10 z najkrajších historických knižníc sveta

0
10 z najkrajších historických knižníc sveta

Neuchovávajú len bohaté zbierky kníh a listín. Ich bohatstvo spočíva aj v nádhernej interiérovej výzdobe, ktorá je cenným historickým dedičstvom. Aj preto sa týchto 10 knižničných priestorov pravidelne dostáva do rebríčkov najkrajších knižníc sveta.

1. Univerzitná knižnica Sorbonne (Paríž, Francúzsko)

Prestížne svetové univerzity sa môžu pochváliť najväčšími a v prípade dlhoročne fungujúcej školy aj najkrajšími historickými knižnicami. Výnimkou nie je ani slávna parížska Sorbonne Université, ktorej počiatky siahajú až do 13. storočia. Interiér je plný dekoratívnych prvkov od okien a bohato zdobených stropov až po lampy na stoloch, ktorých farba ladí so stenami.

2. Biblioteca Joanina (Coimbra, Portugalsko)

Niekoľkými nádherne vyzdobenými historickými knižnicami s tisíckami výtlačkov sa môže pochváliť aj Portugalsko. Najväčšiu pozornosť vzbudzuje Biblioteca Joanina, ktorá ukrýva viac ako 250 000 kníh a starých listín. Tie sú uložené v 3 veľkých miestnostiach vyzdobených elegantným dreveným nábytkom a zlatými doplnkami.

3. Knižnica Georga Peabodyho (Baltimore, USA)

Z historických univerzitných knižníc sa v rebríčkoch najkrajších a najväčších často objavuje aj Knižnica Georga Peabodyho. Tú síce otvorili len v roku 1878, no z historickej hodnoty jej to nijako neuberá. 5-poschodový objekt, ktorý je už dlhší čas súčasťou Univerzity Johna Hopkinsa, ukrýva vyše 300 000 kníh z obdobia od 18. storočia až po súčasné diela.Foto: www.pixabay.com

4. Kráľovská knižnica kláštora San Lorenzo (El Escorial, Španielsko)

Kľúčovú úlohu v oblasti vzdelania zohrala v minulosti aj cirkev. Tá mala záľubu aj v umení, takže mnohé z jej historických knižníc patria k vrcholovým architektonickým a dizajnovým dielam. Príkladom je kláštorná knižnica v El Estorial neďaleko Madridu, ktorá sa preslávila po tom, čo do nej kráľ Filip presunul väčšinu svojej knižnej zbierky. Okrem nej ale vzbudzuje pozornosť aj unikátnymi freskami namaľovanými na klenbách stropov.

5. Knižnica v opátstve Wiblingen Abbey (Wiblingen, Nemecko)

Vkusnou umeleckou výzdobou nešetrili ani autori dizajnu 2-poschodovej knižnice v bývalom opátstve Wiblingen Abbey. To už síce neslúži benediktínom, no v priestoroch plných kníh po nich ostali mnohé vzácne fresky a sochy v životnej veľkosti. Tie robia spoločnosť medikom, pre ktorých v areáli opátstva zriadili pár katedier a sprístupnili im aj túto úžasnú knižnicu.

6. Knižnica v opátstve Pannonhalma (Pannonhalma, Maďarsko)

Za veľkými a vkusne zdobenými kláštornými knižnicami nemusíme cestovať ďaleko. Jedna z nich sa nachádza aj v dedinke Pannonhalma, vzdialenej zhruba 65 km od Bratislavy. Tá je súčasťou rozsiahleho arciopátstva, ku ktorému patrí aj škola. Do knižnice dekorovanej pestrou ornamentálnou výzdobou s vyše 300 000 knihami a listinami však má prístup aj verejnosť.

7. Rakúska národná knižnica (Viedeň, Rakúsko)

Hneď vo Viedni je ďalšia z dobre dostupných skvostných knižníc, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Rakúska národná knižnica nezaujme len pompéznou barokovou výzdobou, akú nenájdeme ani v slávnych panovníckych sídlach. Za pozornosť stojí aj obrovská zbierka tvorená až 3,8 mil. kníh z rôznych historických období.

8. Klementinum – Národná knižnica ČR (Praha, Česko)

Nádherná baroková výzdoba zdobí aj najslávnejšiu knižnicu v susednej českej metropole. Tá sa nachádza v dobre známom komplexe Klementinum. Okrem kníh a interiéru v barokovom štýle láka aj na vzácnu zbierku glóbusov. Knižnú zbierku síce tvorí „len“ cez 20 000 diel, no pôvodný vzhľad priestorov z 18. storočia je zárukou vysokej návštevnosti.Foto: www.pixabay.com

9. Real Gabinete Português De Leitura (Rio de Janeiro, Brazília)

Unikátne historické knižnice nenájdeme iba v Európe a v USA. Niekoľko sa ich nachádza aj v Južnej Amerike. Medzi najkrajšie a najväčšie patrí Real Gabinete Português de Leitura z brazílskeho Ria. Aj keď vybudovaná bola iba koncom 19. storočia, jej interiér vytvára pútavý historický dojem. Priestory zaujmú aj vysokými policami siahajúcimi až po strop.

10. Apponyiovská knižnica (Oponice, Slovensko)

Posledná z desiatky zverejnených knižníc má od najväčších ďaleko. Vzhľadom na historickú hodnotu zbierky, v ktorej sa nachádzajú aj diela zo 16. či 17. storočia, však má čo ponúknuť nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom. Navyše, za Apponyiovskou knižnicou je zaujímavý príbeh, ktorý môžeme spoznať priamo v útulných priestoroch miestneho kaštieľa.

Prečítajte si aj: Napísala som knihu, ktorú by som si sama želala prečítať

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie