
Čitateľské trendy sa neustále menia. Obľúbené literárne žánre sa dostávajú do úzadia a na pultoch kníhkupectiev ich nahrádzajú tie, o ktoré v minulosti nebol až taký záujem. Iné sa držia v rebríčku najčítanejších žánrov už niekoľko rokov a naďalej sa tešia vysokým číslam predaja kníh.
Detektívky
Zápletka, napätie, gradácia deja, zvrat. Detektívky si získali čitateľov na celom svete. Prví autori nemali umelecké ambície. Ich cieľom bolo vytvárať príbehy a zaujať publikum, ktoré mohlo prostredníctvom kníh spolu s autormi lúštiť záhady a riešiť kriminálne prípady. Neskôr sa z detektívok stal rovnocenný prozaický žáner, ktorý začal využívať rozmanité umelecké prvky. Ich podstata sa napriek kompozičným zmenám nezmenila. Dej sa naďalej točil okolo hlavnej postavy detektíva, ktorý pátral po zločincovi.
Za priekopníka tohto žánru sa považuje Edgar Allan Poe. Ďalšími velikánmi vo svete detektívnej literatúry boli Michael Connelly, Agatha Christie a Arthur Conan Doyle známy legendárnymi príbehmi o Sherlockovi Holmesovi. V súčasnosti sú dosť populárne severské detektívky s temnou atmosférou a dvojnásobnou porciou napätia.
Foto: www.pixabay.com – Pexels
Fantasy
Čarodejníci, magické bytosti, rozprávkové postavy. Hlavní hrdinovia fantasy príbehov zažívajú počas ciest tajomnými svetmi dobrodružstvá, na ktorých stretávajú spojencov aj protivníkov z iných dimenzií. Ich hrdinský boj o víťazstvo dobra nad zlom vtiahne čitateľa do reality, v ktorej sa nekladú medze predstavivosti. Fantasy knihy boli dlhé roky určené najmä pre deti. Globálny úspech Harryho Pottera a Pána prsteňov ich priblížil staršiemu publiku a urobil z nich jeden z najčítanejších žánrov. Dospelé publikum si obľúbilo najmä historické fantasy príbehy a diela s prvkami scifi.
Román pre ženy
Román patrí dlhodobo k najčítanejším žánrom. Jeho tematická a kompozičná otvorenosť umožnila sformovanie niekoľkých subžánrov, ktoré sa zameriavajú na konkrétnu skupinu čitateľov. S nástupom emancipácie žien sa na scéne začali objavovať romány pre ženy, ktorého hlavnými aktérkami boli ženské hrdinky prežívajúce bohatý vnútorný život vo svete plnom udalostí ovplyvňujúcich vývoj spoločnosti a ľudí v nej. Vo väčšine kníh išlo o fiktívne postavy, ktoré zažívali reálne ľudské radosti aj starosti. Z románov pre ženy sa sformovali dievčenské romány, v ktorých hrali hlavnú rolu dospievajúce dievčatá. Ich citové rozpoloženie a prežívanie vzťahov v škole a v rodine si nachádza čitateľky aj dnes. Na poličkách mnohých žien a dievčat nechýbajú knihy od Angely Hunt, Julie Caplin či Charlotte Brontëovej a jej sestier.Foto: www.pixabay.com – congerdesign
Dystopický román
Z románových subžánrov sa v posledných rokoch teší slušnej popularite aj dystopický román. Predstava o budúcom svete a usporiadaní spoločnosti, v ktorej je sloboda, rovnosť a harmonické spolunažívanie minulosťou, vzbudzuje obavy aj napätie. Na rozdiel od diel s prvkami utópie, ktoré snívajú o idylickom súžití, sú scenáre týchto kníh pesimistické a vykresľujú život v totalitných alebo v iných deštruktívnych systémoch. Ústrednými postavami sú rebeli, ktorí sa vzpierajú totalitným praktikám. Autori prostredníctvom dystopických románov varujú čitateľov pred spoločenským vývojom, ktorý môže v reálnom živote vyústiť do cenzúry, kontroly obyvateľstva a nástupu diktatúr. Mnohé zo slávnych diel vznikli ako odpoveď na obdobie fašizmu a komunizmu, pričom autori čerpali námet aj zo skutočných udalostí. K najslávnejším románom patrí Šťastný svet z pera Aldousa Huxleyho, Fahrenheit 451 od Raya Bradburyho a 1984 od Georgea Orwella.
Biografia
Životné príbehy celebrít, športovcov, politikov alebo mafiánov zhrnuté na niekoľkých stranách si nachádzajú mnoho čitateľov, ktorí v nich nachádzajú inšpiráciu alebo chcú nahliadnuť hlbšie do zákulisia osobného aj pracovného života slávnych a vplyvných ľudí. Autor sa snaží podrobne zmapovať celý život opisovanej osoby od jej detstva a vyzdvihnúť zásadné udalosti, ktoré ovplyvnili jej životné kroky a rozhodnutia. Medzi najviac predávané tituly patria autobiografické knihy, ktoré autori píšu sami o sebe.Foto: www.pixabay.com – Marisa_Sias
Literatúra faktu
Vzdelávanie, získavanie informácií, nový náhľad na konkrétnu tematiku. Literatúra faktu sa stala vyhľadávaná pre svoje edukačnú hodnotu. Aj keď primárne sa drží vecnej roviny a zameriava sa na fakty a vedecké poznatky, ako doplnkové výrazové prvky môže využívať umelecké prostriedky. Medzi najčítanejšie diela z tohto žánru patria knihy o histórii, vedecké publikácie a encyklopédie. Čoraz viac vyhľadávané sú investigatívne knihy, ktoré rozoberajú korupciu, spoločenské udalosti alebo konkrétne kriminálne prípady.
Foto na titulke: www.pixabay.com – Surprising_SnapShots