Meteorológovia varujú pred silnými búrkami, povodne hrozia v Bratislave i na juhovýchode Slovenska

0
Meteorológovia varujú pred silnými búrkami, povodne hrozia v Bratislave i na juhovýchode Slovenska

19.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. júla 12:31

Meteorológovia varujú pred povodňami v Bratislavskom kraji a prívalovými povodňami na východe krajiny. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Hladina Dunaja stúpa

Prvý studeň varovania pred povodňami platí v okrese Bratislava, kde môže v priebehu dneška dochádzať k stúpaniu hladiny rieky Dunaj. Výstraha potrvá až do polnoci. Hladina Dunaja by mala v Bratislave kulminovať v pondelok o 19. hodine.

„Kulmináciu v hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávame dnes v stanici Devín o 17. hodine pri vodnom stave 694 centimetrov, v stanici Bratislava o 18. hodine pri vodnom stave 740 centimetrov,“ uvádza Hlaváčiková.

SHMÚ uvádza, že za dramatickým zvýšením hladiny Dunaja sú extrémne úhrny zrážok, ktoré spadli v Bavorsku počas víkendu. „Výrazný vzostup Dunaja sme zaznamenali 18. júla vo vodomernej stanici Devín z vodnej hladiny na úrovni 342 centimetrov na úroveň 634 centimetrov, čo je nárast o približne tri metre,“ dodáva hydrologička.

Varovanie pred búrkami

Na východe Slovenska platí prvý stupeň pred prívalovými povodňami v okresoch Sobrance, Michalovce, Trebišov (bez Roňavy), Trebišov – Roňava, Košice, Košice okolie – Hornád, Košice okolie – Bodva a Prešov. Výstrahy v týchto okresoch potrvajú do 18. hodiny.

Na väčšine územia juhovýchodného Slovenska v pondelok platí aj varovanie pred búrkami prvého stupňa. Týka sa to okresov Snina, Humenné, Vranov nad Topľov, Michalovce, Sobrance, Košice, Gelnica, Rožňava a Revúca.

Ďalej okresy Brezno, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Krupina, Žarnovica a Levice.

Viac k témam: povodne, výstrahy, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Meteorológovia varujú pred silnými búrkami, povodne hrozia v Bratislave i na juhovýchode Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu