Ktoré farby ovládnu dizajnové trendy v roku 2021?

0
Ktoré farby ovládnu dizajnové trendy v roku 2021?

S blížiacim sa koncom roka nám dizajnéri predstavujú nové trendy, ktoré budú vládnuť  počas nasledujúcich 12 mesiacov. Chýbať medzi nimi nebudú rôzne motívy, materiály aj farby. V prípade farieb už poznáme aj odtiene, ktoré zasadnú na pomyselný trón a v roku 2021 budú kraľovať celému interiérovému dizajnu.

S výberom odtieňov, ktoré majú ovládať trendy v oblasti dizajnu počas ďalších 12 mesiacov, prichádza viacero spoločností. „Trendsettermi“ sú už tradične experti pracujúci pod značkami  Sherwin-Williams, Dulux Benjamin Moore. Tí každý rok vyberajú jednu farbu roka, ktorá najlepšie vystihne aktuálne nálady v interiérovom dizajne a na základe toho udáva jeho smer.

Foto: www.pixabay.com

Urbane Bronze

S farbou roka na nasledujúce obdobie prichádzajú medzi prvými ako vždy experti z americkej spoločnosti Sherwin-Williams, ktorá je jedným z lídrov v oblasti výroby farieb a náterov. Na základe toho prinášajú predpoveď, ktorá má určiť odtieň dominujúci v budúcom roku. Podľa metodiky tejto spoločnosti ním bude od januára práve Urbane Bronze.

Ako Urbane Bronze vyzerá?

Odtieň považovaný za jedného z vládcov budúcoročných trendov v sebe nesie typické zemité vibrácie. V tomto prípade sa ale neopiera o dominanciu hnedej ani zelenej, ako to u zemitých odtieňov býva. Skôr vsádza na správnu vyváženosť hnedej a sivej, ktorú jemne dopĺňa tmavá zelená.

Aký je odkaz Urbane Bronze?

Vývoj v roku 2020 sa niesol v znamení trochu väčšej neistoty. Do nasledujúceho obdobia by sme tak mali vstupovať viac uzemnení, s väčšou mierou stability. K tomu má prispieť aj tento  zemitý odtieň, ktorého prítomnosť v interiéri nás má upokojiť a pomôcť nám vrátiť život do rovnováhy.

S čím Urbane Bronze kombinovať:

– s inými zemitými odtieňmi

– s farbami v neutrálnom tóne

– s metalickými dekoráciami

– vynikne na bielom podklade

Brave Ground

Dominanciu zemitých odtieňov potvrdzuje aj ďalší popredný výrobca farieb a náterov. Podľa spoločnosti Dulux však budúcoročné trendy ovládne odtieň Brave Ground, mnohým známy ako „statočná zem“. Ten je z trochu iného súdka ako Urbane Bronze napriek tomu, že obidve farby spája rovnaký základ.

Ako Brave Ground vyzerá?

Spoločnosť Dulux si za farbu roka 2021 vybrala šarmantný prírodný odtieň, ktorý čerpá hneď z niekoľkých prvkov. Jedná sa o spojenie hnedej drevenej a žiarivej medenej, ktoré spoločne vytvárajú teplý hrejivý odtieň. V zmesi namiešaných farieb nechýba ani malý prídavok sivej, ktorý odtieň zjemňuje a zároveň ho robí neutrálnejším.

Aký je odkaz Brave Ground?

Zmes hnedej, medenej a sivej pôsobí maximálne upokojujúcim dojmom, ktorý má po rušnom roku 2020 priniesť viac stálosti. Brave Ground chce zároveň podporovať hľadanie silnejšieho prepojenia s prírodou, čím bude domácnosti obohatené o túto farbu nielen zahrievať, ale tiež povzbudzovať a vnášať do nich viac optimizmu.

S čím Brave Ground kombinovať:

– s pastelovými farbami

– so sklenenými dekoráciami

– ako doplnok sa hodí čierna

– vynikne aj v spojení s bielou

Aegean Teal

Do tretice všetko dobré. Zemitý odtieň totiž vo výbere farby roka 2021 zvíťazil aj u ďalšieho výrobcu farieb a náterov. Tentoraz ide o farbu Aegean Teal, u nás známu skôr ako „egejská šedozelená“, ktorú spoločnosť Benjamin Moore považuje za top voľbu pre nadchádzajúcich 12 mesiacov.

Ako Aegean Teal vyzerá?

Už z názvu je jasné, že Aegean Teal v sebe spája šedú so zelenou. Táto zmes ale v konečnom dôsledku pôsobí skôr dojmom modrej obohatenej o šedú. Farba tak nevyzerá ako iné typické zemité odtiene. Pri rôznych optických trikoch so svetlom a v kombinácii s bielou má dokonca blízko k pastelovému akcentu. 

Aký je odkaz Aegean Teal?

Napriek inému dojmu, aký farba vyvoláva, má tento odtieň s vyššie uvedenými farbami roka veľa spoločného. Aj v tomto prípade sa jedná o upokojujúce vibrácie, ktoré do života vnášajú viac pokoja, stability a pevnej pôdy pod nohami. Na rozdiel od Urbane Bronze alebo Brave Ground je však o niečo menej prízemný.

S čím Aegean Teal kombinovať:

– s prírodnými bytovými textíliami

– so svetlohnedým nábytkom z dreva

– k farbe sa hodia rôzne biele doplnky

– trochu čiernej farby zvýrazní detaily

Aj keď viaceré firmy už vybrali svoju farbu roka, dizajnéri netrpezlivo čakajú na spoločnosť Pantone. Práve tá je akýmsi tvorcom celosvetových trendov v oblasti módy aj dizajnu a pre mnohých je oficiálnou farbou roka tá, s ktorou prídu jej experti. Na to si ale ešte niekoľko dní počkáme.

Zdroj: www.sherwin-williams.com, www.dulux.co.uk, www.benjaminmoore.com

Prečítajte si aj: 20 nápadov do domácnosti, ktoré vám uľahčia život – organizovanejší domov za pár sekúnd

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu