Novinky na trhu práce: Ľudí na pracovnom trhu bude ubúdať

0
Novinky na trhu práce: Ľudí na pracovnom trhu bude ubúdať

Vedeli ste, že 9 z 10 ľudí hľadá prácu blízko domova? Alebo že rodičovskej dovolenke je až 130 000 ľudí? Ročenka od Alma Career Slovakia prináša mnoho zaujímavého. Martin Menšík ju uverejnil na svojom Linkedin profile.

„Pracovný svet sa mení. Prichádza doň mnoho nových vplyvov, či už ide o celoeurópske legislatívne požiadavky, rozvoj umelej inteligencie alebo odlišné predstavy nastupujúcej generácie o pracovnom prostredí. Do kariet nám príliš nehrá ani demografia – kandidátov a kandidátok na pracovnom trhu skôr ubúda,“ hovorí Milan Jasný, riaditeľ Alma Career Česko a Slovensko.

Rodičom sa chce pracovať, ako nestratiť kontakt s prácou?

Ak si rodič potrebuje znížiť pracovný úväzok, firma mu to umožní, a keď deti vyrastú, úväzok si môže opäť zvýšiť. Firma komunikuje s rodičmi, ktorí sú doma s deťmi, organizuje pre nich pravidelné stretnutia a mamičky aj oteckov pozýva na spoločné firemné akcie.
Rodičia počas rodičovskej dovolenky majú možnosť čiastočne pracovať a podieľať sa na niektorých projektoch. O svoje skúsenosti sa podelil náborár Ladislav Onderka z IKEA.

Ľudia s handicapom majú v Tesco šancu

Slovenské Tesco sa dlhodobo snaží vytvárať férové pracovné podmienky pre každého, vrátane ľudí so zdravotným znevýhodnením. Tí vo firme tvoria úctyhodných 6,2% a ich pozície sú rôzne – uplatnenie nachádzajú primárne v pobočkách a v skladoch. Tesco sa pre
daného kandidáta vždy snaží nájsť pozíciu, kde najlepšie uplatní svoje schopnosti.

Prečítajte si aj: Čo je inklúzia a diverzita?

Na Slovensku sa o 12% zvýšil podiel pracujúcich seniorov

V českej ČSOB majú pre všetky zamestnankyne a zamestnancov, ktorí dosiahnu vek 55 rokov, k dispozícii program „55plus alebo skúsenosti výhodou“. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom vo vyššom veku lepšie skĺbiť pracovný a osobný život, a zároveň uľahčiť medzigeneračný dialóg. Súčasťou je expertné dobrovoľníctvo, pracovnoprávne poradenstvo, workshopy, semináre, ale aj flexibilné úväzky a dvojdenné voľno na odpočinok. Pri splnení niekoľkých podmienok môžu ľudia pracovať na polovičný úväzok za 75% mzdy. A to všetko robia preto, aby využili senioritu týchto zamestnancov na mentorovanie juniorných kolegov.

V HORIZONTE PIATICH AŽ DESIATICH ROKOV BUDE MUSIEŤ ZAMESTNÁVANIE SENIOROV RIEŠIŤ TAKMER KAŽDÁ FIRMA.

ŠÚ SR K 30. 6. 2023

21% študentov si privyrába v odore, ktorý študujú

V českom Deloitte vlani spustili kampaň Dreamjob, počas ktorej si študenti a absolventi mohli na 6 mesiacov vytvoriť svoju vysnívanú pracovnú pozíciu. „Měli jsme 4 dreamjobisty a ti nás inspirovali, jak s touto generací pracovat,“ objasňuje náborárka Andrea Filipová. Niektorí študenti pracujú na dohodu, ktorá im umožňuje väčšiu flexibilitu a menšiu časovú záťaž, iní preferujú spoluprácu na hlavný pracovný pomer so skráteným úväzkom, keď sa 2 dni venujú škole a 3 dni pracujú.

Aplikácia Práca za rohom prepája firmy s kandidátmi, ktorí bývajú blízko, a prácu si môžu nájsť doslova na pár dotykov displeja.

Inzerovaná a reálna mzda nie je to isté – inzerované mzdy sú nižšie

Pokojne sa môžu líšiť aj o niekoľko sto eur. Inzerovaná mzda takmer vždy slúži len ako orientačná hodnota, ktorú nastavuje zamestnávateľ na prilákanie potenciálnych záujemcov. Musí byť dostatočne vysoká, aby prilákala kvalifikovaných kandidátov.

Čím je práca kvalifikovanejšia, tým sú rozdiely medzi inzerovanou a reálnou mzdou väčšie. Najviac sa líšia hodnoty napríklad v IT odbore alebo u manažérov. Existujú aj príklady, keď je inzerovaná mzda bližšie k reálnej. Typicky ide napríklad o pozície účtovníkov, kde je kandidátov nedostatok – vyššia mzda tu má slúžiť na prilákanie talentovaných kandidátov.
Ide však skôr o výnimky.

Ľudí na pracovnom trhu bude ubúdať

Pracovný trh je v situácii, kedy je ťažké nájsť zamestnancov. Niet divu. Silné ročníky z neho odchádzajú a mladých nie je ani zďaleka toľko, aby ich nahradili. Tento trend bude v ďalších desiatich až pätnástich rokoch stúpať a prehĺbi štrukturálny nedostatok zamestnancov v mnohých profesiách. Čo s tým?

Na podujatí Equal Pay Day 7. novembra sa budeme venovať práve téme agingu.

Ľudia menia prácu hlavne kvôli peniazom

Finančná situácia zamestnancov nie je stabilná. Veľa ľudí si len s veľkým úsilím vystačí so svojimi mzdami a nedostatok peňazí je tak posledný rok hlavnou motiváciou k zmene práce. Za lepším zárobkom dokonca odchádzajú aj tí, čo sú inak v práci spokojní. 18% zamestnancov zmenilo prácu v posledných 12 mesiacoch.

Zdroj: https://media.licdn.com/dms/document/media/D4E1FAQE7PNiZVniaOw/feedshare-document-pdf-analyzed/0/1707840584022?e=1709164800&v=beta&t=aSWBE3V5RFdD2PltZGDhJT6XiMzkg7rDTdpXsZyG_Qw

žiadne príspevky na zobrazenie