Na Islande sa roztopil najstarší ľadovec na jeho území

0
Na Islande sa roztopil najstarší ľadovec na jeho území

Klimatické zmeny sa rapídne prejavujú na počasí a ekosystémoch po celom svete. Následkom toho Island nedávno prišiel o svoj najstarší ľadovec Okjökull. Vedci mu pripravujú pamätný memoriál.

Prvý ľadovec, ktorý vôbec vznikol na území Islandu, sa roztopil ešte v roku 2014. Tento dlhodobý proces zapríčinilo zvyšovanie teploty v krajine. V súčasnosti vedci z americkej Rice University plánujú vytvoriť memoriál, ktorý bude pamiatkou na najstarší islandský ľadovec. Plaketu s textom osadia na miesto, kde sa pôvodne Okjökull (nazývaný aj Ok) nachádzal. Ide o fjord Borgarfjörður na západe Islandu.

Foto: news.rice.edu

Roztopený ľadovec sa stal predmetom dokumentárneho filmu Not Ok z roku 2018. Natočili ho antropológovia Cymene Howe a Dominic Boyer z Rice University v Houstone. Film nielenže rozpráva príbeh roztopenia Ok – upozorňuje aj na fakt, že Island môže do roku 2200 prísť o všetkých 400 ľadovcov, pokiaľ sa na planéte neznížia emisie skleníkových plynov.

Memoriál nesie odkaz pre budúcnosť

Ide o prvý memoriál na svete, ktorý má byť spomienkou na roztopený ľadovec. Zrejme však nebude posledný. Vedci na plaketu vpísali prognózu pre budúcich obyvateľov Islandu: „Ok je prvým islandským ľadovcom, ktorý stratil svoj status kvôli globálnemu otepľovaniu. V ďalších 200 rokoch budú všetky naše ľadovce nasledovať rovnakú cestu. Tento pamätník má pripomínať, že my vieme čo sa deje, aj čo by sa malo zmeniť. Iba vy viete, či sa nám to podarilo.“

Prečítajte si aj o mikroplastoch v pitnej vode

Foto: news.rice.edu

Ľadovce hrajú pri formovaní krajiny významnú úlohu a ovplyvňujú hladiny morí. „Dúfame, že zdôraznením roztopenia Ok pritiahneme pozornosť na to, čo strácame roztápaním ľadovcov na Zemi. Tieto ľadové telesá sú najväčšími rezervoármi pitnej vody, s nimi je zmrazená aj história atmosféry,“ uviedol vedec Cymene Howe. Okrem toho sa v nich ukrývajú dôkazy o rôznych formách života, ktoré sú očami neviditeľné.

Ok patril medzi menšie islandské ľadovce, no jeho príbeh svedčí o veciach, ktoré sú hodné povšimnutia. Vedci veria, že sa situáciu ohľadom klímy na Zemi ešte podarí zvrátiť. Pre Ok je však už príliš neskoro – dnes je tým, čo vedci nazývajú „mŕtvy ľad“.

žiadne príspevky na zobrazenie