Na ktorom mieste sa vyskytuje dúha najčastejšie alebo ktoré povolanie je najstaršie?

0
Na ktorom mieste sa vyskytuje dúha najčastejšie alebo ktoré povolanie je najstaršie?

S približne 200 krajinami a viac ako 7,8 miliardami ľudí (plus rastliny, zvieratá a iné organizmy) je svet plný zaujímavých, zábavných a fascinujúcich faktov. Napríklad v krajine Kiwi nájdete najväčšiu koncentráciu majiteľov domácich zvierat na planéte. A v Nikarague nájdete jednu z mála vlajok na svete s fialovou farbou.

Chcete ďalšie fakty o svete a jeho neustále rastúcej populácii? 

1. Ľadovce a ľadové štíty zadržiavajú asi 69 percent svetovej sladkej vody

Podľa prieskumu Water in Crisis: A Guide to World’s Fresh Water Resources sa niečo vyše 96 % celkového množstva svetovej vody zadržiava v oceánoch. Ide však predovšetkým o slanú vodu. Ak chcete nájsť väčšinu svetovej sladkej vody, musíte prejsť k pólom, pretože 68,7 % z nich je obalených ľadom – trvalým snehom a ľadovcami.

2. Najrýchlejší náraz vetra zaznamenaný na Zemi bol 253 míľ za hodinu

Držte si klobúky, pretože toto nie je priemerná veterná smršť. V roku 1996 zasiahol tropický cyklón Olivia pri pobreží Barrow Island v Austrálii takou silou, že prekonal neuveriteľný rekord. Podľa The Weather Channel „Olivia vyprodukovala päť extrémnych trojsekundových nárazov vetra, z ktorých vrchol bol náraz 253 mph“, ktorý prekonal predchádzajúci rekord vetra 231 mph stanovený v Mount Washington v štáte New Hampshire v roku 1934.

Príďte na event špeciálne určený pre ženy – Novoročná inšpirácia v Bratislave.

cyklon
pixabay.com

3. Nedávne suchá v Európe boli najhoršie za posledných 2100 rokov

Európa od roku 2015 zažíva vážne suchá a extrémne horúčavy, ktoré spôsobili veľké suchá. Výskum vedený Univerzitou v Cambridge (a zverejnený na webovej stránke National Oceanic and Atmospheric Administration) sa zameral na izotopy v prstencoch starých európskych dubov v strednej Európe, ktoré sa tvorili tisíce rokov, aby sa pokúsili zistiť príčinu. Zistili, že obdobia sucha sú podľa EurekAlert výsledkom zmeny klímy spôsobenej človekom.

4. Najlepšie miesto na svete na videnie dúhy je na Havaji

Ak ste vášnivým dúhovým hľadačom a chcete sa nasýtiť nádherným úkazom, nehľadajte ďalej ako štát Havaj. Štúdia publikovaná Americkou meteorologickou spoločnosťou v roku 2021 poznamenala, že „hory produkujú ostré gradienty v oblakoch a zrážkach, ktoré sú kľúčom k hojnému pozorovaniu dúhy“. Znečistenie ovzdušia, peľ a veľké množstvo stúpajúcich vĺn tiež pomáhajú umiestniť Havaj na vrchol zoznamu, pokiaľ ide o výskyt a kvalitu dúhy.

pixabay.com

5. V Grónsku sú skamenelé rastliny pod 1,4 km ľadu

Približne 80 percent Grónska pokrýva Grónsky ľadový štít, ktorý Britannica vysvetľuje, že je „najväčším a možno jediným pozostatkom pleistocénneho zaľadnenia na severnej pologuli.“ Ale bolo vždy také ľadové? No, na dne 1,4 km vzorky jadra, ktorá bola odobratá v roku 1966 v Camp Century počas studenej vojny, výskumníci našli „dobre zachované fosílne rastliny a biomolekuly“, čo znamená, že masívna vrstva sa roztopila a zreformovala aspoň raz za posledných milión rokov. Brrrrr!

6. Piesne veľrýb možno použiť na zmapovanie dna oceánu

Veľryby sú v podstate takým spevákom Barry Whitom z oceánu. Hlboké, hučiace piesne, ktoré samci používajú na prilákanie partneriek, sú podľa Scientific American považované za najhlasnejšie zo všetkých morských živočíchov a možno ich „počuť až na 1000 kilometrov (600 míľ) ďaleko. Môžu byť tiež použité na zvukové mapovanie dna oceánu vďaka skutočnosti, že zvuk môže dosiahnuť hĺbku 2,5 kilometra pod vodou, čo sa odráža a poskytuje výskumníkom presné merania.

Okrem toho štúdia vo vede z roku 2021 ukázala, že používanie spevu veľryby môže byť oveľa užitočnejšie a mať menší negatívny vplyv na morský život ako používanie veľkej vzduchovej pištole, ktorá je typickým nástrojom, na ktorý sa výskumníci spoliehajú.

pixabay.com

7. V hlbokomorských sopkách boli nájdené nové tvory

Nájdenie doteraz neobjavených organizmov v hlbinách oceánu môže znieť ako niečo priamo zo sci-fi hororového filmu. Ale štúdia hlbokomorskej sopky neďaleko Nového Zélandu z roku 2020, publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA odhalila „viac ako 90 predpokladaných bakteriálnych a archaálnych genómových rodín a takmer 300 predtým neznámych rodov“. Niektoré výskumy spájajú hydrotermálne prieduchy, ako sú hlbokomorské sopky, s „pôvodom života“. Pozeráme sa teda na prvé znaky budúcich suchozemcov? Budeme si musieť počkať.

8. Mount Everest je teraz väčší ako naposledy, keď bol meraný

Mount Everest možno fyzicky nevyrástol, dospel už dávno, no najnovšie meranie, ktoré vykonali geodeti zastupujúci Čínu a Nepál, ukázalo, že vrchol hory je vyšší, než sme si v minulosti mysleli. Predchádzajúce údaje sa pohybovali od 29 002 stôp nad morom v roku 1856 až po 20 029 v roku 1955. Ale po dlhom procese merania hory pomocou GPS zariadení teraz experti konštatovali, že Mount Everest stojí v obrovskej výške 29 031,69 stôp v dôsledku doskovej tektoniky.

Mount Everest má novú výšku, Čína a Nepál sa zhodli na jednom čísle.

pixabay.com

9. Klimatické zmeny spôsobujú, že kvety menia farbu

Nebojte sa, vaše cenené červené ruže sa cez noc nezmenia na tyrkysové, ale nárast UV žiarenia v dôsledku zhoršovania sa ozónovej vrstvy za posledné desaťročia spôsobil, že kvety na celom svete sa zmenili. Štúdia z roku 2020 vedená vedcami z Clemson University zistila, že UV pigmentácia kvetov sa časom zvýšila, čo viedlo k degradácii ich peľu. Hoci zmenu farby nevidíme očami, je to veľký problém pre opeľovače, ako sú včely, ktoré priťahujú svetlé farby kvetov.

10. Zubné lekárstvo je najstaršie povolanie na svete

Zubné lekárstvo siaha až do obdobia, keď ľudia prvýkrát mali zuby… no nie až tak dlho. Jedna štúdia však našla dôkazy o vŕtaní zubov v lebkách, ktoré pochádzajú z obdobia pred 7 500 až 9 000 rokmi. Otvory boli pravdepodobne vytvorené pomocou prehistorickej lukovej vŕtačky. Môže to byť práca prvého zubára?

Ďalší výskum zubárskeho remesla, ktorý uskutočnila Univerzita v Bologni v Taliansku na lebke starej 14 000 rokov, zistil, že „jeden zhnitý zub v čeľusti bol úmyselne vydrhnutý a vyškrabaný nástrojom,“ uvádza BBC. To robí zubné lekárstvo jednou z najstarších zaznamenaných profesií a to je určite dôvod na úsmev.

Zaujímavosti o zvieratách – ktoré zviera má schopnosť najväčšej regenerácie a ktoré sa dožije 500 rokov?

pixabay.com

11. Do Los Angeles by sa zmestila celá svetová populácia

Celková svetová populácia je viac ako 7,5 miliardy. A očividne to číslo znie obrovské. Môže sa to však zdať o niečo lepšie zvládnuteľné, keď sa dozviete, že ak by každý jeden z týchto ľudí stál bok po boku, podľa National Geographic by sa všetci zmestili do 500 štvorcových míľ Los Angeles.

12. Najpálivejšia čili paprička na svete je taká pálivá, že by vás mohla zabiť

Chilli paprička Dragon’s Breath „na úrovni zbraní“ je taká pálivá, že je priam smrteľná. Ak by ste jednu zjedli, mohlo by to potenciálne spôsobiť typ anafylaktického šoku, spáliť vaše dýchacie cesty a uzavrieť ich. „Skúsil som to na špičke jazyka a len to pálilo a pálilo,“ povedal Mike Smith, pestovateľ hobby, ktorý spolu s vedcami z Nottinghamskej univerzity vynašiel Dračí dych. Prečo teda robiť takú nepraktickú papriku? Ako sa ukázalo, chilli bolo pôvodne vyvinuté na použitie pri liečbe ako anestetikum, ktoré môže znecitlivieť pokožku.

pixabay.com

13. Ozónová vrstva Zeme sa úplne zotaví za 50 rokov

Kvôli znečisteniu ozónová vrstva Zeme veľmi utrpela. To je zlá správa pre všetkých, keďže krehká vrstva plynu chráni našu planétu a chráni nás pred škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka. Našťastie odborníci na zmenu klímy veria, že ozónová vrstva sa úplne uzdraví do 50 rokov, podľa správy Organizácie Spojených národov z roku 2018.

Obnova je z veľkej časti vďaka Montrealskému protokolu z roku 1987, ktorý stanovil celosvetový zákaz používania jedného z hlavných vinníkov škôd: chlórfluórovaných uhľovodíkov (CFO). Predtým boli CFO bežné v chladničkách, aerosólových plechovkách a chemikáliách na chemické čistenie.

https://bestlifeonline.com/world-facts, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie