Zuzana Rehák Štefečeková získala zlatú medailu na olympiáde v Tokiu a vytvorila aj svetový rekord (foto)

0
Zuzana Rehák Štefečeková získala zlatú medailu na olympiáde v Tokiu a vytvorila aj svetový rekord (foto)

29.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. júla 9:06

V šiesty súťažný deň olympijských hier v Tokiu sa Slovensko dočkalo prvej medaily a je to tá najcennejšia.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková ovládla súťaž v trape žien, v dramatickom finále šiestich strelkýň jej na to stačilo 43 presných výstrelov z päťdesiatich možných. Tento výkon vyvážený zlatom je zároveň olympijský rekord.

Online prenos (minúta po minúte)

Skvelá Slovenka na druhé miesto odsunula Američanku Kayle Browningovú, ktorá vo finále trafila 42 asfaltových holubov. Bronz si vybojovala Alessanda Perilliová zo San Marína s finálovým výsledkom 29 terčov.

Prvá medaila pre Slovensko v Tokiu

Tridsaťsedemročná rodáčka z Nitry sa postarala o vôbec prvú medailu pre Slovensko na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zuzana Rehák Štefečeková na letnej olympiáde v Tokiu 2020/2021 (fotografie)

Je to dvadsiata deviata medaila v histórii účastí Slovákov na olympijských hrách a jubilejná desiata zlatá. Zároveň šiesta, ktorá sa zrodila na strelnici. Okrem dvoch strieborných kovov v podaní Rehák Štefečekovej (2008, 2012) sa o dve bronzové medaily postaral aj puškár Jozef Gönci (1996, 2004) a jednu pridala skeetarka Danka Barteková (2012).

„Prežívam obrovskú radosť. Sama sebe som dokázala, že po vydarenej kvalifikácii viem zastrieľať aj vo finále. Finále sa strieľa na jednu ranu, kým kvalifikácia na dve. Niekedy v ňom trafím len 17 z 25 výstrelov, ale teraz som dala 21 a dokázala som si udržať chladnú hlavu až do konca. Spočiatku som aj pokukovala po súperkách, ale potom si vravela, že sa radšej nebudem pozerať, ako strieľajú, a sústredím sa na seba. Maximum 125 v kvalifikácii je asi sen každého strelca, zlato je k tomu u mňa už len taký bonus. Je to moja tretia medaila z olympijských hier a prvá po deviatich rokoch. Čo sa zmenilo odvtedy? Som vydatá a mám dve krásne deti, čiže som vyzretejšia a dospelejšia. Veľmi ich všetkých doma pozdravujem. Mamina určite plakala a manžel možno tiež,“ uviedla Rehák Štefečeková v prvej reakcii pre RTVS.

Nový svetový rekord

Rehák Štefečeková sa pred finále stala suverénnou víťazkou kvalifikácie trapu. Skúsená Slovenka zvládla stopercentne aj druhý deň kvalifikačných bojov a s maximálnym nástrelom 125 terčov utvorila nový svetový rekord.

Doterajšie kvalifikačné maximum patrilo Fínke Satu Mäkelovej-Nummelovej. Pred dvoma rokmi v mexickom Acapulcu dosiahla 123 terčov. Znamená to, že Rehák Štefečeková v Tokiu ako historicky prvá aktérka kvalifikácie neminula ani jeden terč.

„Už na tréningu to išlo celkom dobre, ale o takomto výsledku som ani len nesnívala. Mala som v kvalifikácii vnútorný cieľ 118-119 terčov. Radšej si dávam nižšie ciele, aby som mohla prekonať sama seba. Toto je však iná dimenzia. Ten záver som už poriadne prežívala. Keď som dosiahla 123, vravela som si, už je to vyrovnaný rekord. Potom prišiel 124. presný pokus a prekonaný rekord a nakoniec padla aj stodvadsaťpäťka a toto už nikto neprekoná, môže ma len vyrovnať. Jednu vydarenú súťaž mám za sebou, ale teraz idem na to odznova. Uvidíme, ako to dopadne,“ uviedla Rehák Štefečeková pre RTVS.

Rehák Štefečeková je na svojej tretej olympiáde, z prvých dvoch z Pekingu 2008 a Londýna 2012 si odniesla dve strieborné medaily v trape. Do Ria de Janeiro 2016 sa tiež kvalifikovala, ale právo účasti nevyužila, lebo mala materské povinnosti. Rodáčka z Nitry je aj dvojnásobná majsterka sveta v trape v tímovom mix trape. V mix trape sa ešte predstaví aj na OH 2020.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, športová streľba – Letná olympiáda v Tokiu 2020/2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Zuzana Rehák Štefečeková získala zlatú medailu na olympiáde v Tokiu a vytvorila aj svetový rekord (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu