Lenka Potočná: Chcem priniesť kúsok exotického Maurícia na Slovensko

0
Lenka Potočná: Chcem priniesť kúsok exotického Maurícia na Slovensko

Lenka Potočná (40 r.), rodáčka z Prešova, ktorá však prežila celé detstvo a časť dospelosti vo Vysokých Tatrách , kde žijú aj jej rodičia, žila takmer päť rokov so svojou rodinou na ostrove Maurícius. Svoje zážitky a skúsenosti si však nechce nechať len pre seba. Mohli sme ju zahliadnuť aj v relácii Cestou necestou, kde prezentovala najmä ostrovnú gastronómiu. Lenka sa však rozhodla kúsok Maurícia priniesť aj na Slovensko. Slovensko tak bude prvou krajinou s prémiovými produktmi priamo z Maurícia a zároveň otvorila prvý eshop.

V rozhovore nám prezradí:

  • prečo práve ostrov Maurícius?
  • aká bola jej práca delegátky,
  • v čom je unikátny e-shop produktov z Maurícia?
  • Slovensko bude mať ako prvé výnimočnú chamarelskú kávu práve z Maurícia,
  • čo by sme určite mali ochutnať.

Lenka, Maurícius vás na svadobnej ceste očaril natoľko, že ste sa rozhodli pre život tam. Čím si vás tak veľmi získal? Predsa, vy pochádzate z krásneho tatranského prostredia. Zlákalo vás slnko a teplo?

Pre život v tejto exotike sme sa rozhodli s manželom Milošom (47 r.) po našej svadobnej ceste v roku 2015, ktorú sme tam vtedy s ešte nenarodeným synom Alainom prežili. Fascinovala nás dobrota ľudí a pozitívna energia, ktorú bolo cítiť na každom kroku. Hoci som typický zimný typ a rada lyžujem, akosi nás exotika pobláznila natoľko, že sme sa rozhodli pre radikálnu zmenu skúsiť život v trópoch.

Fascinovala nás dobrota ľudí a pozitívna energia, ktorú bolo cítiť na každom kroku.

O Slovákoch sa hovorí, že sú pracovití a pohostinní ľudia. Často však frfleme, sme negatívni, sťažujeme sa. Akí sú ľudia na Mauríciu?

My sme národ pohostinný, pracovitý a vzdelaný, avšak žiaľ častokrát aj veľmi neprajný a závistlivý voči sebe. Práve tieto negatívne skúsenosti nás primäli urobiť toto rozhodnutie. Určite po skúsenostiach na ostrove mám iný pohľad na mnohé veci. Jedno však viem, že ma to naučilo oveľa väčšej vďačnosti a nadhľadu. Ľudia na ostrove sú nesmierne priateľskí a bezprostrední, naozaj tu človečinu cítiť na každom kroku. Stačí na nich pozrieť a ich oči sa stále usmievajú, aj keď to nemajú ľahké.

Čiže v porovnaní so slovenskými pomermi ľudia tam žijú skromnejšie a napriek tomu pôsobia šťastne?

Veľmi veľa ľudí má mylnú predstavu, že Maurícius je “zlatá baňa” pre život. Stretli sme sa s tým nespočetne veľakrát. Málokto si však vie predstaviť ísť 10.000 km od rodiny a priateľov bez vidiny slušného zárobku. Ak si niekto myslí, že sa z nás stali boháči, je na obrovskom omyle. Aby sme vyžili, poplatili čo treba, pracovali sme šesť dní do týždňa v teréne a siedmy na telefóne. Jediné voľno bola paradoxne dovolenka na Slovensku 22 dní raz za rok.

Mauricijci majú po materiálnej stránke oveľa menej ako bežný Slovák. Sú však šťastní, tešia sa z maličkostí a trávia s rodinou každú voľnú chvíľu, čo mnohí z nás nevedia.

V čom vás osobne najviac zmenil pobyt na Mauríciu? V čom je iná Lenka dnes v porovnaní s tou, ktorá navštívila Maurícius prvýkrát?

Nemám pocit, že sa toho zmenilo u mňa veľa, pretože sme šli do zahraničia ako zrelí ľudia s veľkou zodpovednosťou voči nášmu malému synovi, ktorý prvýkrát letel na ostrov ako sedemmesačný. Zmenilo sa však moje vnímanie maličkostí, z ktorých sa treba tešiť, zistila som, že preplnené skrine šiat a topánok k šťastiu naozaj nepotrebujem. Začala som viac vnímať okolie, prírodu, pestrosť kvetov, ľudí, vône. Dokonca aj keď prší a je chladno mi to nepokazí náladu….ale hlavne vidím ako veľmi človeka formuje spoločnosť okolo a akú energiu to do mňa vnieslo.

Slovenka a mama troch detí v Singapure: Väčšina mojich najlepších kamošov v krajine sú barmani alebo tetovači

S manželom ste pracovali na ostrove ako delegáti. Čo vás na tejto práci najviac bavilo?

V prvom rade nás bavil kontakt s ľuďmi a našim cieľom bolo preniesť na každého klienta naše nadšenie pre ostrov. Naozaj Maurícius sa stal naším druhým domovom, kde poznáme takmer každý kúsok zeme, jeho históriu, súčasnosť, pretože sme to zažili. Našu prácu sme robili srdcom a mnohé krásne recenzie sú dôkazom toho, že sme nato šli správne. Boli však aj veľmi ťažké chvíle, pretože na všetko ste sami, bez rodiny, hlavne keď nám ochorel syn a my sme mali plný diár stretnutí, či sprevádzania turistov po ostrove. Bez dobrého time managementu a ochoty našich miestnych priateľov by to bolo oveľa ťažšie.

Vy ste sa rozhodli priniesť kúsok tejto krásnej krajiny sem na Slovensko. Vytvorili ste e-shop s prémiovými produktami z Maurícia. V čom je jedinečnosť a výnimočnosť tohto e-shopu?

Náš eshop www.spiritofmauritius.com je jedinečný práve tým, že je prvým na Slovensku, ktorý ponúka výhradne originálne ostrovné produkty a zároveň nie je len obchodom. Je aj virtuálnym sprievodcom po ostrove,s oboznamovaním miest, kde sa dané prémiové produkty pestujú, spracovávajú a dôverne poznáme presný postup a vývoj každého produktu, ktorý ponúkame. Sme jediní na svete, ktorí vyvážajú skutočne znamenitú kávu, ktorá sa pestuje na sopečnej pôde a je neskutočne lahodná. Prinášame nielen exotické produkty, ale aj náš príbeh a záruku, že vieme o čom hovoríme a čo ponúkame.

Podľa čoho ste vyberali produkty do e-shop ponuky?

Za tie roky sme si obľúbili určité potraviny, ktoré prinášame na Slovensko a najmä vieme, že žiadny turista neodišiel bez nich domov. Tak veľmi im chutili. Neraz sme posielali na žiadosť z ostrova mnohé z týchto produktov, pretože ak ich raz ochutnáte, pochopíte…

Čiže za všetky produkty, ktoré ponúkate, sa viete zaručiť? Odkiaľ sú, ako sú spracované, kto ich robí a podobne?

S maximálnou zodpovednosťou sme vyberali to najlepšie, najchutnejšie a unikátne. Poznáme miesta, výrobcov a sami sme mnohokrát navštívili miesta, kde sa vyrábajú, balia, plnia…takže ručíme za kvalitu a bezchybnosť…

Maurícius je najmenší producent kávy na svete. Vy ste ako rozhodli (ako jediní na svete? ) dovážať špeciálnu kávu z chamarelskej oblasti práve na Slovensko. Čím je táto káva výnimočná?

Ako som už spomínala vyššie, kávu vyvážame ako jediní na svete a je to unikát. Jediná originálna káva – odroda arabika, ktorá sa na Mauríciu pestuje, je práve z oblasti Chamarel, kde je sopečná pôda. Kávovníky, ktoré tam rastú, sa oberajú výlučne ručne, nepoužívajú žiadne chemické postreky ( pozn. žiaden z našich produktov nie je ošetrovaný chemickými pesticídmi). Káva má užasnú chuť a vôňu, skutočný životabudič a je vhodná na rôzne aj alternatívne spôsoby prípravy tohto moku. Navyše sme mali šťastie spoznať osobne pána pražiara, ktorý túto kávu praží už neuveriteľných 50 rokov!

Oblasť Chamarel je najtajomnejšie miesto na Mauríciu. Dá sa povedať, že ide o div sveta. Prečo je tomu tak?

Táto lokalita je skutočne fascinujúca ako aj celý ostrov, avšak práve tu sa nachádza Sedemfarebná zem – akýsi nepísaný div sveta. Ide o nánosy sopečného prachu a lávy, ktoré postupným chladnutím vytvorili pôsobivé duny, ktoré skutočne menia svoju farbu podľa slnečného svetla a majú až 15 metrovú hrúbku. Zvláštnosťou je, že tento div bol úplne náhodne objavený pri výkopových prácach v 60. rokoch. Farebnosť ovplyvňujú prvky, ktoré sa v tejto vysokomineralizovanej pôde nachádzajú a preto sa aj kávovníkom v tejto oblasti mimoriadne darí.

Prečítajte si aj rozhovor s laureátkou Krištáľového krídla za filantropiu s Evou Gažovou

Čo by ste odporúčali určite vyskúšať, ak si chceme priblížiť kúsok z Maurícia do nášho domova?

Jednoznačne, čokoľvek si z nášho portfólia vyberiete, neoľutujete. Unikátna káva, exotické džemy z liči, manga, papáje, ananásu, guave a mnohých ďalších príchutí, alebo 365 dní fermentované čaje KuanFu, sú skvelou voľbou pre každého. Ja ako zanietená domáca gazdinka odporúčam vyskúšať aj tahitskú vanilku, ktorá je neporovnateľná s tým, čo som dosiaľ vyskúšala…tá vôňa a plnosť vanilkových luskov, ktoré dovážame, sú skutočne fenomenálne.

Zaujímavosťou je, že aj manžel už má svoje dve značky rumu, ktoré sa vyrábajú na Mauríciu a v týchto dňoch spúšťa svoj e-shop.

Aktuálne ste aj kvôli pandemickej situácii doma na Slovensku. Plánujete sa vrátiť naspäť na Mauríciu, ak to situácia umožní?

Je ťažké odpovedať na túto otázku, pretože doba sa mení prakticky z týždňa na týždeň a ostrov je pre turistov ešte stále aj po roku a pol zavretý, resp. je možné vycestovať za veľmi prísnych podmienok, ktoré sú pre bežného turistu zatiaľ neprijateľné.

Čo vám z Maurícia najviac chýba tu na Slovensku?

Úprimne…Najviac mi chýba tá pohoda, ktorá ide z tamojších ľudí a radosť zo života, chuť pravého exotického ovocia a samozrejme tyrkysový oceán a večné slnko počas celého roka.

Vaše tri rady ženám, ktoré chcú uskutočniť svoj sen

Na každom začiatku cesty je sen, treba však začať na ňom systematicky pracovať, nenechať sa odradiť prípadnými neúspechmi, odmietaním, či odhováraním. Ak niečomu veríte a vložíte do toho srdce, ľudia to uvidia a ucítia, tak ako sa náš sen stal skutočnosťou, hoci nie vždy to bola a je prechádzka palmovou exotickou záhradou.

Foto: archív L. P.

Titulná foto: Peter Suchanovský

https://svetzeny.sk/lenka-bartosova-zijem-moj-taliansky-sen-so-vsetkym-co-k-tomu-patri/

žiadne príspevky na zobrazenie