Minikvíz o tukoch – ktoré tuky sú najnebezpečnejšie?

0
Minikvíz o tukoch – ktoré tuky sú najnebezpečnejšie?

Poznáte náš seriál Abeceda stravovania, ktorý môžete sledovať každý utorok na Instagrame Akčných žien? Na vaše otázky odpovedá Janka Kondrcová a minulé vysielanie sme preberali tému tuky, ktorú zhrnieme aj v tomto článku. V ďalšom livestreame sa porozprávame na tému sacharidov.

Vyskúšajte si odpovedať na naše otázky a otestujte sa, ako ste na tom s vedomosťami o tukoch. Ak neviete, prečítajte si odpovede nižšie od špecialistky na výživu, Janky Kondrcovej.

  1. Tuky (lipidy) rozdeľujeme na živočíšne a rastlinné?

– áno

– nie

  1. Prečo sú niektoré oleje balené do tmavých sklenných fliaš?

– je to iba marketingový ťah

– kvôli ochrane oleja

– aby sme nevideli usadeniny v oleji

  1. Je dobré striedať oleje pri používaní v kuchyni?

– áno

– nie

  1. Nasýtené tuky patria do skupiny ?

– živočíšne tuky

– rastlinné tuky

– oboje

Rozdelenie tukov

Tuky – lipidy sú organické látky, ktoré sú zvlášť bohatým zdrojom energie, avšak sú ťažšie stráviteľné než sacharidy, vyvolávajú pocit sýtosti, sú zdrojom v tukoch rozpustných vitamínov A,D,E,K, dodávajú jedlu chuť a jemnosť, zabraňujú vysýchaniu pokožky a veľa iných prospešných procesov v organizme.

Optimálne množstvo prijmu tukov u zdravého človeka je 1,0 – 1,2 g/kg/deň, pričom závisí od vykonávanej fyzickej aktivity. Odporúčaná denná dávka je maximálne 25 – 35 % dennej potreby energie, nasýtené by nemali byt vyššie ako 10%

Energetická hodnota 1g tukov je 38,9 kJ

Zdroje tukov a ich zloženie:

  • nasýtené tuky sú predovšetkým živočíšneho pôvodu (masť, loj, mliečny tuk – maslo, ich zdrojom je hlavne mäso, mäsové výrobky, plnotučné mlieko a mliečne výrobky. Výnimkou je kokosový tuk a kakaové maslo.

Cholesterol sa nachádza len v živočíšnych potravinách.

  • nenasýtené tuky sú predovšetkým olivový olej, ale aj iné rastlinné tuky. Viac-nenasýtené tuky sú hlavne rastlinné oleje – slnečnicový, repkový a sú tiež obsiahnuté v rybom tuku.

Tuky rozdelujeme podľa pôvodu :

  • rastlinné (olejniny, rastlinné pokrmové tuky)
  • živočíšne ( mliečny tuk, masť , loj – hovädzí, baraní a rybí olej)

Podľa výskytu:

  • viditeľné – tuk pri kuchynskej úprave
  • skryté – najmä nekvalitný tuk v sladkostiach, vo všetkých spracovaných pokrmoch, v mäse, mliečnych výrobkoch

Rozdelenie tukov na dobré a horšie a ako škodia

Striedanie tukov je dôležité, nakoľko majú rôzne zloženie mastných kyselín, niektoré sú prospešné a niektoré menej prospešné.

Olej by sme mali kupovať kvalitný, tmavých fľašiach, z lokálnych zdrojov, pozerať zloženie. Škodia nám, ak ich používame pri vyššej teplote ako dokážu vydržať, vtedy vznikajú reakcie, ktoré sú pre náš organizmus veľmi škodlivé.

Nezdravé tuky sa najviac vyskytujú vo všetkých vysoko priemyselne spracovaných potravinách.

Odpovede na kvíz:

1. Tuky rozdelujeme na živočíšne a rastlinné áno – vysvetlili sme si v rozdelení

2. Nenasýtené mastné kyseliny v tukoch ľahko podliehajú oxidácii. Produkty oxidácie spôsobuju v tukoch nechcené reakcie a zmeny. Konzumacia zooxidovaných tukov predstavuje zdravotné riziko. Z uvedeného dôvodu sú balené do tmavých zelených fliaš a mali by byť uskladnené na tmavom mieste, nie priamo na slnku.

3. Nasýtené tuky patria do skupiny: živočíčnej (výnimka je kokosový olej)

4. Oleje je potrebné striedať, nakoľko majú iné zloženie, pre vyváženosť využitia zdraviu prospešných tukov je potrebné striedanie olejov a ich rozlišovanie.

Zdroj: vyzivajk – Jana Kondrcová

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie