Náš festival Symfónia umenia nemá na Slovensku konkurenciu, hovorí riaditeľka a zakladateľka Andrea Kozáková

0
Náš festival Symfónia umenia nemá na Slovensku konkurenciu, hovorí riaditeľka a zakladateľka Andrea Kozáková

„V Bratislave chýbal festival, ktorý v sebe zahŕňal klasiku aj multižánrovosť,“ hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka a zakladateľka festivalu Symfónia umenia. Tam, kde inde vo svete sú celé realizačné tímy na prípravu festivalu, je Andrea spolu s kolegom. Darí sa im však famózne. Na Slovensko vedia pritiahnuť zvučné mená svetovej kvality, ale aj domácich interpretov.

 V rozhovore pre Akčné ženy Andrea Kozáková prezradila:

  • v čom spočíva jedinečnosť a výnimočnosť festivalu,
  • kto z interpretov je jej „srdcovkou“,
  • kto sa skrýva pod veľkou bratislavskou premiérou
  • o finančnej náročnosti orchestrálnych produkcií.

Andrea, ako vznikla prvotná myšlienka festivalu?

Veľmi spontánne. Festival vznikol za štyri mesiace, takže to bolo naozaj veľmi rýchle, dokonca v čase najväčšej pandémie, kedy bolo povolených asi 1000 návštevníkov. Osobne si myslím, že v Bratislave chýbal festival, ktorý v sebe zahŕňal klasiku aj multižánrovosť a vyslovene sa sústredí na menšinové žánre a výnimočné umenie. To bola aj naša hlavná myšlienka. Našli sme krásne, jedinečné miesto a chceli sme, aby aj na Slovensku bol festival, aký je typický pre zahraničné metropoly a mestá.

Ako ste vyberali interpretov a tvorili program?

Ľudí vyberáme,  samozrejme, podľa financií. Je to tá najhoršia časť, nakoľko musíme nájsť vhodný kompromis. Snažím sa mať vždy dramaturgický plán, čo by som chcela a čo sa mne páči.  Chceme, aby to boli veľké, orchestrálne produkcie, ktoré sú však veľmi finančne náročné. Aj z tohto dôvodu málokto robí takéto festivaly, resp. robiť ich bez podpory štátu je takmer nemožné. My žiaľ, dotáciu zo strany štátu nemáme, a zároveň chceme dotiahnuť svetové kapacity v jazze, klasickej hudbe či vo výtvarnom umení. Medzi priority máme zaradenú aj podporu našich slovenských umelcov. Festival ukazuje možnosti vidieť, ako sa robí umenie u nás a ako sa robí v zahraničí. Veľakrát si neuvedomujeme, že na Slovensku máme naozaj skvelých umelcov.

Na čo sa môžu ľudia tešiť? Čo je pre vás osobne taký highlight?

Pre mňa osobne každý jeden koncert je highligtom (smiech). Som divák, ktorý má vášnivo rád klasickú hudbu a každý druh skutočného umenia. Keby som si mala vybrať, určite by voľba padla na Karola Duchoňa so symfonickým orchestrom, Rolanda Villazóna, Matta Duska, ktorý bude spievať hity Franka Sinatru, aj na José Curu, ktorý prvýkrát na Slovensku zaspieva celý koncertný program Boleros, ktorý predtým nikdy vo svojej kariére nespieval. Veľká bratislavská premiéra (Smiech). Teším sa aj na tango, hudbu spojenú s tancom. Bude to na pontóne, dokonca zadarmo pre verejnosť.

Všetky koncerty sú iné, odlišné. Ja určite pôjdem na každý jeden…

Celý program znie naozaj úžasne. Podarilo sa vám nejakým spôsobom zohnať aj partnerov na finančné pokrytie?

Finančne sa nám to nepodarilo celé pokryť, riziko nesie mestská časť Ružinov. Je to jediná mestská časť, ktorá podporuje takýto festival svetového a medzinárodného významu. Môžeme povedať, že svetové mená, ale aj svetové ceny😊, len samotná technika, ktorá je k dispozícii stojí 75 tisíc EUR, čo je obrovská čiastka. Každý jeden orchester potrebuje mať aranžmány, noty, každý jeden hráč musí mať honorár…a predstavte si, že je 60, 80, prípadne 100 hráčov. Ide naozaj o veľké peniaze. Nehovoriac o reklame, pretože bez reklamy nikto o vás nič nevie.

Robíte to ozaj so srdcom, znie to fantasticky, ale zároveň to je aj obrovská odvaha pustiť sa do takého veľkého projektu. Nebáli ste sa?

Tým, že za mnou stojí mestská časť Ružinov, vnímam veľkú podporu a oporu zo strany starostu a mestskej časti, čo je veľmi dôležité. Inak by som to nemohla robiť. Až takou filantropkou nie som, aby som dotovala to, čo má robiť štát. Financie sa získavajú naozaj veľmi ťažko…

Paradoxom je, že umenie a kultúra je vždy na chvoste spoločnosti, hoci, keď sa ľudia majú niečoho vzdať, tak je to v prvom rade umenie…napriek tomu, že s umením ste v dennom svete… Už len keď si človek číta v mobile správy či rôzne články alebo počúva hudbu, číta knihu, pozerá film. Človek si ani neuvedomuje, že toto sú všetko činnosti späté s umením. Čo by sme robili, keby to nebolo?

Ako dlho vám trvá príprava festivalu?

Na príprave festivalu pracujeme dvaja ľudia celý rok. Ja pripravujem dramaturgiu, zháňam peniaze, píšem listy, články, žiadosti, granty a môj kolega má na starosti celú produkčnú a technickú časť. Čiže reálne dvaja ľudia a posledné dva-tri mesiace do toho vstupujú ďalší kolegovia, ktorí majú svoje úlohy.

Na svetových festivaloch je naozaj obrovský festivalový tím, ktorý celý rok intenzívne na tom pracuje. Naozaj nie je ľahké za jeden rok vymyslieť program, pozháňať umelcov, potom už to ostatné ide… Prvoradí sú umelci, ktorých chceme pozvať a potom už len dopĺňame program podľa možností a financií.

Čo tento festival robí iným, jedinečným oproti konkurencii?

Nechcem byť neskromná, ale na Slovensku nemáme konkurenciu. Sme jediným multižánrovým open-air festivalom, ktorý zahŕňa v sebe niekoľko menšinových žánrov, ako klasiku, jazz, výtvarné umenie, hudbu, divadelné umenie, tentoraz aj tanec…Prepojenie s vážnou hudbou stále ostáva aj napriek spájaniu s iným druhom umenia. Festival sa snažíme realizovať na jedinečných miestach. Csákyho kaštieľ, ktorý je otvorený jedenkrát do roka práve kvôli festivalu, a Pradiareň, kde organizujeme tento festival exkluzívne iba my.

Výnimočným nás robí aj naša snaha, že všetkým chceme dopriať výnimočnosť, ktorú pociťujeme z umenia. Cenotvorba je nastavená tak, aby si to mohol dovoliť každý. Podporujeme detské domovy, základné školy, stredné školy. Špeciálne máme vytvorený koncert pri príležitostí Pamätného dňa obeti holokaustu a rasového násilia, kedy pozývame zadarmo školy, stredné a základné tu, v Bratislavskom kraji. Snažíme sa populárnejšou formou deťom ukázať, na čo nemajú nikdy zabúdať a ukázať im, aký krásny život tu všetci máme… Pripravili sme aj autorský projekt Najkrajšie česko-slovenské rozprávky, ktorým sa určite potešia aj rodičia, nakoľko ich všetci poznáme. Ak začnete deti vzdelávať od detstva, oni si nájdu zaľúbenie v kvalite a v hodnotách umenia, len ich treba k tomu viesť.

Aké interaktívne zážitky alebo aktivity sú pripravené pre návštevníkov festivalu?

Multižánrovosť spočíva aj v skombinovaní niekoľkých žánrov, či už v hudbe, kombináciou symfonického orchestra, symfonickej hudby s populárnou hudbou. Ide o hudbu Karola Duchoňa, ktorá bude v symfonických aranžmánoch Ľubici Čekovskej so štyrmi veľkými  opernými hlasmi Martina Gyimesiho, Karola Csina, Titusza Tóbisza a Jiřího Rajniša.

Spomínali ste aj výtvarné umenie…

Áno, výtvarné umenie bude sprievodným podujatím celého festivalu, pretože budeme mať outdoorovú výstavu (obrazy, sochy) našich významných slovenských umelcov. Prirodzeným spôsobom môžu umelci prezentovať na verejnosti pred niekoľko tisícimi ľuďmi svoje diela. Už keď vchádzate do areálu, nielenže to krásne vyzerá, ale nemôžete neprejsť vedľa diela tak, aby ste si ho nevšimli. Ďalšou časťou multižánrovosti je to, že máme  rôzne hudobné žánre (pop, klasika, jazz) a tanec ako prvok je zaradený tento rok prvýkrát do programu ako ozvláštnenie festivalu. Je pre nás veľkým prekvapením, že tento koncept má taký úspech, že po týždni sme mali obsadené a rezervované všetky miesta. Takisto viem, že  množstvo ľudí sa chystá na koncert tanga, chcú tancovať na pontóne a mať pocit ako v Buenos Aires….Pevne verím, že počasie nám vyjde.

Aký vplyv má festival na miestnu komunitu a kultúrnu scénu?

Je to prostredie stretávania sa ľudí, ktorí chcú zažiť niečo noblesné, elegantné a výnimočné. A o tom to je. Prečo si kupujeme lístky na svetového operného speváka do Reduty? Prečo si ten lístok nekúpime na štadión? Neskutočne veľa robí miesto. Klasika v sebe spája mnohé atribúty, ktoré sú podstatné k tomu, aby ste mali krásny zážitok. Už len to, že človek sa pekne oblečie, upraví, ide predtým na večeru, cez pauzu prosecco, po koncerte drink s priateľmi, cítite sa výnimočne… Nádherné prostredie a genialita hudby vám dáva pocit výnimočnosti..

Ako môžu ľudia získať viac informácií o festivale a jeho programoch?

Na stránke symfoniaumenia.sk, na našich sociálnych sieťach s rovnakým názvom a vstupenky sa dajú zakúpiť v sieti predpredaj.zoznam.sk. Tešíme sa na všetky akčné ženy a spoločné zážitky!

Ďakujem za rozhovor.

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu