Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu otvoriť viac priechodov pre pomoc smerujúcu do Pásma Gazy

0
Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu otvoriť viac priechodov pre pomoc smerujúcu do Pásma Gazy

28.3.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný súdny dvor vo štvrtok nariadil Izraelu, aby prijal opatrenia zahŕňajúce otvorenie viacerých pozemných priechodov na dodanie humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy.

Dve nové predbežné opatrenia vydal v prípade žaloby Juhoafrickej republiky, ktorá obvinila Izrael z genocídy vo vojenskej kampani, ktorá sa začala po útokoch militantného hnutia Hamas zo 7. októbra.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Juhoafrická republika žiadala viac predbežných opatrení vrátane prímeria, pričom odkazovala na to, že ľudia v Pásme Gazy hladujú. Izrael vyzýval súd, aby už ďalšie nové nariadenia nevydával.

Súdny dvor vo svojom právne záväznom nariadení povedal Izraelu, aby prijal „všetky potrebné a účinné opatrenia na to, aby bezodkladne v plnej spolupráci s Organizáciou Spojených národov zabezpečil nerušené poskytovanie nevyhnutne potrebných základných služieb a humanitárnej pomoci všetkým, ktorých sa to týka“. To zahŕňa potraviny, vodu, palivo a zdravotnícke potreby.

Tiež nariadil Izraelu, aby okamžite zabezpečil, „že sa jeho armáda nedopustí činov, ktoré predstavujú porušenie ktoréhokoľvek z práv Palestínčanov v Gaze ako chránenej skupiny podľa Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy“, a to aj tým, že akokoľvek zabráni poskytnutiu naliehavo potrebnej humanitárnej pomoci.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu otvoriť viac priechodov pre pomoc smerujúcu do Pásma Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie