Miniatúrne modely umožňujú zrakovo postihnutým spoznávať európske pamiatky

0
Miniatúrne modely umožňujú zrakovo postihnutým spoznávať európske pamiatky

Cestovanie je vzrušujúcou súčasťou nášho života. Rozmanitá architektúra a budovy dávnych staviteľov nám dokážu vyraziť dych. Kto by nechcel aspoň raz naživo vidieť Eiffelovku či bájny Taj Mahal? Ako si však architektúru užijú ľudia, ktorí prišli o najvzácnejší zmysel, ktorý máme – zrak?

Zrakovo postihnutí sú v živote ukrátení o množstvo vecí. Iné to nie je ani pri cestovaní a architektúre. Po celej Európe sú preto dnes strategicky umiestnené miniatúrne modely historických budov. Umožňujú aj slabozrakým ľuďom spoznávať svetové monumenty. Stojí za nimi istý talentovaný umelec – nemecký sochár Egbert Broerken.

Egbert Broerken so synom Felixom. Foto: https://www.blinden-stadtmodelle.de/

Miniatúrne modely majú vizuálne aj textové posolstvo

Broerkenove sochárske výtvory sú odliate z bronzu, aby prežili nástrahy poveternostných podmienok. Okrem toho sú v nich obsiahnuté bohaté hmatové informácie pre slepých či zrakovo postihnutých ľudí. Modely totiž obsahujú aj texty v brailovom písme. Cestovatelia si tak o pamiatkach a mestách prstami prečítajú rôzne zaujímavosti.

Broerken miniatúrne pamiatky odlieva podľa starej voskovej metódy. Ide o remeselný proces, ktorý umožňuje zamerať sa aj na tie najmenšie detaily. Počas 20 rokoch svojho pôsobenia už odlial pamiatky viac ako 100 európskych mestských centier.

Syn Felix pri tvorbe. Foto: http://egbert-broerken.com/

Broerkenovi zvyčajne trvá 8 až 10 mesiacov, kým dokončí jeden takýto model. Tejto práci predchádza dôkladná fotodokumentácia miesta, ale aj spoznávanie pamiatok “po vlastných”. Vytvorené bronzové sochy sú potom nainštalované na miesto, ktoré opisujú. Zrakovo znevýhodneným Broerkenovo umenie otvára nové svety. Mesto spoznávajú z architektonického, historického, aj turistického hľadiska. 

Pozrite si, podľa čoho vznikali názvy známych metropol ako Večné mesto alebo Veľké jablko

“Keď slepí hmatom spoznávajú svoje mesto po prvýkrát, je to pre nich úplne nový zážitok. Väčšinou poznajú len steny a chodníky, ale jedine takýto model im pomôže pochopiť dimenziu a veľkosť mesta, v ktorom žijú,” píše umelec na svojej internetovej stránke. Broerken vyučoval dizajn na univerzite v Dortmunde, no v súčasnosti sa už naplno venuje tvorbe architektonických modelov pre slepcov. Pomáha mu s tým syn Felix, ktorý sa rozhodol ísť v otcových šľapajach. Zdedil otcov talent a taktiež vyštudoval sochárstvo.

Kde takéto sochy nájdete?

Svoju bronzovú kópiu má napríklad Dóm svätého Petra vo Wormse v Nemecku. V rodnom Nemecku vytvoril Broerken najviac odliatkov – ak navštívite napríklad Munster, Oppenheim, Mainz, Berlín či Altenburg, stretnete sa tam s jeho dielom. Broerkenove modely nájdete aj v našom susednom Maďarsku – zvečnil tam budapeštiansky Matiášov  kostol a ikonickú Rybársku baštu. Neminul ani Poľsko a poznaňské trhové námestie.

Dóm sv. Petra vo Wormse – model versus jeho predloha. Foto: mymodernmet.com

Architektonické repliky sa nachádzajú aj v Dánsku, Švédsku, Francúzsku, Holandsku aj Švajčiarsku.

Úžitok z týchto miniatúrnych sôch však nemajú len slepí. Návštevníci vďaka nim môžu prejsť mesto prostredníctvom svojich prstov. Sochy sú natoľko prepracované, že si domáci obyvatelia všimnú aj také miesta, ktoré im doposiaľ unikali.

miniatúrne modely
Budapeštianska architektúra a jej replika. Foto: mymodernmet.com
miniatúrne modely
Model trhového námestia v Poznani. Foto: mymodernmet.com

Samozrejme, aj vďaka dnešnej 3D technológii tlače sú modely miest dostupnejšie. Nie je ťažké ich vytvoriť a určite ste ss s niečím podobným už stretli. V tomto smere sa však cení najmä ručná umelecká práca. 3D mapy miest si získavajú čoraz väčšiu obľubu a nájdete ich aj v našich slovenských mestách. Ich autormi sú naši šikovní sochári. 

Ak nabudúce budete prechádzať okolo takéhoto miniatúrneho modelu, skúste sa pri ňom na chvíľu zastaviť. Pozrite sa na svet očami tých, ktorí nevidia. Predstavte si, akú obrovskú úlohu môže táto maličkosť zohrať v živote iných ľudí. 

žiadne príspevky na zobrazenie