Literárna bašta: Malé vydavateľstvo živej literatúry ponúka skvelé knihy pod vianočný stromček

0
Literárna bašta: Malé vydavateľstvo živej literatúry ponúka skvelé knihy pod vianočný stromček

Milovníci literatúry vydávajú v knižnom vydavateľstve iba knihy, s ktorými si padnú do oka. Knihy tvoria so stálymi spolupracovníčkami a spolupracovníkmi a približujú novej generácii čitateliek a čitateľov kvalitnú literatúru.

Zakladateľom a dušou vydavateľstva Literárna bašta, ktorá aktívne pôsobí od roku 2018 v Banskej Bystrici, je Slavo Sochor, ktorého sme sa opýtali na knižné tipy pod vianočný stromček. Aké knižné tituly by odporučil pre ženy, pre mužov, ale aj pre deti rôzneho veku?

„V našom edičnom pláne sa nezameriavame vyložene na ženskú alebo mužskú literatúru. Máme radi dobré knihy, ktoré môžu zaujať celé čitateľské spektrum a obohatiť ho novými témami či autorským prístupom. Vieme však, že na Vianoce je niekedy náročné vybrať zo širokej ponuky titulov to najlepšie čítanie pre všetkých svojich najbližších, preto sa radi podelíme o naše odporúčania na mieru pre každého člena či členku vašej rodiny.“

O knihy môžete súťažiť na našom Facebooku tu.

Výnimočná kniha pre deti od 9 do 13 rokov

Dušan Šuster/Vesmírna plavba Pterodactyla Kôstku

Kniha pre všetky deti, ktoré už vedia čítať, ale radi si stále čítajú aj spolu s rodičmi. Príbeh je bránou do sveta nezastaviteľnej fantázie, smiechu a objavovania. Ani rodičia sa nebudú nudiť. 

Známy vedec a laureát Nobelovej ceny Pterodactylus Kôstka si sám postaví raketoplán a vydáva sa do kozmu. Len čo pristane na planéte zvanej Orech, zistí, že jeho vesmírna expedícia má jedného člena navyše. Nepozvaný astronaut nie je dvakrát zhovorčivý, dokonca ho nefascinujú ani zázraky vesmíru. Podarí sa im spoločne nadviazať kontakt s miestnymi obyvateľmi? Pterodactylus Kôstka pochopí, že treba pristúpiť k radikálnemu kroku. Prvý raz v živote bude musieť venovať pozornosť nielen svojim geniálnym myšlienkam, ale aj svojim pocitom… A aby toho nebolo málo, aj pocitom ostatných.

Román pre deti od 13 rokov

Ewald Arenz/Veľké leto 

Skvelý román oceňovaného nemeckého spisovateľa Ewalda Arenza je vhodný pre každého, kto nezabudol na svoje prvé veľké leto – so všetkým, čo k nemu patrí, ale aj pre tých, čo ho ešte len majú zažiť. Krásna kniha o dospievaní.

Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej dovolenky čaká tvrdá príprava na reparát. To znamená stráviť šesťtýždňové letné prázdniny s mimoriadne prísnym starým otcom a záhadnou starou mamou. Našťastie má Almu, Johanna a Beate, dievča v zelených plavkách. Napriek temným predtuchám zažije pätnásťročný Frieder veľké priateľstvá, prvú lásku, ale aj pochybnosti a smútok. Veľké leto, po ktorom nebude nič také ako predtým.

Prečítajte si: Bratislavské Vianoce sú aj pre zdravotne znevýhodnených, ktorým sprístupňujú kultúrny program

Jedinečné knižné tipy pre ženy

Jana Karšaiová/Zamatový rozvod 

Silný vzťahový román z čias, ktoré sú blízke najmä generácii dnešných štyridsiatničiek. O rozchodoch a návratoch, náročnej integrácii mladých Sloveniek vo svete na konci minulého tisícročia a hľadaní porozumenia v rodine. Pôvodom slovenská autorka túto knihu napísala najskôr v taliančine a bola za ňu nominovaná na prestížnu literárnu cenu Strega.

Katarína prichádza z Prahy do Bratislavy, aby strávila Vianoce so svojimi rodičmi a bratom. Pri sviatočnom stole chýbajú dvaja dôležití ľudia. Sestra Dora, ktorá sa pred rokmi odsťahovala do Ameriky, a jej český manžel Evžen. Na neprítomnosť sestry si už rodina zvykla, no absenciu manžela musí Katarína neochotne vysvetľovať. Na Slovensku stretáva aj svoje vysokoškolské kamarátky, najmä Vieru, ktorá sa vďaka štipendiu odsťahovala do Talianska a domov sa vracia nerada. Vymieňajú si skúsenosti z nešťastných vzťahov a zložitej integrácie v cudzine. Medzi ich osobnými a rodinnými spomienkami sa vynárajú obrazy z nedávnej histórie svojej rodnej krajiny – od komunistickej cenzúry a prázdnych obchodov, až po 90. roky a rozpad Česko-Slovenska. 

Beatrice Salvioni/Špina

Román s dvomi úžasnými dievčenskými hrdinkami, ktoré si k sebe musia hľadať cestu. Ak rady čítate o nejednoznačných priateľstvách na pozadí veľkých dejín, túto knihu prečítate naozaj veľmi rýchlo.

Monza, 1935. Francesca každý deň z mosta pozoruje dievča, ktoré sa hrá pri rieke s dvomi chlapcami. V meste ju volajú Špina. Je vraj prekliata a prináša nešťastie. Francesca, ktorá pochádza z buržoáznej rodiny, obdivuje jej voľnosť. Uprostred severného Talianska, kde vládne fašizmus a silná mužská ruka, spojí dve celkom odlišné hrdinky nečakané priateľstvo, s ktorým nik nesúhlasí. Tvárou v tvár zneužívaniu a pokrytectvu sa Francesca od svojej novej priateľky učí, aké je dôležité nemlčať a neposlúchať. Spoločne musia čeliť každodenným nástrahám provinčného dospievania, aby napokon obstáli v rozhodujúcej skúške ich puta a dokázali odporovať násiliu a krutosti.

Caitlin Doughty/Dym v očiach a iné lekcie z krematória

Kniha pre trochu odvážnejšie čitateľky, ktoré zaujíma vzrušujúci príbeh najslávnejšej americkej funebráčky. Pútavé a zároveň humorné čítanie o smrti a umieraní, ktoré naša európska spoločnosť odsunula na okraj záujmu.

Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a pozýva nás na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov. Po šiestich rokoch práce v americkom pohrebníctve teraz s čiernym humorom a zároveň smrteľne vážne píše o tom, čoho sa všetci bojíme a stránime až tak, že to deformuje našu kultúru. Alebo sme prvou nesmrteľnou generáciou? Kdeže! Jedno máme spoločné. Všetci raz zomrieme.

Silné príbehy pre mužov

Dalton Trumbo/Johnnymu dali pušku 

Mimoriadny príbeh z obdobia prvej svetovej vojny, ktorý prehovára aj do dnešných časov. Ak ste už prečítali kompletného Remarqua, Trumbov román o boji jedného mladého muža za svoje ideály nepustíte z rúk.

Mladý vojak Joe Bonham sa po zásahu granátom na fronte prvej svetovej vojny prebúdza na nemocničnom lôžku. Stal sa väzňom vlastného tela. Prišiel o ruky, nohy a celú tvár, ale jeho myseľ funguje dokonale. Vynára sa mu v nej celá minulosť. Rodina, práca v pekárni, kamaráti a hlavne Karen. Neodbytne a sarkasticky sa ako moderný Lazár pozastavuje nad krutosťou a nezmyselnosťou vojny, vysmieva sa vyprázdneným ideálom vlastenectva a bitiek, z ktorých odchádzajú porazení všetci. Od prvého vydania knihy Daltona Trumba Johnnymu dali pušku uplynulo už takmer osemdesiatpäť rokov. Sugestívny protivojnový román vyšiel dva dni po začiatku druhej svetovej vojny a neskôr sa stal symbolom odporu proti vojne vo Vietname.

Prečítajte si: Skvelé linecké koláčiky z maslového cesta nielen na Vianoce

Martha Gellhorn/Päť výletov do pekla

Slávna vojnová reportérka nechýbala pri žiadnom dôležitom konflikte od začiatku 20. storočia. Nebála sa lietajúcich granátov a milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky. Jej spomienky pripomínajú dobrodružný román, ale všetko je to pravda!

Martha Gellhorn sa v spomienkach vracia k najlepším zo svojich najhorších ciest, ktoré aj po rokoch zaujmú vykreslením situácií, miest či charakterov. S ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť nás pozýva do Moskvy medzi sovietskych disidentov, nedávno dekolonizovanej Afriky, vojnového Karibiku, ale aj na návštevu Čankajšekovej Číny. Či už cestovala sama, alebo ju sprevádzal jej manžel Ernest Hemingway (v knihe ako N. S. – neochotný spoločník), bola mimoriadne otvorenou a výstižnou pozorovateľkou, a hoci ľudí považovala za najškodlivejší druh na planéte, vždy pevne stála na strane slabších a utláčaných.

