Svetové náboženstvá a ich najposvätnejšie miesta

0
Svetové náboženstvá a ich najposvätnejšie miesta

Čo miesto, to silný príbeh. Niektoré boli rodiskom duchovných vodcov, na iných sa mali udiať zázraky, v ďalších sa prepisovali dejiny. Každé z nich láka milióny pútnikov, ktorí sa pri návštevách najposvätnejších náboženských miest na svete snažia preniknúť hlbšie do tajomstiev viery.

Islam

Islam sa v priebehu niekoľkých storočí vyformoval na druhé najväčšie svetové náboženstvo s viacerými vetvami. Ich učenie je síce rôznorodé, no 3 najposvätnejšie miesta majú rovnaké. Všetky súvisia so životom proroka Mohameda.

Mekka – Saudskoarabská Mekka sa preslávila ako Mohamedovo rodisko. Pre moslimov je najvýznamnejším pútnickým miestom, ktoré každý rok navštívia milióny veriacich. Hadždž, ako je veľká púť k centrálnej svätyni pomenovaná, by mal každý moslim absolvovať aspoň raz za život.

Medina – V Saudskej Arábii sa nachádza aj druhé z najposvätnejších miest islamu. Medina, nazývaná aj Prorokovo mesto, je sídlom Mohamedovho hrobu. Prorok v nej strávil podstatnú časť života a deň jeho príchodu do bývalej osady Jatrib sa označuje ako začiatok islamského kalendára.

Jeruzalem – Významným mestom je pre moslimov aj Jeruzalem. Ich pozornosť sa sústredí najmä na Chrámovú horu, kde od 7. storočia stojí Skalný dóm. Významné pútnické miesto patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v celom Jeruzaleme. Z náboženského hľadiska má význam kvôli príbehu o prorokovej Nočnej ceste do neba vedúcej práve z tejto hory.Skalný dóm, Foto: Pixabay

Judaizmus

Najstaršie z 3 najvýznamnejších monoteistických náboženstiev má 4 hlavné posvätné miesta. Všetky sa nachádzajú na území dnešného Izraela, ktorý je centrom judaizmu už niekoľko storočí.

Jeruzalem – Mesto s posvätným významom pre islam, judaizmus aj kresťanstvo je centrom židovského duchovného života od 10. storočia pred naším letopočtom. Veriaci sa stretávajú na viacerých kľúčových miestach, medzi ktorými nechýba Chrámová hora. Modliť sa chodia aj k Múru nárekov, ktorý je pozostatkom hradieb obklopujúcich horu so zničeným chrámom.

Hebron – Ďalším posvätným mestom je Hebron, v ktorom stojí Mauzóleum patriarchov. To sa spája s pochovaním biblických párov Adam a Eva, Abrahám a Sára a Jakub a Lea v jaskyni v tejto lokalite. Miesto je podobne ako Chrámová hora posvätné aj pre moslimov. Zvyšné 2 mestá Safed a Tiberias považujú za posvätné už iba židia.Múr nárekov, Foto: Pixabay

Kresťanstvo

Zoznam najposvätnejších kresťanských miest je širší ako v islame a v judaizme. Dôvodom je postupné rozdeľovanie kresťanstva na niekoľko smerov. Najnavštevovanejšie pútnické miesta sú síce vyhľadávané všetkými kresťanmi, no primárne na nich chodia katolíci.

Vatikán – Centrum katolíckej cirkvi je cieľom miliónov kresťanov najmä na Vianoce a počas Veľkej noci. Na Námestí sv. Petra sa v tomto období stretáva masa veriacich čakajúcich na pápežské požehnanie Urbi et Orbi.

Lurdy – Mnohí pútnici vracajúci sa z Lúrd si domov prinášajú priam transformačné zážitky.  Juhofrancúzske mesto s mystickou atmosférou sa dostalo do povedomia pre údajné zjavenie Panny Márie na Massabiellskej skale.

Jeruzalem – Takmer miliónové izraelské mesto má obrovský význam aj pre kresťanov. Tí ho považujú za posvätné v súvislosti so životom Ježiša Krista. Cesty mnohých pútnikov vedú do Baziliky Božieho hrobu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie kresťanské pútnické miesta od 4. storočia.Námestie sv. Petra, Foto: Pixabay

Posvätné miesta ďalších svetových náboženstiev:

Hinduizmus:

– mesto Váránasí (India)

– chrámový komplex Muktinath (Nepál)

Budhizmus:

– posvätná hora Wu-tchaj-šan (Čína)

– chrám Bódhgaja (India)

Šintoizmus:

– svätyňa Heian-jingū v Sakyō-ku (Japonsko)

Chrámy, svätyne, posvätné vrchy a pútnické miesta nájdeme na celom svete. Nie sú typické len pre najväčšie svetové náboženstvá. Využívali ich aj indiánski šamani, po ktorých v Južnej Amerike ostali pyramídy, slovanské a keltské kmene známe výstavbou kultových miest či iné východné náboženské a filozofické smery, ktorých prívrženci sa dodnes stretávajú na rôznych tajuplných miestach so silnou spirituálnou atmosférou.

Prečítajte si aj: Najväčšie a najkrajšie katedrály na svete

Ohodnoťte článok

2

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu