Martina Bondarchuk: Krízu vnímame ako príležitosť

0
Martina Bondarchuk: Krízu vnímame ako príležitosť

Rozmýšľali ste už niekedy nad prenájmom auta? Prípadne ste si to už vyskúšali? Čo to všetko obnáša pre zákazníka? A čo je za tým na druhej strane? Prezradí priamo v podcaste Akčných žien Martina Bondarchuk, výkonná riaditeľka Rentalport, startupu v oblasti cestovného ruchu a technológií a v oblasti prenájmu vozidiel a požičiavania áut.

S Martinou sa rozprávala moderátorka Lucia Hurajtová.

K autám mala vždy blízko

„Hneď po škole som nastúpila do leasingovky, kde ma autá naozaj chytili. Odtiaľ som si odniesla skúsenosti do autopožičovne. Vždy som chcela podnikať. Keď som sa rozhodovala v akej oblasti, boli to práve autá,“ vysvetľuje svoje začiatky Martina.

Jej sen sa naplnil a aktuálne vlastní firmu, ktorá prenajíma autá. „Rentalport je sprostredkovateľom medzi zákazníkom a autopožičovňou. Zákazník navštívi našu webovú stránku a tam si z ponuky nami zazmluvnených autopožičovní, môže vybrať kategóriu vozidla, ktorá mu najviac vyhovuje.“

„V portfóliu vozidiel máme vozidlá od najmenších (4-miestnych) až po úžitkové (na sťahovanie) a luxusné autá (na svadbu),“ dopĺňa.

Vypočujte si aj podcast o domácej dialýze s Evou Kováčovou

Výber auta podľa kategórií

dve ženy, RentalportZaujímavosťou pre bežného užívateľa je to, že auto si zákazník nevyberá podľa značky, ale podľa príslušnej kategórie.

V portfóliu má Rentalport vozidlá od tých najmenších (štvormiestnych), cez úžitkové (napríklad na sťahovanie) až po luxusné vozidlá (napríklad na svadbu). Martina vysvetľuje: „V medzinárodnom merítku sa tento systém používa absolútne bežne. Napríklad v krajinách s rozvinutým cestovným ruchom ako je Španielsko, je požičiavanie áut úplne prirodzené.“

Výhodou kategorizácie áut podľa tohto kritéria je optimalizácia vozového parku autopožičovne.  Zákazník sa tak nemusí obávať, pretože vždy má garantované vozidlo v kategórii, ktorú si rezervoval. Buď je daná rezervovaná kategória alebo vyššia – samozrejme, bez príplatku.

Dopad pandémie na prenájmy automobilov

Na rozdiel od leasingových spoločností sú vozidlá prenajímané skôr na krátkodobejšie alebo stredne dlhodobé prenájmy. Vplyvom pandémie sa však situácia zmenila. „Predtým si ľudia prenajímali autá napríklad na dovolenku, na cestu do zahraničia. Prenájom robili dostatočne dopredu, včas a na dlhšiu dobu. Teraz si skôr ľudia prenajmú na poslednú chvíľu a omnoho častejšie si prenajímajú skôr na krátkodobé prenájmy (na víkend).“

Vypočujte si aj podcast s Patrikom Hermanom: Prosím, dávajte pozor na seba a na svojich blízkych

Kríza ako príležitosť

Hoci Martina je riaditeľkou spoločnosti s piatimi zamestnancami pôsobiacej práve v oblasti cestovného ruchu, na ktorý mala pandémia COVID-19 relatívne veľký dosah, nevidí to vôbec čierne. Podľa jej slov, v každej kríze treba vidieť aj nejakú príležitosť. Aj vzhľadom na to, že sú začínajúci startup, ktorý sa vie presadiť relatívne rýchlo v akejkoľvek krajine, zatiaľ čo veľkí hráči na trhu riešia iné problémy. Martina vníma toto obdobie ako čas, kedy vedia veľmi efektívne dobehnúť konkurenčné rozdiely.

„Približujeme sa k tým veľkým hráčom a teraz je tá správna príležitosť, vnímame to ako výzvu a nie ako hrozbu,“ hovorí Martina.

V podcaste sa dozviete aj toto:

Je prenájom áut na Slovensku viac záležitosťou potreby alebo už zaužívaným trendom?

Chápu ľudia prečo dostanú Fabiu, keď čakajú VW Polo?

Je dostupné aj bezkontaktné prenajímanie a ako prebieha?

Je možné ísť z bodu A do bodu B a nevracať sa späť? Takzvaný jednosmerný prenájom?

V akých krajinách okrem Slovenska firma Rentalport pôsobí?

V ktorých mestách na Slovensku môžem cez Rentalport prenajať vozidlo?

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu