Líbya: Tisíce ľudí uväznených pri masovom zatýkaní. V detenčných centrách to nikdy nebolo horšie

0
Líbya: Tisíce ľudí uväznených pri masovom zatýkaní. V detenčných centrách to nikdy nebolo horšie
Líbya

Líbyjské štátne bezpečnostné zložky od 1. októbra náhodne a masovo zatýkali utečencov a ľudí na úteku, vrátane žien a detí. S putami na rukách skončilo najmenej 5 tisíc z nich.

  • Zadržaní boli vystavení násiliu, žiaľ aj vrátane sexuálneho. Podľa OSN bol jeden človek zabitý.
  • Situácia je horšia ako inokedy – nedostatok vody a jedla, preplnené cely. Jednu toaletu zdieľa vyše 100 ľudí. Počet zadržiavaných v detenčných centrách mesta Tripolis za posledných šesť dní trojnásobne vzrástol.
  • Lekári bez hraníc sú týmto nárastom hlboko znepokojení. Žiadajú líbyjské úrady, aby zatýkanie zastavili, zadržaných z centier evakuovali a povolili humanitárne evakuačné lety z Líbye.

Bezbrehé zatýkanie

„Sme svedkami ako bezpečnostné zložky extrémnym spôsobom svojvoľne zadržiavajú viac zraniteľných osôb v úplne neľudských podmienkach zariadení, ktoré praskajú vo švíkoch,“ hovorí Ellen van der Veldenová, manažérka operácií Lekárov bez hraníc v Líbyi. „Zatýkali sa celé rodiny migrantov a utečencov žijúcich v Tripolise. Spútali ich a previezli do rôznych detenčných centier. Niektorí boli zranení, pričom najmenej jeden dokonca zabitý, rodiny sa rozdelili a ich domovy sa zmenili na hromadu sutín,“ dodáva.

Lekári bez hraníc prevádzkujú v meste mobilné kliniky pre utečencov, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť. Keďže razie pokračujú, a bezpečnostná situácia tak stále nie je dobrá, tímy organizácie túto aktivitu museli pozastaviť. Tí, ktorí sa vyhli zatknutiu, sa boja vychádzať von.

Zviazať ruky, vyvliecť z domu a biť

Záťah zažil aj Abdo (pozn. redakcie, meno bolo zmenené). „Ozbrojení a maskovaní muži z bezpečnostných zložiek vtrhli do nášho domu, kde som býval s ďalšími troma ľuďmi. Zviazali nám ruky za chrbtom a vyvliekli nás z domu. Prosili sme ich, aby sme si mohli vziať svoje veci a dôležité dokumenty, ale oni nás nepočúvali. Po celú dobu nás bili. Niektorých mlátili do nôh, až im ich zlomili. Mňa udreli pažbou pušky do hlavy. Neskôr mi lekár musel ranu zošiť a obviazať desiatimi rôznymi obväzmi, „pokračuje Abdo. „Maskovaní muži nás všetkých odvliekli do áut a odviezli do detenčného centra Mabani. Bol som tam štyri dni. Prežil som tam veľmi ťažké chvíle, keď som videl, ako zbraňami bijú bezmocných ľudí. Štvrtý deň sa mi ale podarilo utiecť. Teraz som na slobode. Som voľný. “

Zatknutých previezli do štátom prevádzkovaných detenčných centier a zavreli ich do nehygienických a preplnených ciel s nedostatkom pitnej vody a jedla. Mnohí z nich naliehavo potrebujú po tak násilnom zatýkaní lekársku starostlivosť.

Vedrá plné moču a len kúsok chleba

Tento týždeň sa tímom Lekárov bez hraníc podarilo dostať do dvoch detenčných centier v Tripolise, kde sú držaní ľudia zatknutí pri nedávnych raziách: Shara Zawiya a Mabani (známe tiež ako Ghout Sha’al).

V detenčnom centre Shara Zawiya, ktoré zvyčajne prijíma 200-250 osôb, sa v celách tiesnilo viac ako 550 žien a detí. Boli tam aj novorodenci či tehotné ženy. Jednu toaletu zdieľalo približne 120 ľudí, zatiaľ čo pri dverách ciel stáli vedrá plné moču. Pri rozdávaní jedla vypukli nepokoje. Zadržané ženy protestovali proti podmienkam, v ktorých sa nachádzali.

Situácia nebola lepšia ani v druhom centre, Mabani. Aj tam Lekári bez hraníc videli cely tak preplnené, že v nich ľudia museli stáť. Stovky žien a detí boli uzavreté mimo ciel vonku pod holým nebom, bez tieňa či prístrešia. Spolupracovníci Lekárov bez hraníc hovorili s mužmi, ktorí uviedli, že už tri dni nejedli. Niekoľko žien vypovedalo, že dostávali raz denne len kúsok chleba a taveného syra. Tímy organizácie našli tiež niekoľko mužov v bezvedomí.

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

Násilie za múrmi detenčného centra

V rovnakom čase sa skupina zadržaných pokúsila o útek. Odpoveďou však bolo použitie extrémneho násilia. Naše tímy počuli intenzívnu streľbu z blízkej vzdialenosti, boli svedkami bezhlavého bitia skupiny mužov, ktorí boli neskôr donútení nastúpiť do áut. Odviezli ich nevedno kam.

V týchto veľmi napätých podmienkach a vo veľmi obmedzenom čase naše tímy ošetrili 161 pacientov a zabezpečili prevoz 21 pacientov, ktorí potrebovali odbornú starostlivosť, na kliniky podporované Lekári bez hraníc.

Použitie násilia voči zadržiavaným ľuďom na úteku nebolo ani v minulosti výnimočné, preto Lekári bez hraníc pred tromi mesiacmi v troch detenčných centrách svoje aktivity prerušili. Nedávno sa ale do týchto miest vrátili. K obnoveniu činnosti došlo potom, čo líbyjské úrady spravujúce tieto centrá organizáciu ubezpečili, že splnia určité základné podmienky. To sa však nestalo.

Prečítajte si aj: Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

Takéto detenčné centrá by nemali existovať

„Namiesto zvyšovania počtu ľudí zadržiavaných v detenčných centrách je potrebné usilovať o jedno: zatvoriť tieto centrá. Sú to nebezpečné a neobývateľné zariadenia, „vysvetľuje Van der Veldenová. „Viac ako inokedy žijú migranti a utečenci v nebezpečenstve v krajine, kde uviazli. Majú veľmi obmedzené možnosti, ako sa dostať von, pretože humanitárne lety boli tento rok už druhýkrát neoprávnene pozastavené, „dodáva.

Lekári bez hraníc vyzývajú líbyjské úrady, aby zastavili masové zatýkanie zraniteľných ľudí na úteku a prepustili všetky nezákonne zadržiavané osoby v detenčných centrách. Ďalej ich naliehavo žiadajú, aby s podporou príslušných organizácií zaviedli bezpečné a dôstojné alternatívy miest zadržania a okamžite obnovili humanitárne lety z Líbye slúžiace na evakuáciu a presídlenie.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Tripolis / Praha, 8. októbra 2021

Severná Sýria: Neošetrené vodné zdroje často ohrozujú zdravie ľudí

žiadne príspevky na zobrazenie