Mamy robia viac neviditeľnej práce, ale je možné ich odľahčiť

0
Mamy robia viac neviditeľnej práce, ale je možné ich odľahčiť
freepik.com

Aký je prvý krok k tomu, aby sme boli odľahčené pri veľkej psychickej záťaži? Hovorte o tom, koľko toho doma alebo v práci robíte.

V našej spoločnosti sú to zvyčajne mamičky, ktoré riešia každodenné úlohy, ktoré udržujú rodinu v chode. “Kto sa môže vžiť do zoznamu úloh, ktorý máme každý deň v hlave?” pýta sa Paige Bellenbaum, LMSW, zakladajúca riaditeľka The Motherhood Center v New Yorku.

Vyzdvihnúť si veci z čistiarne v utorok, kúpiť tento víkend narodeninový darček na oslavu kamaráta svojho dieťaťa, naplánovať návštevu zubára pre obe deti. Nezabudnúť na rodičovské združenie na budúci týždeň, priniesť sušienky na školskú akciu tento piatok, zistiť, či má pes aktualizované očkovanie, aby mohol zostať v dennej starostlivosti o psov, keď všetci o dva týždne pôjdete na dovolenku. Myslieť na to, že váš syn cez noc vyrástol o tri centrimetre a nohavice sú mu teraz krátke a na budúci týždeň má triedne fotenie, takže potrebuje novú nohavice do budúceho utorka. Keď to hovorím, mám v skutočnosti mierny záchvat paniky, pretože toto je môj zoznam úloh na tento týždeň – a to je len polovica! A veľakrát sú to práve mamy, ktoré majú pod palcom všetky tieto vecí a ešte oveľa viac. Je to práca na plný úväzok sama o sebe!“

Zoznam úloh, ktorý Bellenbaum opisuje, možno nazvať aj „neviditeľnou prácou“ alebo úlohami, ktoré sú často neplatené a nepovšimnuté, no nevyhnutné. Štúdie ukazujú, že matky znášajú väčšiu ťarchu neviditeľného pôrodu, a to si vyberá svoju daň. Cesta k úľave od bremena najprv zahŕňa pochopenie toho, čo neviditeľná práca je.

freepik.com

Čo je to neviditeľná práca?

Neviditeľná práca je presne to, ako to znie: práca, ktorá zostáva nepovšimnutá. A teda bez finančnej náhrady. „Neviditeľná práca je šikovná fráza, ktorá zachytáva všetku prácu, ktorú niekto robí, ktorú ostatní nevidia alebo si ju neuznajú, vrátane tých, ktorí majú úžitok z vykonanej práce,“ hovorí Haley Swenson, Ph.D., zástupkyňa riaditeľa laboratória Better Life Lab.

„Neviditeľná práca môže byť niečo, čo sa odohráva aj v kancelárii – možno jedna a tá istá žena upratuje na konci každého dňa kuchynskú linku v kancelárii a nikto si to nevšimne. Ale ľudia častejšie považujú túto frázu za užitočnú na opísanie práce doma, o ktorej nikto nehovorí, ktorá je však nevyhnutná pre fungovanie domácnosti. A v konečnom dôsledku, podobne ako práca pri výchove detí, môže byť dokonca nevyhnutné pre budúcnosť našej spoločnosti.”

„Neviditeľná práca“ sa používa zameniteľne s výrazmi ako „neplatená práca“, „duševná záťaž“ a „emocionálna práca“, ale všetky sú mierne odlišné.

Áno, toto všetko sú podmienky, podľa ktorých môže byť práca prehliadaná, nepriznaná a bez náhrady. Neplatená práca je najširší z týchto pojmov. “Neplatená práca je akákoľvek práca, za ktorú nedostanete kompenzáciu,” hovorí Dr. Swenson. „Inými slovami, vyrobili ste niečo dobré – napiekli ste koláčiky – alebo ste poskytli službu, ako je odvoz detí do školy, a nedostali ste za to zaplatené.”

Väčšina neplatenej práce sa odohráva v domovoch ľudí a okolo nich, ale mohla by sa vyskytnúť aj na pracovisku. Všetci zamestnanci, ktorí plánujú narodeninovú oslavu kolegu alebo upratujú spoločné priestory, hoci to nemajú v popise práce, vykonávajú neplatenú prácu.

freepik.com

Rozdiel medzi neviditeľnou a emocionálnou prácou

Toto je často spojené s emocionálnou prácou, ale emocionálna práca v skutočnosti zahŕňa zvládanie pocitov niekoho iného.

