Diamanty sú večné, ale niekedy skrátka príde čas na niečo farebné, svieže, šťavnaté. A presne to spĺňa olivín čiže peridot. V minulosti hral často druhé husle.
Však mal v kategórii zelených drahokamov veľkú konkurenciu a to predovšetkým v podobe smaragdu. S tým bol tiež bežne zamieňaný. Dokonca sa povráva, že zelené kamene v Kleopatrinej slávnej zbierke neboli smaragdy, ale práve olivíny. Teraz sa zdá, že sa všetko obracia, olivín vystúpil z tieňa a začína byť cenený pre svoje jedinečné kvality.
Zelený drahokam, ktorý vás nabije pozitívnou energiou
Jemná žlto-zelená až tmavá zeleno-hnedá, to je typická farebná škála olivínu. V šperkárstve sa najčastejšie uplatňujú kamene s intenzívnou zelenou farbou a jemným zlatistým nádychom. Je to kameň zverokruhu pre tých, ktorí sú narodení v auguste. Pozitívne ale pôsobí aj na znamenie Strelca, Panny, Býka, Rýb, Leva a Raka. Daruje sa tradične k 16. výročiu svadby.
Špecialitou olivínu je schopnosť zachovať svoju farebnú intenzitu, aj keď ho práve nevystavujete slnku alebo umelému svetlu. Preto si tiež od Rimanov vyslúžil priezvisko „večerný smaragd“. Jeho prednosti ale nie sú len čisto estetické. Olivín povzbudzuje kreativitu a prináša energiu do nášho života. Starí Egypťania ho považovali za kameň úzko spojený so Slnkom. Z tohto prepojenia potom vychádzala viera, že olivín dokáže zmierniť úzkosti, prospievať vzťahom a regenerovať. A to je rozhodne niečo, čo dnes všetci potrebujeme.
Legenda o olivíne
Prenikavú zeleň charakteristickú pre olivín môžeme vysvetliť nielen legendami, ale aj pomocou chémie. V zložení tohto minerálu nájdeme okrem horčíka tiež železo, ktoré je zodpovedné za jeho zafarbenie. Na olivínoch je fascinujúce, že hoci si nás získavajú svojou sviežou krásou, môžu byť staré až 4 bilióny rokov.
Hovorí sa, že sú vulkanického pôvodu. Tabuľkovité kryštály sú väčšinou vrastené v trhlinách vyvretých hornín. Jedny z najlepších kusov pochádzajú z dna Červeného mora. Na pevnine sa objavujú peridoty vždy tam, kde došlo ku zvrásnení zemskej kôry alebo v miestach so sopečnou aktivitou, ku ktorým patrí České stredohorie. Olivíny z tejto oblasti boli dokonca až do začiatku 20. storočia ich hlavným náleziskom.
Kombinujte olivín s ďalšími drahokamami a farbami
Klenotníci olivín v súčasnosti veľmi radi zaraďujú do svojich kolekcií a svetové celebrity po ňom často siahajú, keď potrebujú vyladiť svoj outfit na tie najvýznamnejšie udalosti. To všetko svedčí o tom, že je tento zelený kameň na vrchole popularity. Buďte si istí, že šperk s olivínom nikdy nebude nudný alebo nevýrazný. Pristane mu to v modernom minimalistickom dizajne, ale rovnako dobre vyzerá aj v romantickom alebo klasickom štýle.
Príkladom je prsteň s olivínom v osadení typu halo obklopený dookola drobnými diamantmi. Ten by smelo obstál aj ako netradičný zásnubný prsteň vhodný pre ženy, ktoré majú slabosť pre farebné drahokamy. Čo sa týka farby zlata, tradičnou voľbou je žlté. Podporí hrejivé odtiene olivínu a harmonicky sa s ním zladí. Biele zlato naopak príjemne kontrastuje a ružové zlato pôsobí s olivínom ľahko extravagantne a nevšedne.
Pasuje aj k zemitým odtieňom
Ak je váš šatník plný neutrálnych, prípadne zemitých odtieňov, stane sa šperk s olivínom vítaným spestrením. Zakázané nie sú ani kombinácie s ďalšími výraznejšími farbami. Zaujímavý efekt vznikne napríklad s tmavo fialovou alebo námorníckou modrou. Skvelý spôsob, ako sa so šperkmi pohrať, je mixovať rôzne farebné drahokamy. K olivínu sa bude hodiť fialový ametyst, žltý citrín, alebo napríklad modrý topás. Nebojte sa vykročiť z davu s originálnym olivínovým náhrdelníkom.
Ak ste pripravené podľahnúť kúzlu olivínu, nazrite do ponuky ateliéru KLENOTA. Majstri zlatníckeho remesla v samotnom srdci Prahy spracovávajú olivín do nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Ku šperku získate certifikát pravosti a samozrejmosťou je aj doživotné čistenie zadarmo.