Najnebezpečnejšie sekty 20. a 21. storočia (1. časť)

0
Najnebezpečnejšie sekty 20. a 21. storočia (1. časť)

Viera, spirituálny rozvoj a hľadanie životnej rovnováhy je častým terčom rafinovaných manipulátorov. Na dôverčivosti duchovne založených ľudí vyrástli mnohé kulty, ktoré sa tvárili ako osvietené a spásonosné hnutia. Z niektorých sa vykľuli nebezpečné sekty, ktoré výraznou mierou ovplyvnili alebo stále ovplyvňujú spoločenské dianie.

Cirkev zjednotenia

Za zrodom jednej z najvplyvnejších siekt stál Son-mjong Mun, neskôr známy ako reverend Moon. Verejné náboženské aktivity zahájil v 40. rokoch v Severnej Kórei. Vystupovanie proti komunizmu ho dostalo do väzenia, čo ešte viac posilnilo jeho antikomunistický postoj. Vďaka tomu sa mu po založení Združenia Ducha Svätého za zjednotenie svetového kresťanstva, ktoré vzniklo v roku 1954 v juhokórejskom Soule, darilo získať priazeň niektorých politikov. S rastúcim počtom združenia, neskôr premenovaným na Cirkev zjednotenia, sa „moonisti“ objavovali v Japonsku, v USA aj v Európe. Samozvaného mesiáša, ktorý mal dokončiť spásu ľudstva po Ježišovi, ktorý podľa reverenda Moona nenaplnil svoje poslanie kvôli ukrižovaniu, nasledovali napriek opakovaným zatknutiam a obvineniam zo sexuálnych priestupkov. Jeho vplyv sa dostal až do najvyšších kruhov. Vlastnil hotelovú sieť, podiely v bankách či denník The Washington Times. Popritom robil poradcu prezidentovi R. Nixonovi a podieľal sa na financovaní kampane R. Reagana či G. Busha. Hnutie si zachovalo nadnárodný vplyv aj po smrti zakladateľa v roku 2012. V zákulísí sa hovorí o pokračovaní finančného vykorisťovania členov. Dodnes sú neobjasnené aj mnohé sexuálne škandály a metódy financovania združenia.

Scientológia

Finančné vykorisťovanie robí už zopár desaťročí negatívnu reklamu aj scientológom. Hnutie vzniklo podobne ako Cirkev zjednotenia v 50. rokoch. Zakladateľom je autor sci-fi literatúry L. R. Hubbard, ktorý označil scientológiu za aplikovanú náboženskú filozofiu. K základným pilierom jeho učenia patrí dianetika, ktorej cieľom je dosiahnutie zdravia na základe liečenia tela s pomocou mysle. Hubbard sa metódam tohto systému podrobne venoval vo svojej knihe Dianetika, v ktorej sa opiera o teóriu objavenia plného duševného potenciálu či dosiahnutia spasenia vlastnými silami. K splneniu tohto cieľa má prispieť tzv. auditing, pri ktorom je člen vystavený osobným otázkam o vlastných traumách. Auditing mu má pomôcť zbaviť sa bolesti a postúpiť na vyššiu úroveň duševného rozvoja. Práve tieto testy sú zdrojom príjmov, vďaka ktorým hnutie buduje svoj vplyv. V súčasnosti je považované skôr za nadnárodnú korporáciu ako za náboženskú sektu. Duchovné teórie využíva k získavaniu peňazí od členov, ktorí môžu byť príslušníkmi iných náboženstiev. Členov z vyšších hierarchických úrovní však majú stále v pätách. Kontroluje ich vlastná scientologická tajná služba, ktorá opätovne čelí podozreniam z účasti na zmiznutí odídencov alebo novinárov skúmajúcich pozadie hnutia.Foto na titulke: www.pexels.com – Joshua Santos

Óm šinrikjó

Japonský náboženský kult Óm šinrikjó, založený v roku 1984, sa dostal viac do povedomia pri útoku na tokijské metro v roku 1995. Dodnes nie je jasné, či vodca sekty Šókó Asahara poveril nasledovníkov vypustením jedovatého plynu v metre kvôli získaniu pozornosti alebo mal iný motív. Po prevalení zodpovednosti za útok zo strany členov Óm šinrikjó sa renomé sekty obviňovanej z vydierania, psychickej manipulácie a užívania tvrdých drog ešte zhoršilo. Z hnutia, ktorého vodca sľuboval svojim nasledovníkom dosiahnutie osvietenstva s pomocou psychologických cvičení čerpajúcich z budhistických techník, sa napokon vykľul nebezpečný kult dopúšťajúci sa zločinov. Za tie bolo 7 členov vrátane vodcu Šókó Asaharu v roku 2018 popravených. Po ďalších plynových útokoch v roku 2019, ktoré mali byť odplatou za popravu vodcu sekty, sa vplyv kultu výrazne oslabil, no v Japonsku je stále aktívny.Ilustračné foto: www.pixabay.com – Vilkasss

V 2. časti sa pozrieme na sekty, ktoré boli aktívne v 20. storočí a po smrti svojho zakladateľa sa ich verejné pôsobenie ukončilo. Napriek tomu stihli napáchať obrovské škody a vyžiadať si ľudské obete. Niektoré z týchto kultov prežili dodnes, no v súčasnosti sú na okraji spoločnosti a majú iba hŕstku nasledovníkov bez vodcu a hierarchickej štruktúry riadenia.

Ilustračné foto na titulke: www.pexels.com – Brett Sayles

žiadne príspevky na zobrazenie