táto knižka bola skrátka… no, nie je mi príjemné hodnotiť ju percentami, hviezdičkami alebo čímkoľvek iným, pretože si myslím, že posledná vec, ktorú náš Chandlerpotreboval, je akékoľvek hodnotenie.

V knihe však boli momenty, kedy som žasla nad tým, o čo všetko sa bol ochotný podeliť. Väčšinou mi to tak trochu zlomilo srdce a tak trochu otvorilo oči. Nepochybujem o tom, že v jeho príbehu nájde útechu veľa ľudí, napriek tomu, ako tragicky skončil. A v tomto uponáhľanom svete je pre mňa mementom, ako dôležité sú vzťahy, pokoj a vnútorná sila.

Link na knihu: https://www.martinus.sk/?uItem=2523127&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

žiadne príspevky na zobrazenie