Gianfranco Calligarich/Posledné leto v meste

Ak máte tridsať, ale ešte stále sa necítite byť dospelý, toto je kniha pre vás. Skvelá novela, ktorú Calligarich napísal ako začínajúci autor už pred 50 rokmi, je existenciálnou výpoveďou o stratenej generácii, ktorá je večne živá. Ak máte náhodou radi ešte aj taliansku metropolu, rozhodne neváhajte. 

Leo Gazzarra sa túla uličkami Ríma ako vystrihnutými z Felliniho. Nádejný mladík, takmer vždy bez práce a ambícii, sa v alkoholovom opare necháva unášať večným mestom, medzi barmi a príbytkami bohatších priateľov, bez ktorých by asi umrel od hladu. Keď v deň svojich tridsiatych narodenín stretne zvodnú Ariannu, svet sa mu obráti hore nohami. Celú noc jazdia ospalým Rímom, popíjajú, raňajkujú a zase popíjajú. Netrvá to však dlho a osudová kráska sa mu začne pred očami strácať v záhyboch milovaného mesta, ktoré s každým ránom páli spomienky na včerajší večer.

Knihy pre celú rodinu, ktorými nič nepokazíte

Joachim B. Schmidt/Kalmann 

Humor, islandský sever a krimi v jednej knihe? Najláskavejšia kriminálka s neobyčajným detektívom poteší všetkých, ktorí majú radi detektívky na všetky spôsoby a cez sviatky sa chcú potešiť naozaj dobrým príbehom.

Kalmann, 34 rokov. Samozvaný raufarhöfnský šerif. Deň čo deň brázdi zasnežené pláne Melrakkaslétty, loví polárne líšky a vyrába hákarl. V jeden chladný deň objaví pri potulkách v snehu čerstvú kaluž krvi. Stala sa vražda? Kalmann je odhodlaný za každú cenu pomôcť s vyšetrovaním. V kovbojskom klobúku, so šerifskou hviezdou a starou mauserkou. Aj keď sa mu smejú, že má o koliesko menej, veľmi dobre vie, ako sa vyrovnať s ponižovaním. A hlavne, musí vyriešiť tento prípad. Nie je dôvod na obavy. Joachim B. Schmidt, spisovateľ a sprievodca po Islande, napísal príbeh o živote na mrazivom konci sveta s hlavným hrdinom, na ktorého len tak ľahko nezabudnete. Peng!

Andrew Solomon/Atlas depresie

Najťažšia a najväčšia kniha, akú sme vydali, rozsahom aj témou. Bohužiaľ, duševné choroby sa dnes dotýkajú každej rodiny a táto kniha nám môže byť dobrou pomocníčkou. Veľa poznatkov na pozadí silného osobného príbehu autora. 

Kniha Atlas depresie skúma depresiu z osobného, kultúrneho a odborného hľadiska. Andrew Solomon čerpá z vlastnej skúsenosti s chorobou, z rozhovorov s ľuďmi s depresiou, ale aj osobnosťami z lekárskeho, politického, filozofického a farmaceutického prostredia a odhaľuje tak zložitú mnohorozmernosť diagnózy 21. storočia. Táto kniha je určená ľuďom, ktorí depresiou trpia, trpeli alebo ju prežívali so svojimi blízkymi, ale aj pre čitateľky a čitateľov, ktorí chcú tomuto duševnému ochoreniu porozumieť. Je to kniha pre nás všetkých.

Anna Grusková/Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Vzrušujúci skutočný príbeh odvážnej a mimoriadne vzdelanej ženy z obdobia 2. svetovej vojny, ktorý sa odohráva v malebnej Banskej Štiavnici, je povinným čítaním pre všetkých, ktorým záleží na rovnosti, demokracii a lepších zajtrajškoch.

Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku. Alžbeta Gwerková-Göllnerová (1905 – 1944), rodáčka z Čierneho Balogu, literárna vedkyňa, historička a prekladateľka. Spoločne s Jarmilou Zikmundovou boli autorkami a editorkami vyše šesťstostranovej knihy pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby (1938 a 1939). Bola účastníčkou Slovenského národného povstania.

Zdroj titulná foto: Pexels_Jessica Lewis

Zdroj foto: Literárna bašta

žiadne príspevky na zobrazenie