Prečo sa New York nazýva Veľké jablko alebo 7 prezývok známych miest

0
Prečo sa New York nazýva Veľké jablko alebo 7 prezývok známych miest
pixabay.com

Prečo sa New York volá „Veľké jablko“? Prečo je Paríž mestom svetla? A je Chicago naozaj také veterné? Niektoré mestá v USA a na celom svete majú prezývky, ktoré sú tak často používané, že sú rovnako známe ako skutočné mená samotných miest.

A hoci sa tieto prezývky stali neuveriteľne bežnými, mnoho ľudí nevie presne, prečo si tieto mestá vlastne vyslúžili svoje mená. Aká história sa viaže k ich menám? Prečítajte si, ako niektoré z najslávnejších miest sveta dostali svoje jedinečné a ikonické prezývky.

New York City: Veľké jablko

Ak idete do New Yorku a čakáte nadrozmerné jablká, môžete byť sklamaní. Ukázalo sa, že pôvod tejto prezývky nemá podľa histórie nič spoločné s ovocím, ale s dostihmi. Počas 20. rokov 20. storočia reportér dostihových pretekov John Fitz Gerald počul fanúšikov zápasov z New Orleans hovoriť, že idú „do veľkého jablka“, pričom sa odvolávali na New York, kde boli závodné dráhy považované za veľkú ligu v dostihoch. Gerald začal používať tento pseudonym vo svojich novinových stĺpčekoch a do 30. rokov ho prijali aj jazzoví hudobníci, aby naznačili, že v meste sa konajú významné hudobné koncerty.

Na začiatku 70. rokov 20. storočia Charles Gillett, prezident Newyorského kongresového a návštevníckeho úradu, začal používať túto prez7vku v rámci kampane cestovného ruchu na vylepšenie obrazu mesta, pretože New York bol v tom čase známy vysokou mierou kriminality a ekonomickými problémami. A čoskoro sa po celom meste predávali klobúky, tričká, magnetky a značkové veci s jablkami.

Foto: pixabay.com

2. Paríž: Mesto svetla

Paríž sa pre svoju nepopierateľne romantickú atmosféru často nazýva „Mesto lásky“, ale jeho najbežnejšia prezývka je „Mesto svetla“. A aj keď sa môže zdať, že je ako taký nazvaný kvôli oslnivo osvetlenej Eiffelovej veži, pôvod názvu nemá nič spoločné so skutočným svetlom – prírodným alebo človekom. Namiesto toho podľa encyklopédie Britannica prezývka mesta hovorí o ústrednej úlohe Paríža v rámci osvietenstva, čo bolo európske intelektuálne hnutie počas 18. storočia.

3. Los Angeles: Mesto anjelov

Podľa odborníkov z histórie pôvodne Los Angeles osídlili domorodé kmene. Ale v roku 1769 v tejto oblasti založil prieskumník Gaspar de Portolá španielsku základňu, ktorá ju pomenovala „El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles de Porciúncula“, čo znamená „Mesto Panny Márie Kráľovnej anjelov z Porciúncula“. Názov bol nakoniec amerikanizovaný, aby sa z neho stal „Los Angeles“, a vďaka jeho priamemu prekladu z španielčiny do angličtiny dostal prezývku „Mesto anjelov“.

Foto: pixabay.com

4. Rím – Večné mesto

Prezývka historického talianskeho mesta siaha až k starodávnemu mýtu, podľa ktorého boli Rimania takí presvedčení o veľkosti svojho mesta, že si mysleli, že ich už nič nedokáže zraziť. Niektorí vedci sa však domnievajú, že to bol básnik Tibullus, ktorý ako prvý priamo označil Rím v 1. storočí pred n. l. ako „večné mesto“.

5. Philadelphia: Mesto bratskej lásky

Pôvod prezývky Philadelphia je dosť jednoznačný. Zakladateľ mesta, William Penn, získal meno „Philadelphia“ kombináciou gréckych slov pre lásku (phileo) a brat (adelphos). Tak vznikla prezývka „Mesto bratskej lásky“. Filmovým fanúšikom je toto mesto známe najmä vďaka dvom filmom – Rocky so Silvestrom Stallonem a Philadelphia s Tomom Hanksom.

Koľko ľudí je spokojných so svojím životom v meste?

Foto: pixabay.com

6. Boston – Mesto fazúľ – Beantown

Nie je prekvapením, že prezývka mesta Nového Anglicka je o slávnej bostonskej pečenej fazuli. Podľa Britannice bol Boston v koloniálnych časoch zastávkou na hlavnej obchodnej ceste so Západnou Indiou, ktorá prinášala stále zásielky karibskej melasy. Celá táto melasa podnietila vznik dnes už slávneho pokrmu – pečenej fazule varenej v melase – a spolu s ním aj nový názov mesta.

7. Chicago – Veterné mesto

Počiatok prezývky Chicaga tiež nie je taký jasný, ale jedna vec je istá: Mesto nie je najveternejšie. Podľa článku Chicago Tribune z roku 2017 je mesto v skutočnosti až na 12. mieste v zozname najveternejších miest Ameriky. Existuje však niekoľko potenciálnych teórií, ako Chicago získalo svoju prezývku.

Foto: pixabay.com

Mnohí označujú, že tento výraz vytvoril Charlesa Dana, bývalý redaktor denníka New York Sun, pri písaní editoriálu z roku 1890 o tom, že Chicago je „veterné“, pretože v ňom žili politici „plní horúceho vzduchu“. Iní to však zamietajú a tvrdia, že tento pojem bol známy už predtým. Poukazujú na titulok z Cincinnati Enquirer z roku 1876, ktorý Chicago nazval „The Windy City“ v súvislosti s tornádom, ktoré zasiahlo metropolu.

Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu