Najväčšie športové úspechy Slovenska za 30 rokov

0
Najväčšie športové úspechy Slovenska za 30 rokov

1. január 1993. Naši športovci si prvýkrát obliekajú dresy so slovenským dvojkrížom bez českého leva. Málokto verí, že sa v nich postavia na najvyššie medailové stupne. Málokto okrem samotných reprezentantov, ktorí v nasledujúcich 30 rokoch niekoľkokrát zdolali celosvetovú konkurenciu.

Bronz z ME v basketbale žien 1993 v Taliansku

Prvý veľký športový úspech prišiel už pár mesiacov po vzniku SR. Dosiahnuť sa ho podarilo našim basketbalistkám, ktoré uspeli na majstrovstvách Európy. Z talianskej Perugie si domov priniesli bronzové medaily, ktoré neboli ich poslednými cennými kovmi. O 4 roky neskôr sa im v susednom Maďarsku podarilo vybojovať striebro.Ilustračné foto: Pixabay

6. miesto hokejistov na ZOH 1994 v Lillehammeri

Samostatná slovenská výprava absolvovala svoju prvú olympiádu v roku 1994. Na zimných hrách v nórskom Lillehammeri medailu nezískala, no hokejisti pod vedením trénera Júliusa Šuplera sa postarali o veľký úspech. Nečakané víťazstvo v základnej skupine ich posunulo do štvrťfinále, v ktorom prehrali s Ruskom po predĺžení. Po prehre v súboji o umiestnenie s ČR obsadili 6. miesto, ktoré zaistilo mladému štátu s neznámymi reprezentantmi patričný rešpekt.

3 medaily na LOH 1996 v Atlante

2 roky po hrách v Lillehammeri sa naša olympijská výprava vydala do americkej Atlanty. Zo svojej prvej letnej olympiády v ére samostatnosti priniesla 3 cenné kovy. Prvý mal bronzový lesk. Po skvelom výkone v disciplíne ľubovoľných malokalibroviek na 60 metrov si ho na krk zavesil strelec Jozef Gönci. Prvým olympijským zlatom nás prekvapil vtedy ešte neplnoletý vodný slalomár Michal Martikán. Medailovú zbierku skompletizoval rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický.

Medaily M. Moravcovej na LOH 2000 v Sydney

Medailovú príchuť mala aj ďalšia letná olympiáda v Sydney. 2 cenné kovy so strieborným leskom vybojovala plavkyňa Martina Moravcová. Vynikajúci rok 2000 zavŕšila aj veľkými úspechmi na MS v AténachME v Helsinkách, kde získala po 4 cenné kovy, medzi nimi aj po 1 zlate.

Zlato Hochschornerovcov na LOH 2000 v Sydney

Na letnej olympiáde v roku 2000 sa na medailové stupne nepostavila iba Martina Moravcová. Cenný kov získali aj bratia Hochschornerovci, ktorí v Sydney zahájili šnúru 3 olympijských víťazstiev. Historicky prví vodní slalomári, ktorí vybojovali 3 olympijské zlatá, doplnili svoju medailovú zbierku z letných olympiád bronzom v Londýne v roku 2012.

Víťazstvo na MS v hokeji 2002 v Göteborgu

Po prehre slovenských hokejistov v petrohradskom finále netrvalo dlho, kým si mužstvo pod taktovkou trénera Jána Filca opäť zopakovalo súboj o zlato. Vo švédskom Göteborgu to pre nás dopadlo úspešne. Zisk bronzových medailí z ďalších majstrovstiev sveta v Helsinkách potvrdil, že nešlo o náhodu.

Zlato Eleny Kaliskej na LOH 2004 v Aténach

Po 5 cenných kovoch z LOH v Sydney sme sa dočkali slušnej medailovej nádielky aj na LOH 2004 v Aténach. Okrem bratov Hochschornerovcov nám zlato priniesla aj vodná slalomárka Elena Kaliská. Olympijské prvenstvo obhájila spolu s bratskou vodnoslalomárskou dvojicou aj o 4 roky v Pekingu.

Striebro R. Žideka na ZOH 2006 v Salt Lake City

Prvá medaila zo zimnej olympiády prišla na Slovensko v roku 2002. V americkom Salt Lake City ju vybojoval snowboardista Radoslav Židek. Od jeho premiérovej medaily na zimných hrách sa Slovákom podarilo priniesť cenný kov z každej ďalšej zimnej olympiády.

6 medailí A. Kuzminovej na zimných olympiádach

R. Židek sa o 4 roky vo Vancouveri na pódium nedostal, no na medailových stupienkoch ho nahradila biatlonistka Anastasia Kuzminová. Tá na ZOH 2010 v Kanade vybojovala zlato aj striebro. Po 1 zlatej pridala aj na ZOH 2014 v SočiZOH 2018 v Pchjongčchangu, kde rozšírila svoju olympijskú medailovú zbierku aj 2 striebornými kovmi.Foto: Pixabay

Zlato M. Tótha na MS aj na LOH

Ďalšej zlatej medaile na letných olympiádach predchádzali výborné výkony chodca Mateja Tótha v roku 2015, kedy sa mu v Pekingu podarilo stať svetovým šampiónom. Budúci rok získal v chôdzi na 50 kilometrov pre Slovensko zlato aj na LOH 2016 v Rio de Janeiro.Foto: Pixabay

3 svetové tituly Petra Sagana po sebe

V čase, keď M. Tóth dominoval v rýchlej chôdzi, dostával Slovensko na výslnie aj cyklista Peter Sagan. Rodák zo Žiliny ovládol majstrovstvá sveta v cyklistike 3-krát po sebe. Z prvého víťazstva sa tešil v roku 2015. O rok neskôr pridal k druhému titulu majstra sveta aj európsky titul.

Krištáľový glóbus a olympijské zlato P. Vlhovej

Na zlatú olympijskú medailu si siahla aj lyžiarka Petra Vlhová. Podarilo sa jej to minulý rok v Pekingu, kde nenašla premožiteľku v slalome. Po zisku veľkého krištáľového glóbusu za celkové víťazstvo vo SP v sezóne 2020/2021 tak dosiahla ďalší veľký úspech, aký Slovensko v alpskom lyžovaní nikdy predtým nezaznamenalo.

Bronz hokejistov na ZOH 2022 v Pekingu

V Pekingu sa olympijskej medaily konečne dočkali aj hokejisti. Mladému tímu pod vedením Craiga Ramsayho sa po nepresvedčivých výkonoch na začiatku turnaja podarilo dostať až do súboja o bronz, v ktorom oplatili Švédom prehru zo základnej skupiny a tým rozšírili pestrý zoznam najväčších športových úspechov Slovenska za 30 rokov.

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie