Marian Jelínek a Umenie byť ženou

0
Marian Jelínek a Umenie byť ženou

Musím sa na úvod priznať, že som ignorant. Väčšinu ženských konferencii som do nedávna veselo ignorovala. Zdali sa mi buď veľmi ezoterické alebo naopak veľmi výkonnostne – tak mužsky – zamerané. Proste som v nich nevidela rovnováhu.

Keď niečo ignorujete, tak sa vám ale potom stane, že paušálne odsudzujete všetko, čo si na prvý pohľad zaradíte do nejakého šuplíka bez toho, aby ste naozaj hľadali, čo za tým je. Práve preto moja úvodná reakcia, že muži prednášajú na konferencii Umenie byť ženou, bola „ako nás muži môžu naučiť byť ženou?“. Ok, už som sa priznala, že som ignorant, tak prosím o zhovievavosť.

Pri zaspávaní (vtedy ma zvyčajne osvieti) som si uvedomila, že veď aj rubrika „akční muži“ vznikla, lebo verím, že muži nás môžu inšpirovať a máme sa od nich čo učiť. A tak som si pozrela, kto to vlastne hovorí na konferencii Umenie byť ženou, 4. apríla, v Bratislave. A tentokrát som sa nepozrela cez scestnú optiku „spíker – pohlavie“, ale cez tú prirodzenú „spíker – skúsenosti“. Takže už nie som ignorant (teda minimálne nie v tomto prípade). Veľmi sa už na konferenciu teším a som rada, že som mala možnosť položiť tri otázky aj jednému zo skvelých prednášajúcich, s ktorými sa na tomto podujatí budete môcť stretnúť.

Hokejový tréner, kouč, manažér, pedagóg a spisovateľ Marian Jelínek sa okrem iného preslávil aj dlhoročnú spoluprácou s Jaromírom Jágrom. Na konferencii bude hovoriť na tému: Rub a líce blahobytu.

Venujete sa koučingu vrcholových športovcov. Ich úspech je častokrát spojený práve s výkonom – najrýchlejšie, najvyššie, naj… Vlastne aj v biznis svete sa hodnotíme prevažne podľa výsledkov. Môžeme dosiahnuť vnútorné šťastie, ak sa zameriavame len na výkon?

Záleží na tom, ako si definujeme, respektíve vnímame, výkon ako taký. Pokiaľ výkonom vnímame číslo, objem peňazí…akýsi výsledok našej činnosti, niečo statické na konci nášho konania, tak potom sa domnievam, že nie. Pokiaľ však výkonom rozumieme aj emočné nastavenie na danej ceste za cieľom, potom áno. Vtedy je totiž zachovaná rovnováha medzi emočnou investíciou do procesu a emočnou investíciou k cieľu. Baví ma život a chcem od neho čo najviac! Baví ma zarábať peniaze alebo ma bavia peniaze? Úspešní a zároveň vnútorne vyrovnaní ľudia sú nastavení predovšetkým tak, že ich baví, napĺňa to, čo robia. Baví ich tá samotná činnosť, a zároveň od nej chcú čo najviac. Ak iba chceme čo najviac, tak aj napriek tomu, že to dosiahneme, nestačí to k vnútornému pokoju.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa zbaviť trémy

S tým trochu súvisí aj vaša prednáška na konferencii Umenie byť ženou. Budete sa venovať téme blahobyt verzus šťastie. Čím to je, že sa ľudia zameriavajú na „mať“ viac ako na „byť“?

Myslím si, že to určite nie je dané genetikou, ale výchovou. Respektíve prostredím, v ktorom vyrastáme a žijeme. Preto je veľmi dôležité uctievať si a brániť správne spoločenské hodnoty. Práve tie sú limitmi, ktoré potrebujeme, aby sa zdravá spoločnosť mohla vyvíjať. Lebo aj demokracia potrebuje limity, inak by to bola anarchia.

Schopenhauer hovorí o slobode bez zodpovednosti ako o pohrome ľudstva. A práve zodpovednosť dostaneme do spoločnosti formou citlivých limitov. Niekto ich má a nepotrebuje ich. Niekto ich nemá a ten ich práve potrebuje. Pozriete sa okolo seba. Koľko ľudí plytvá jedlom, keď je zadarmo alebo naopak koľko ľudí sa prejedá v čase blahobytu? V oboch prípadoch potrebujú limity. Nevedia s nimi pracovať, a preto prvý prípad slobody bez limitu, z hľadiska potravín, vedie ku skaze ľudstva. No a druhý príklad ku skaze fyzického tela dotyčného človeka – začne mať nadváhu, obezitu, cukrovku…

Ste zakladateľom projektu www.sportmentor.cz. Žijeme v dobe, keď rodičia kľudne napíšu dieťaťu ospravedlnenku, aby nemuselo cvičiť. Len málo rodičov vedie deti k aktívnemu životu. Akú radu/y by ste dali rodičom, aby prirodzene dokázali zapojiť pohyb detí do ich bežného dňa?

Predovšetkým musia začať športovať a hýbať sa rodičia samotní! Pokiaľ dieťa vyrastá v rodine a podmienkach, ktoré vedú k pohybovej aktivite, tak je veľký predpoklad, že budú aktívne. Ak je tomu naopak a dieťa vyrastá v rodine, kde je pohyb cudzie slovo, tak sa nedá predpokladať, že začne samo športovať. Samozrejme, tých predpokladov je viac a ani jeden nie je všemocný.

Program konferencie je nabitý zaujímavými a inšpiratívnymi témami. Lístky sú v predaji tu. Teším sa, že sa tam stretneme:-).

 

žiadne príspevky na zobrazenie