„Často zisťujem, že ľudia v zákazníckom servise sú tí najtalentovanejší emocionálni pracovníci, akých poznám,“ hovorí. “Dokážu prijať zlú zákaznícku skúsenosť, povedať správne veci s upokojujúcim úsmevom a vy sa vďaka nim budete cítiť lepšie ako predtým. Mnohí ľudia však túto prácu robia doma na dennej báze: upokojujú plačúce deti, motivujú tínedžera pred testom, hľadajú najlepší spôsob, ako začať konverzáciu so svojím partnerom bez toho, aby vyvolal hádku. Keď to nie je uznané ako práca alebo sa neuzná, že väčšinu z toho robí jedna osoba, vtedy je emocionálna práca neviditeľnou prácou.”

A sledovanie všetkých týchto neviditeľných, neplatených a nepriznaných úloh zvyšuje to, čo sa nazýva duševná záťaž.

“Psychická záťaž je všetko plánovanie a koordinácia, ktoré sa musí odohrať len v niečej hlave, aby sa položili základy úspešného dňa, udalosti alebo aktivity,” dodáva. „Táto duševná záťaž je pre nás často neviditeľná, nielen preto, že sa to deje hlavne v niekom mozgu, ale preto, že nikdy nepriznáme, že to bola práca sama o sebe. Že si to vyžadovalo energiu a čas, ktoré sa dali minúť inde, a že to umožnilo úspešnú aktivitu.”

Všetky tieto úlohy môžu byť neviditeľné. “Je zrejmé, že sa medzi nimi veľa prekrýva,” hovorí Dr. Swenson. “Všetko sú to často veci, ktoré sa dejú v tichu niekoho domova. A čo je podstatné, ženy robia viac všetkých týchto foriem práce ako muži a majú tendenciu dostávať za ne menšiu odmenu, ak sú uznané a zaplatené.”

Regina F. Lark na konferencii Tedx: Emočná práca a mýtus ženskej práce

freepik.com

Mamy zvyčajne vykonávajú väčšinu neviditeľnej práce rodiny

Celkovo možno povedať, že ženy majú tendenciu robiť viac neviditeľnej práce ako muži. „Neviditeľná a viditeľná práca sú rodovo podmienené pojmy,“ hovorí Elizabeth Gedmarková, viceprezidentka spoločnosti A Better Balance. “V minulosti muži nevykonávali prácu alebo prácu, ktorá nie je platená, a ženy nedostávali za svoju prácu odmenu, aj keď to bolo nevyhnutné. Práca žien, najmä práca žien inej farby pleti, bola znovu a znovu podceňovaná a zatláčaná do úzadia, za zatvorenými dverami pred očami verejnosti.”

Tieto rozdiely sa ešte prehĺbia, keď sa ženy stanú matkami. “Štúdie ukázali, že pred narodením detí si mnohé páry pomerne rovnomerne rozdelia bremeno vedenia svojej domácnosti a práce mimo domu,” hovorí Dr. Swenson. Práve s deťmi sú tieto nerovnosti často zväčšené. Môže to začať odmalička – mama odíde z práce, keď porodí alebo ako jediná môže ísť na rodičovskú dovolenku – a potom sa nerovnosti v tom, kto čo robí, hromadia jedna za druhou.” Čoskoro má len mama pocit, že vie dosť o starostlivosti o dieťa, aby zvládla návštevy lekárov, a ako jediná si doma všimla, že treba pozametať podlahu.

Čo robia muži?

Ak existuje jedna oblasť, v ktorej muži robia viac, ako je ich podiel na neviditeľnej práci, je to riadenie rodinných financií a údržba domu, ale výsledky nie sú také vážne. “Dôsledky zodpovednosti za financie neboli ani zďaleka také zlé ako dôsledky pocitu zodpovednosti za emocionálnu pohodu detí alebo vedenie domácnosti,” hovorí Suniya S. Luthar, Ph.D., zakladateľka a výkonná riaditeľka Authentic Connections.

„Zodpovedať za financie je práca na dosť vysokej úrovni, na rozdiel od toho, keď žena povie: ‚Kto vyzdvihuje dieťa?‘ alebo ‚Kto kupuje tašky s dobrotami na párty?‘ Ženská práca je stresujúca a neobohacujúca, tieto druhy práce nenesú rovnaký druh driny.”

freepik.com

Viditeľná vs. neviditeľná práca

Okrem toho je pravdepodobnejšie, že muži budú uznaní za prácu, ktorú robia. “Ľudia majú tendenciu si všimnúť čerstvo pokosený trávnik raz za týždeň spôsobom, akým si nevšimnú, že koberec bol každý deň povysávaný,” hovorí Dr. Swenson. “Na viditeľnosti veľmi záleží. Páry si často myslia, že si rovnomerne rozdelia bremeno, pretože majú za sebou istú deľbu práce, bez toho, aby si uvedomili, že to znamená, že mama má dvadsať úloh, ktoré zaberú 18 hodín týždenne, a otec päť úloh, ktoré zaberú štyri hodiny týždenne.”

Príliš veľa neviditeľnej práce má negatívny vplyv na mamičky

Výsledky najnovšej štúdie doktora Luthara ukázali, že prijímanie neprimeraného množstva neviditeľnej práce „súviselo s tlakom na osobné blaho matiek, ako aj s nižšou spokojnosťou so vzťahom“. Dôsledky môžu zahŕňať vyčerpanie, depresiu, podráždenosť, pocit nedocenenia a izolovanosť. Žonglovať so všetkými týmito guľami vo vzduchu si vyžaduje veľa času a energie,” hovorí.

Podľa jej výskumu je pre mamy najviac vyčerpávajúci aspekt emocionálnej práce pri zvládaní emocionálnych stavov detí. “To bolo najsilnejšie spojené so stresom mamy a tiež dimenziou, v ktorej mali mamy pocit, že sú veľmi samy,” hovorí. “To je skutočne dôležité. Byť v kontakte s emóciami svojich detí, ich psychickými potrebami, zraneniami a ich bolesti a ostražitosť, aby sa o to všetko postarali a urobili zásahy, keď je to potrebné – to je obrovské. Vyberá si to daň.“

Pre matky je tiež veľmi ľahké prehliadať účinky neviditeľného pôrodu na ich duševné zdravie. „Samotné ženy si často neuvedomujú, koľko toho robia,“ hovorí Jelena Kecmanovic, Ph.D., zakladateľka a riaditeľka Arlington/DC Behavior Therapy Institute.Zistili, že sú stále na úteku, sú vyčerpaní a nikdy nemajú čas pre seba.

freepik.com

Zapíšte si svoje úlohy

Aby ste odstránili časť neviditeľného bremena, musíte ho zviditeľniť. “Mohli by ste začať tým, že si budete zapisovať všetku neviditeľnú prácu, ktorú vykonáte počas týždňa, pričom nezabudnite venovať pozornosť multitaskingu,” hovorí Dr. Kecmanovič. ”

Mohlo by vám to pomôcť uvedomiť si, koľko toho v skutočnosti robíte, čo vám umožní byť k sebe láskavejší, obhajovať sa a robiť si viac prestávok a zabezpečiť, aby ste mali úseky neprerušovaného času na sústredenie sa na prácu, starostlivosť o seba alebo voľnočasové aktivity.

„Neuľahčujte ľuďom, aby zatvárali oči pred prácou, ktorú robíte, najmä pred prácou, ktorá im prináša úžitok,“ dodáva Dr. Swenson. Začnite oznamovať svoju prácu: ‘Mama teraz prestane hrať túto hru, aby za vás všetkých mohla vyprať bielizeň.’ Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu pasívne agresívne, ale je to jednoducho pravda! Z neoficiálnych dôkazov vieme, že uistiť sa, že všetka práca, ktorú ženy robia, je videná a uznávaná, je obrovským prvým krokom k tomu, aby sa do toho zapojilo viac mužov. Niekedy muži skutočne neuvedomujú si, koľko mentálnej záťaže nesú ich partnerky alebo koľko emocionálnej práce robia.”

Prideľujte mužom úlohy

Laboratórium lepšieho života Dr. Swensona má vedecky podložený nástroj, ktorý pomáha rodinám zviditeľniť neviditeľnú prácu a potom ju spravodlivejšie zdieľať. Better Life Lab Experiments prináša „beta testerov“, aby vyskúšali metódy vyváženia záťaže doma. Experiment č. 1 sa zameriava na to, ako zabezpečiť, aby všetci členovia rodiny mali voľný čas na činnosť, ktorá ich baví. Najnovší, experiment rieši náročnú úlohu prideľovania domácich prác. Akú stratégiu sa naučili?

“Je dôležité, aby ste nezapájali mužov jednoducho tým, že im dáte náhodne pridelené úlohy,” hovorí Dr. Swenson. “Muži, prevezmite celé úlohy a oblasti zodpovednosti, vrátane ich emocionálnej a mentálnej časti.”

Pre matky to tiež znamená pustiť sa do určitej miery kontroly – matky sa často dostanú do pasce. Berú na seba väčšiu záťaž, pretože si myslia, že to urobia lepšie ako ktokoľvek iný. Zatiaľ čo partneri sa musia dohodnúť na nejakom spoločnom štandarde, pokiaľ ide o neviditeľný pôrod, „najťažšie na tom pre ženy je vlastne sa ho vzdať,“ hovorí Bellenbaum.

Ponúka tento príklad: Mama verí, že najlepší spôsob, ako prebaľovať dieťa, je celý systém utierok a pleťových vôd. Keď to urobí otec, použije len rýchle utieranie. „Možno sa pristihnem, že už nedovolím svojmu partnerovi prebaľovať dieťa, pretože to nerobí „správnym“ spôsobom,“ hovorí. “Potom sa pristihnem, ako neustále prebaľujem dieťa a cítim narastajúcu nevôľu voči môjmu partnerovi za to, že nikdy neprebaľoval dieťa. Medzitým správa, ktorú môj partner dostáva, je: Zdá sa, že má všetko pod kontrolou sama. A aj tak sa jej nepáči, ako to robím.” Plienková povinnosť sa počas trvania stáva neviditeľnou zodpovednosťou mamy.

freepik.com

Dovoľte mužom robiť viac

“Takže, aká je morálka tohto príbehu? Precvičte si tolerovanie nepohodlia, keď svojmu partnerovi dovolíte urobiť viac, aj keď to neurobí presne tak, ako vy! Otvorenie brány umožní partnerom vstúpiť a vykročiť.”

„Jedno z mojich obľúbených slov je ‚vzdať sa‘,“ dodáva. “Milujem toto slovo v kontexte vzdania sa – nevzdávania sa. Vzdať sa znamená dať si povolenie nebyť dokonalý a tolerovať chyby.”

Výskum Dr. Luthara tiež ukazuje, že mať podporný systém je ešte účinnejší v boji proti negatívnym vplyvom neprimeraného neviditeľného pôrodu. “Je dôležité, aby ste svojho partnera posunuli tak vysoko, ako to len pôjde, ale najdôležitejšou vecou je mať nepretržitú primeranú podporu,” hovorí. “Musíte povedať: ‘Vždy potrebujem mať sesterstvo iných matiek, ktoré ma podporujú a ktoré mi pomáhajú zvládnuť túto vyčerpávajúcu prácu. Materstvo je úžasné, ale v dnešnej dobe je vyčerpávajúce, stresujúce a väčšinu času máte pocit, že kráčate po lane.”

Politika a rodičovská dovolenka

Zmeny zákonov a politík by mohli ísť ešte ďalej, než množstvo neviditeľnej práce, ktorú nesú rodičia. “Ženy by nemali predpokladať, že sú to ich vlastné problémy, ktoré musia znášať samy, alebo že je ich zodpovednosťou zmeniť spoločenské normy,” hovorí Gedmark z A Better Balance.

“Kultúrne zmeny pochádzajú zo zmien v zákone a politike. Keď si muži berú platenú rodičovskú dovolenku a keď zákony nabádajú mužov, aby poskytovali starostlivosť svojim blízkym, ktorí to potrebujú v širšom zmysle, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa zapoja do starostlivosti a starostlivosti o dieťa.”

Podobne zákony, ktoré chránia pracujúce ženy, ako napríklad prísnejšia ochrana pred diskrimináciou v tehotenstve, zabezpečujú, že môžete dosiahnuť rodovú rovnosť v práci aj doma. Preto potrebujeme lepšiu ochranu verejnej politiky pre pracovníkov, najmä pre pracovníkov s nízkymi mzdami.“

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/life/parenting/a32017759/invisible-labor-mothers/

žiadne príspevky na zobrazenie