Obchodovanie so zlatom – ako začať?

0
Obchodovanie so zlatom – ako začať?

Viete, že pandémia a s ňou súvisiaca globálna ekonomická kríza má niektoré pre laikov paradoxné, pre odborníkov však logické pozitívne dopady? Jedným z nich je „vynútená nespotreba.“ Bežní ľudia, ktorí v dôsledku lockdownových opatrení v podstate nemajú kde míňať svoje financie, zistili, že dokážu šetriť. No a kto buduje finančnú rezervu, má správne vykročené smerom k investovaniu.

Nie je všetko zlato…

…čo sa blyští…Ak príslovie parafrázujeme do sveta financií, môže vyzerať takto: „Nie je všetko zlato, do čoho môžeme investovať.“ Napriek tomu je zlato považované za klasickú komoditu, s ktorou sa dá vstúpiť do sveta investovania a obchodovania.

Investovanie nie je…

…panské huncútstvo, ani kratochvíľa pre bohatých, ktorí „nevedia, čo s peniazmi“ a investujú ich. Tento mýtus dokáže vyvrátiť v podstate každý bežný človek, ktorý môže byť investorom a dajme tomu aj komoditným obchodníkom.

Prvým krokom je schopnosť „dať peniaze bokom“. Vôbec to nemusí byť veľa, malo by to ale byť pravidelne. A druhým nemenej dôležitým krokom je rozhodnúť sa pre ten správny investičný nástroj.

Nebudeme riešiť, do čoho všetkého sa dá a môže investovať, s akými rôznymi komoditami je dnes možné obchodovať. Zameriame sa podrobnejšie na „golden star“ komoditu – zlato. Veď nie náhodou je až 27% všetkého zlata viazaného v investíciách. A vôbec to nemusia byť klasické zlaté tehličky, ingoty či prúty, ani šperky alebo mince.

Spektrum možností, ako nakúpiť zlato a obchodovať s ním je pomerne pestré:

  • klasický nákup vo forme tehličiek alebo iného „fyzického“ zlata
  • obchodovanie ETF – exchange-traded funds – na zlato je ideálny spôsob pre začiatočníkov
  • obchodovanie CFD – contract for difference – na zlato prostredníctvom univerzálnych online brokerských platforiem je vhodné pre pokročilých
  • akcie na zlato – nákup akcií producentov zlata s možnosťou vyplácania dividend

Potrebujete viac podrobnejších informácií o možnostiach obchodovania so zlatom? Tu ich nájdete z prvej, profesionálnej ruky.

Nezabudnite…

…na základné pravidlá investovania:

– investovanie je vždy spojené s rizikom finančných strát

– vaše financie môžete investovaním zhodnotiť, znásobiť, môžete však o ne aj prísť

investovať si môžete dovoliť len vtedy, ak máte voľné finančné prostriedky

„investovanie“ financií, ktoré potrebujete na bežný život a majú v rodinnom či osobnom rozpočte svoju úlohu, nie je investovanie, ale hazardovanie

nikdy neinvestujte „svojpomocne“ – vždy sa obráťte na odborníkov

laik nedokáže posúdiť a zhodnotiť vzťah a súvislosti medzi očakávaným výnosom, podstupovaným rizikom, nákladmi a likviditou konkrétneho investičného nástroja

investovanie by malo byť dlhodobé a systematické

Dávajte si pozor…

…na „investičných vlkov“, nie z Wall street, ale zo sociálnych sietí. Budú vás lákať do rizikových podnikov, ktoré sú na hrane zákona a zdravého rozumu a so zodpovedným  investovaním majú pramálo spoločného. Ak sa niekto fotí či točí lákavé videjká pred cudzími jachtami alebo vrtuľníkmi, majte sa na pozore.

Profesionáli vás nemajú dôvod lákať na luxus, pretože vedia, že investovanie je sofistikovaná činnosť spojená s rizikom. Jej zmyslom je z pasív urobiť aktíva, reálne zhodnotiť voľné financie, ktoré má investor k dispozícii. Preto ako poradcov či partnerov na investovanie vždy hľadajte profesionálov, ktorí vedia, čo robia. Určite sa vám to oplatí.

Pozrite sa, ako sa dá obchodovať so zlatom pohodlne pomocou online platformy, či mobilnej aplikácie. Odkiaľkoľvek, nemusíte byť priamo na komoditnej burze v New Yorku, Londýne či Tokiu.

Obchodovanie so zlatom, investovanie do zlata dnes už nie je iba kupovanie zlatých tehličiek. Tie majú samozrejme svoje klasické čaro, v dnešných globalizovaných online a smart časoch však dokážeme obchodovať so zlatom viacerými spôsobmi. A určite vám to pôjde, ak sa obrátite na profesionálov a budete sa pritom držať pravidla inšpiratívnej Sonie Simone: „Ak si myslíte, že peniaze sú koreňom všetkého zla, je nepravdepodobné, že sa vám niekedy dostanú do rúk…“

Ján Schneider

publicista v oblasti osobných financií, člen odbornej poroty Zlatá minca 2020

Zdroj foto: Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie