Objektivizácia žien: Prečo sa niektorí muži vyjadrujú vulgárne o ženách?

0
Objektivizácia žien: Prečo sa niektorí muži vyjadrujú vulgárne o ženách?

Pred pár dňami sa médiami šírilo vystúpenie poslancu Ľuboša Blahu na zhromaždení v Nitre na prvého mája. Blaha burcoval dav ľudí proti hlave štátu. „Čaputová je americká …“ zakričal, ale nedokončil. Urobil to za neho dav.

Minulý rok sa objavil tweety Petra Tkačenka a Rada Ondrejíčka, ktorí si na sociálnej sieti Twitter neodpustili diskriminačné poznámky smerujúcu na slovenskú speváčku Simu Magušinovú (predtým Martausovú).

V Amerike sa pred niekoľkými rokmi dostala na verejnosť nahrávka Donalda Trumpa, kde sa neúctivo vyjadroval o ženách. Čo týchto mužov ženie k tomu, aby sa takto správali voči ženám? A prečo sa nájdu ľudia, ktorí to nielenže schvaľujú, ale dobre sa na tom bavia?

Pochopenie sexu, moci a objektivizácie

Odpoveď je, že mnohí v našej spoločnosti stále odmeňujú objektivizáciu žien. Čo to znamená správať sa k niekomu ako k predmetu? Objektivizácia znamená využívanie iných ľudí na vlastné účely bez ohľadu na ich pocity alebo potreby, či dokonca uznanie.

Zvážte prvý scenár na páske, v ktorom Trump opisuje svoj pokus zviesť vydatú ženu. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa o ženu staral. Nezdá sa, že by bral do úvahy ničivé účinky, ktoré by mimomanželský vzťah mohol mať na jej život alebo jej rodinu.

And when you’re a star, they let you do it. You can do anything,“ – Donald Trump

Podľa jeho výpovede spravil akt láskavosti, že jej pomohol pri nákupe nábytku, ale bol motivovaný túžbou po dobývaní. To je celá učebnicová objektivizácia. Ako to často býva, nerovnováha v prípade dopadu tohto dobývania je extrémna, no ignoruje sa. Je vychvaľovanie sa za sexuálne dobývanie skutočne dôležitejšie ako manželstvo inej osoby? Prečo by sa niekto chválil „neúspešným“ pokusom o zvádzanie?

Donald Trump a Billy Bush, zdroj: Gage Skidmore, Daniel S.-L., commons.wikimedia.org

Ako ostatní reagujú na objektivizáciu žien?

Ľudia sa sústredili na Trumpove komentáre, ale na pochopenie psychológie za nimi je potrebné venovať pozornosť odpovediam Billyho Busha (bratranca bývalého prezidenta Georgea W. Busha). Môžete počuť „Whoa!!“ a „To je skvelá správa!“ a smiech v reakcii na Trumpov dosť vulgárny príbeh.

Grab ’em by the pussy. You can do anything,“ – Donald Trump

Zdá sa, že sú prítomní ďalší muži (neskôr ich môžete vidieť vystupovať z dodávky s Trumpom a Bushom) a nehovoria nič počuteľné. Neexistuje žiadny výraz šoku alebo odsúdenia v príbehu, ktorý jasne porušuje naše spoločenské normy. Prečo? Jedným z dôvodov takéhoto správania sú prísne mužské normy, ktoré nútia mužov správať sa, ako keby bolo normálne, že sú stále sexuálne zainteresovaní a neustále dostupní.

Muži chcú niekedy vzbudiť dojem sexuálneho apetítu

Muž si teda stále môže pripisovať zásluhy za neúspešný sexuálny pokrok, pretože podporuje dojem enormného sexuálneho apetítu. V niektorých kruhoch môže takýto muž pôsobiť mužnejšie ako muž, ktorý sa k vydatej žene správa ako k kolegyni a nie k sexuálnemu objektu.

Nahratý rozhovor, čo je dosť pozoruhodné, sa stáva ešte temnejším. Trump tvrdí, že jeho celebrita mu umožňuje vyhnúť sa sexuálnym útokom vo forme ohmatávaní ženských genitálií a iných častí tela bez súhlasu. Bushova odpoveď opäť posilňuje: „Čokoľvek chcete“ s ďalším smiechom.

Je prakticky nemožné predstaviť si rovnaký rozhovor, ak by tam bola čo i len jedna žena. Trump to označil za „žartovanie v šatni“. Mnohí zástancovia nenásilia označujú tieto druhy výmeny za „kultúru znásilnenia“. Základným problémom je, že objektivizácia žien je stále cestou k sociálnemu postaveniu.

Samotný koniec rozhovoru ponúka ďalší vynikajúci príklad. Keď opustia dodávku, možno si pomyslíte, že Bush by rád zmenil na neutrálnejšiu tému alebo sa vrátil k veci. Alebo, ja neviem, čo najrýchlejšie preč a osprchovať sa. Keď však príde Arianne Zucker, Billy Bush na ňu tlačí, aby sa rozhodla, s kým by išla na rande – či s ním alebo s Trumpom!

Adrianne Zucker, foto: ariannezucker.com

Reakcia Nancy O’Dell, vydatej žena, o ktorej hovoril Trump

Politika môže ísť teraz bokom, je mi smutno, že tieto komentáre v našej spoločnosti ešte existujú. Keď som včera počula komentáre, bolo pre mňa sklamaním počuť takúto objektivizáciu žien. Konverzácia sa musí zmeniť, pretože žiadna žena, žiadna osoba by nemala byť predmetom takýchto hrubých komentárov, bez ohľadu na to, či sú tam kamery alebo nie. Každý si zaslúži rešpekt, bez ohľadu na prostredie alebo pohlavie. Ako žena, ktorá veľmi tvrdo pracovala, aby si vybudovala svoju kariéru, a ako mama cítim, že musím hovoriť s nádejou, že ako spoločnosť sa budeme vždy snažiť byť lepšími.“

Nancy O’Dell, en.wikipedia.org

Ako reagovať na nevhodné komentáre?

Billy Bush priznal, že bol hlúpy, keď sa s touto témou zahrával, ​​ale jeho odpoveď tiež ukazuje, aké ťažké je v tejto chvíli postaviť sa sexuálnej objektivizácii. Bush mal v tejto situácii oveľa väčšiu moc ako mnohí chlapci a mladí muži v podobných situáciách, ktorí sa musia vysporiadať s objektivizujúcimi komentármi šéfov, trénerov a iných.

Ak naozaj chceme, aby sa sexuálna objektivizácia skončila, potrebujeme alternatívne odpovede. Jednou časťou riešenia je pracovať na lepšom správaní okoloidúcich. Namiesto „Hej!“ a smiechom, lepšou odpoveďou na tvrdenie o zvádzaní by bolo niečo také jednoduché, ako vyjadrenie šokovaným tónom: „Vydatá!“

Naozaj dobrá odpoveď by ponúkla krátku lekciu empatie, ako napríklad: „Nechcel by som spôsobiť problémy – vyzerajú ako skutočne šťastný pár.“ Pre tvrdenia o beztrestnom sexuálnom chovaní by dokonca ticho bolo lepšou odpoveďou ako smiech. Vhodná lekcia empatie by bola niečo ako: „Ty by si im niečo také vážne neurobil, však?“

Potrebujeme odpovede, ktoré ľuďom nielen pripomenú sociálne normy, ale ich aj naučia, že porušovanie týchto sociálnych noriem nie je cestou k moci a úspechu. Spôsob, ako vybudovať svoje postavenie, je posilniť sa, nie správať sa k niekomu inému ako k menej dôležitému alebo menej ľudskému.

Objektivizácia škodí aj objektivizátorom

Istým spôsobom mi je ľúto aj Trumpa a Busha, pretože aj keď objektivizácia škodí cieľom, škodí aj objektivizátorom. Niekto, kto vidí sex iba ako nástroj na získanie moci, stráca hlboké výhody skutočnej sexuálnej intimity. Všetko to vychvaľovanie sa naráža na jeden prchavý okamih, kedy môžete vidieť neistotu pod tým všetkým. Je to vtedy, keď čakajú, ako ich zhodnotí Arianne Zucker.

Skutočná sebahodnota nastáva vtedy, keď nepotrebujete neustále uisťovanie od ostatných. A treba si ju zaslúžiť legitímne, integritou a empatickými, rešpektujúcimi vzťahmi.

Poznámka: V nedeľnej debate (9. októbra 2016) Trump povedal, že nenapadol žiadnu ženu. Aj prázdna pýcha je však objektivizujúca. Potrebujeme od mužov iné spôsoby, ako získať sebaúctu bez urážania žien.
Autor: Sherry Hamby, Ph.D., autorka Psychológie násilia, výskumná profesorka psychológie na University of the South a klinická psychologička, ktorá študuje násilie a odolnosť
Zdroj: www.psychologytoday.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu