Magdalena Anderssonová by sa mala stať historicky prvou premiérkou Švédska

0
Magdalena Anderssonová by sa mala stať historicky prvou premiérkou Švédska

Švédska ministerka financií Magdalena Anderssonová je pripravená stať sa prvou premiérkou v krajine po tom, čo ju vládnuca Švédska sociálnodemokratická strana vo štvrtok zvolila za svoju novú líderku.

V tejto pozícii nahradí Stefana Löfvena, ktorý končí nielen ako predseda strany, ale aj švédsky premiér. Podľa švédskej ústavy ju musí vo funkcii premiérky potvrdiť parlament. Vládna dvojkoalícia dúfa, že jej potvrdenie zabezpečí podporou dvoch menších strán. Ďalšie švédske parlamentné voľby sa uskutočnia 11. septembra 2022.

Löfven bol lídrom sociálnych demokratov od roku 2012. V premiérskom úrade pôsobil od roku 2014. V júni sa stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery.

Prečítajte si: Aké boli ženy, ktoré vyšli prvé na Mondt Blanc?

Kariéra Magdaleny Andersson

Magdalena Andersson bola zamestnaná v Kancelárii predsedu vlády ako politická poradkyňa od roku 1996 do roku 1998 a ako riaditeľka plánovania od roku 1998 do roku 2004. Bola štátnou tajomníčkou na ministerstve financií 2004–2006 a poradkyňou vodkyne strany pre vnútornú politiku Mony Sahlin od roku 2007 do roku 2009. Od roku 2009 do roku 2012 bola Hlavnou riaditeľkou švédskej daňovej agentúry po tom, čo ju do svojej súčasnej funkcie vymenoval Reinfeldtov kabinet.

Na základe rozhodnutia koaličných partnerov bolo ministerstvo financií rozdelené na dve časti; Andersson sa stala ministerkou financií a Za Bolunda bol poverený vedením finančných trhov a spotrebiteľov.

Magdalena Andersson je vydatá za Richarda Friberga, profesora ekonómie na Štokholmskej ekonomickej škole, od roku 1997, s ktorým má dve deti.

Zdroj: Webnoviny.sk – Magdalena Anderssonová by sa mala stať historicky prvou premiérkou Švédska © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu