Najočakávanejšie hudobné a kultúrne festivaly tohto leta

0
Najočakávanejšie hudobné a kultúrne festivaly tohto leta

Pláže, amfiteátre, letiská a rekreačné areály budú aj toto leto žiť hudbou a kultúrou. Pestrý program odštartuje už v júni a do konca letnej sezóny nám prinesie niekoľko očakávaných podujatí. Na svoje si prídu fanúšikovia všetkých hudobných žánrov aj priaznivci umenia a gastronómie.

Dobrý festival

Prvý väčší multižánrový festival štartuje 14. júna v Prešove. 14. ročník prinesie vystúpenia viacerých hviezd domácej aj českej hudobnej scény. 3-dňový program v areáli prírodného kúpaliska Delňa spestria zahraničné mená Roger Sanchez, Trio Mandili či Sara Lugo. Chýbať nebudú hudobné zoskupenia z východu Slovenska, ktoré publiku predstavia lokálnu tvorbu.Ilustračné foto: www.pixabay.com – Beeki

Jánske dni Turzovka

15. jún v Turzovke bude patriť gastronómii, ľudovému umeniu a retro hudbe. Po predstavení dreveného bábkového divadla a príprave tradičných jedál v rámci programu Jánska vareška sa večer rozhorí Jánska vatra. Program 1-dňového festivalu v Areáli športu a oddychu bude sprevádzať živá hudba, ktorá rozvíri energiu na ľudovej veselici.

TOPFEST

Letisko Žilina sa 27. júna zmení na domov európskeho rocku a metalu. Najväčší rockový festival na Slovensku privíta nemecké legendy Scorpions a Avantasia, dánsku kapelu Pretty Maids či švajčiarsku skupinu Gotthard. Na TOPFEST 2024 zavítajú aj hostia zo zámoria. Fanúšikovia „tvrdšej“ hudby sa môžu tešiť na vystúpenie amerických metalistov P.O.D. a Five Finger Death Punch. Zoznam hostí dopĺňa kanadská kapela Annihilator.

Utgard

Na konci júna dostane priestor aj história. Najväčší historický festival svojho druhu štartuje 29. júna v Archeoparku Liptovia pri Partizánskej Ľupči. 2-dňový program 8. ročníka festivalu Utgard vtiahne návštevníkov formou hier, súťaží, prednášok a vystúpení šermiarov a sokoliarov do stredoveku. Priestor dostanú aj tradičné remeslá. Pestrý program obohatený medzinárodnou účasťou z 12 krajín doplnia hudobné koncerty, ohňová show a dobová bitka.

Folklórny festival Východná

Júlový program otvoria aj tento rok folkloristi. 69. ročník najstaršieho slovenského festivalu s medzinárodnou účasťou prebehne tradične v obecnom amfiteátri. Pod záštitou tohtoročného motta Tradície v pohybe sa v ňom od 4. do 7. júla predstavia folklórne kolektívy, ktoré v národnom aj v regionálnom duchu odprezentujú spev, tanec a iné formy ľudového umenia.

Pohoda

Druhý júlový víkend sa pozornosť hudobnej scény presunie do Trenčína. Na tamojšom letisku prebehne od 11. do 13. júla ďalší ročník najväčšieho letného festivalu na Slovensku. Na Pohode sa aj tento rok predstavia umelci z klasickej, alternatívnej aj elektronickej scény. Koncerty zahraničných mien ako Morcheeba, Skepta, James Blake, Royal Bood a domácich hudobníkov Para, Katarzia či Le Payaco doplnia literárne, tanečné a divadelné predstavenia.Ilustračné foto: www.pixabay.com – Pexels

Ródeo Muráň

Pod Muránskou Planinou sa pripravuje jubilejný 30. ročník najväčšieho európskeho ródea. Ródeo Muráň 2024 sa bude niesť v znamení jazdeckých súťaží sprevádzaných koncertmi domácich hviezd. Mladšie ročníky sa môžu tešiť na zábavné atrakcie. Ťahákom 2-dňového programu, ktorý začína 19. júla, budú majstrovstvá Slovenska v jazde na elektrickom býkovi.

Lovestream Festival

Organizátori 3-dňového festivalu Lovestream dokázali opäť pritiahnuť slávne mená z Európy aj zo zámoria. Od 16. do 18. augusta sa fanúšikom popovej, rockovej aj elektronickej hudby predstaví anglická speváčka Rita Oro, talianska poprocková kapela The Kolors aj raperi 50 Cent a Macklemore. Zo sveta DJingu zavíta na letisko v bratislavských Vajnoroch holandský Tiësto aj anglické duo Chase & Status.

Uprising

Letný festivalový program sa uzatvorí na bratislavských Zlatých pieskoch, kde 30.-31. augusta prebehne podujatie plné reggae, ska, dancehallu a karibskej hudby. Rozlúčka s letom vyvrcholí energickými vystúpeniami jamajských veteránov The Congos, drum and bassového dua Sigma a balkánskej zostavy Dubioza Kolektiv, ktorá sa po 2 rokoch vracia na Uprising so svojou reggae-ska-punkovou nádielkou.Ilustračné foto: www.pixabay.com – _cbudd

Ilustračné foto na titulke: www.pixabay.com – Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie