Dá sa podnikať ako právnička so zameraním na rodičovské záležitosti? S čím ľudia potrebujú najviac pomôcť? Môže žena pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok? Vedeli ste, že existuje návod, ako mať napr. čo najvyššiu podporu v nezamestnanosti?
Vypočujte si náš podcast s právničkou a matkou dvoch detí, Máriou Dvončovou, ktorá je známa svojím portálom Právne pre rodiča. S Máriou sa rozprávala moderátorka Lucia Hurajtová.
V podcaste sa dozviete aj:
- Je tento projekt iba koníček alebo hlavná zárobková činnosť?
- Aké ebooky Mária napísala a kde ich nájsť?
- Načo sa rodičia najviac pýtajú?
- Ak žena poberá rodičovský príspevok, môže zároveň pracovať? Je možná kombinácia príspevku aj práce?
- Akú sú úskalia otcovskej dovolenky?
- Zameranie a témy projektu
“Riešim najmä administatívne záležitosti, s ktorými majú rodičia veľakrát problémy alebo postupy na úradoch, nároky, ktoré majú voči štátu. Ide najmä o peniaze, ktoré si môžu nárokovať od štátu. Kedy sa z čoho prihlásiť, kedy sa odhlásiť,” hovorí Mária.
A aké témy rieši? Jedná sa o témy ako materská, OČR, dávka v nezamestnanosti, práva a povinnosti rodičov v zamestnaní. Taktiež sa venuje aj školám a škôlkam a v neposlednom rade aj rôznym rodičovským nezhodám.
Pozrite si aj naše ďalšie diely podcastu Akčné ženy.
Stále v strehu
Mária priznáva, že súčasťou jej práce aj projektu je byť stále v strehu. Musí sledovať, čo sa deje v rámci zákonov. Ak sú zmeny, snaží sa ich zapracovať do svojich e-bookov, ktoré má aj kvôli takýmto zmenám len v online podobe a nezoženiete ich na pultoch kníhkupectiev. Hoci, ako Mária sama priznáva, dopyt po ich knižnej forme bol.
Na čo si treba dať pozor
Ak sa to dá vopred naplánovať, je dobré naplánovať si aj tehotenstvo. Podmienky sú nastavené tak, že napr. mamičky, ktoré sú dlhodobo zamestnané, problém nemajú. Jednoducho idú na materskú. Ale napr. keď sú vysokoškolské študentky alebo budúce mamičky, ktoré nemajú prácu, tak nič sa im neodvádza do Sociálnej poisťovne, oni potom otehotnejú, prvý trimester čakajú čo ako bude a až potom začínajú riešiť materskú. Vtedy je však už neskoro. Pretože musíte si odvádzať 270 dní do poisťovne, aby ste mali nárok na materskú. Ak si toto uvedomíte až v druhom trimestri, tak to nestíhate.
Otázky v období korony
Otázok bolo skutočne veľmi veľa, ako aj nevysvetlených a nečakaných situácií, ktoré prekvapili aj samotné úrady, či už sociálnu poisťovňu, úrady práce. Nikdy sa doteraz v takejto veľkej miere neriešilo napr. ošetrovné. Neustále sa menili zákony a podmienky.
Korona priniesla strašne veľa zmien. Kým ste si načítali jednu zmenu, už prichádzala ďalšia zmena. Mnohým sa odkrylo napr. to, že keď zarábajú minimálnu mzdu a platia odvody z minimálnej mzdy do Sociálnej poisťovne, tak zrazu zostali na dvojmesačnej OČR, ktorá sa im vypočítavala napr. z minimálnej mzdy. Veľa ľudí to naozaj šokovalo, priznáva právnička Dvončová.
Pozitívne reakcie ľudí a správny cieľ
Tento projekt funguje v aktuálnej čistej podobe podľa Márie asi tri roky. Rodičia reagujú veľmi pozitívne. Cieľom je podať sumárny komplex informácií. Hoci realita je taká, že na úradoch veľakrát vedia povedať len za svoj vlastný úrad, ale nevedia povedať za inú oblasť. Prípadne na úrade v jednom meste je to inak ako na tom istom úrade v inom okrese. Mária priznáva, že ak majú úradníci časový priestor a vedomosti, tak vedia poradiť.
Mária vraví: “Robím to najlepšie ako sa dá, a potom je už na každom, ako si zvolí ďalší postup.”