Najväčšie a najkrajšie katedrály na svete

0
Najväčšie a najkrajšie katedrály na svete

Dlhoročná kresťanská tradícia, ktorá sa už niekoľko storočí šíri v rôznych kútoch sveta, po sebe nezanecháva iba náboženskú vierouku. Kresťanstvo sa obrovskými písmenami zapísalo aj do dejín architektúry. Vo vybraných európskych a amerických mestách totiž vyrástli pompézne sakrálne stavby, ktoré si dodnes držia štatút najväčších a najkrajších katedrál na svete.  

Milánsky dóm (Miláno, Taliansko)

Krajina na Apeninskom polostrove bola v minulosti epicentrom sakrálnej výstavby. Stavebný boom tam pretrval počas viacerých historických období, vďaka čomu v talianskych mestách vyrástli obrovské katedrály navrhnuté podľa princípov rôznych stavebných slohov. Gotickým veľdielom č. 1 je Milánsky dóm zo 14.-16. storočia, ktorý je druhou najväčšou katedrálou v krajine a zároveň druhou najväčšou gotickou katedrálou na svete.Foto: www.pixabay.com

Katedrála Panny Márie (Sevilla, Španielsko)

Celosvetové prvenstvo medzi gotickými sakrálnymi stavbami si od 16. storočia drží Katedrála Panny Márie v španielskej Seville. Dielo je výkvetom španielskeho poňatia gotiky, čo bolo jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý sa hojne navštevovaný sakrálny komplex dostal v roku 1987 do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.Foto: www.pixabay.com

Sagrada Família (Barcelona, Španielsko)

V zozname Svetového dedičstva UNESCO je ako súčasť viacerých diel A. Gaudího aj slávna Sagrada Família. Tá sa preslávila aj nekonečne trvajúcou výstavbou, ktorá prebieha takmer nepretržite už od roku 1882. Dielo je síce navrhnuté v štýle tradičných stredovekých katedrál, no vďaka typickému Gaudího štýlu a viacerým pohanským prvkom nadobúda málo vídaný charakter.

Katedrála Najsvätejšej Trojice (Tbilisi, Gruzínsko)

Obrovské katedrály, do ktorých sa zmestia tisícky veriacich, má aj pravoslávna cirkev. Tou najväčšou z nich má byť Katedrála Najsvätejšej Trojice, ktorá sídli v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi. Celý sakrálny komplex dokáže poňať 15 000 ľudí, čo ho radí medzi najväčšie kostoly na svete.

Notre Dame (Paríž, Francúzsko)

V zozname najväčších a najkrajších katedrál nemôže chýbať francúzska Notre Dame. Tú síce pred 2 rokmi zasiahol požiar, no po rekonštrukcii má sakrálna dominanta „krajiny Galského kohúta“ plniť svoju úlohu naďalej. Nielen veriaci, ale aj turisti z celého sveta tak budú môcť už o pár rokov opäť obdivovať ďalšie z veľkolepých gotických diel.Foto: www.pixabay.com

Katedrála sv. Jána Božského (New York, USA)

Zvládnuť následky požiaru museli aj správcovia newyorskej Katedrály sv. Jána Božského. Mohutný oheň zachvátil objekt, ktorý sa začal budovať na prelome 90. rokov 19. storočia, na konci roka 2001. Po niekoľkoročnej rekonštrukcii bolo jedno z centier miestnej episkopálnej cirkvi znovu sprístupnené v roku 2008.

Katedrála Zjavenia Panny Márie (Brazília)

Honosné katedrály, ktoré nevzbudzujú pozornosť iba veľkosťou, ale aj dizajnom, nájdeme aj v Južnej Amerike. Jedna z najväčších sa nachádza v brazílskej metropole, ktorú oživuje tým najneobvyklejším vzhľadom, aký sa na svetovej mape sakrálnych stavieb objavil. Moderný až futuristický dizajn stavby z 2. polovice 20. storočia má na svedomí brazílsky architekt Oscar Niemeyer, držiteľ Pritzkerovej ceny z roku 1988.

Kryštálová katedrála (Garden Grove, Kalifornia, USA)

Moderným vzhľadom, ktorý nemá s klasickým sakrálnym dizajnom takmer nič spoločné, sa vyznačuje aj Kryštálová katedrála v kalifornskom Garden Grove. Tá bola navrhnutá ako moderná geometricky tvarovaná budova s presklenou zrkadlovou fasádou. Netradičný návrh dostal reálnu podobu začiatkom 80. rokov minulého storočia, kedy sa „posvätená“ katedrála stala okamžite jednou z najvyhľadávanejších architektonických atrakcií v celej Kalifornii.

Niekoľko katedrál so vzácnou historickou hodnotou máme aj na Slovensku. Tunajšie dómy síce ani zďaleka nepatria medzi tie najväčšie na svete ani v Európe, no stavby v Bratislave, v Žiline či v Košiciach sú príťažlivou ukážkou sakrálnej architektúry, ktorá stojí za návštevu.

Prečítajte si aj: 10 z najkrajších historických knižníc sveta

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie