Od intelektuála po dobrodruha alebo 6 + 2 najlepších filmov Jeana Paula Belmonda

0
Od intelektuála po dobrodruha alebo 6 + 2 najlepších filmov Jeana Paula Belmonda

Nedávno obletela svet smutná správa o smrti Jeana Paula Belmonda, ktorý sa dožil krásneho veku 88 rokov. Pripomeňme si najlepšie filmy, v ktorých účinkoval. Dokazujú, že Belmondo mal talent nielen na komédie, ale vynikajúco stvárnil aj charakterové role.

Jean-Paul Belmondo bol jednou z vlajkových lodí francúzskej kinematografie, ale aj medzinárodnej scény. „Bébel“, ako ho v rodnom Francúzsku volali, pracoval po boku režisérov Chabrola, Deraza, Truffauta a Godarda.

Belmondo pochádzal z francúzskej aristokratickej a umeleckej rodiny a začal svoju kariéru na konci päťdesiatych rokov minulého storočia. Netrvalo dlho a objavil sa v novej vlne francúzskeho filmu, keď mu Godard spolu s múzou Jean Seberg zveril vedúcu úlohu v dnes už kultovom Bez dychu – „Breathless“. Bolo to v čase, keď bol svet presýtený prvoplánovými krásavcami, a scénu rozvíril tento charizmatický darebák.

Vďaka svojej prirodzenosti a talentu sa stal nielen jedným z najlepších francúzskych hercov, ale vďaka šarmu si tiež vyslúžil prezývku „najškaredšia a najzvodnejšia tvár vo Francúzsku“.

V 70-tych rokoch Belmondo opustil „novú vlnu“, aby sa usadil v akčných a komediálnych produkciách, čím sa rozšírila jeho popularita aj v komerčnej oblasti. Pozoruhodné je, že dokázal absolvovať kaskadérske kúsky ako napríklad v Le Guignolo (Gašparko), kde visel z helikoptéry nad Benátkami; alebo v L’Animal (Zviera), kde stál na pohybujúcom sa lietadle. Alebo v sekvencii kultového prenasledovania auta s Eiffelovou vežou v pozadí v Le Professionel (Profesionál).

Spomeňme si na skvelého Jeana-Paula s jeho 6 najlepšími filmami.

6. Bez dychu – A bout de souffle (Jean-Luc Godard, 1960)

Bol to Godardov prvý film a len málo z nich je v histórii francúzskej kinematografie tak výrazný ako práve tento. Godard stavil na osobitný autorský štýl a prevzal určité prvky (a dokonca aj symboly a postavy) zo Západu, aby priniesol do francúzskej kinematografie nový vietor.

Belmondo a Jean Seberg nemali ani scenár a ani neverili, že sa jedného dňa film dostane do kín. Bol nakrútený z nízkym rozpočtom a najväčšou položkou bolo zaplatiť vtedy už známu hviezdu, Jean Seberg. Belmondo zožal svojou prirodzenosťou úspech, stvoril nového hrdinu, v ktorom sa miešalo povaľačstvo, štipka provokatívnosti a nezameniteľný humor. Príbehu zločinu a romantiky ukázal európskym filmovým tvorcom novú cestu.

Charizmatický zlodej áut Michel Poiccard (Belmondo), ktorý zabil policajta, sa túla ulicami Paríža a pokúša sa zohnať peniaze na svoj útek. Stretáva pôvabnú Patriciu (Jean Seberg), ktorá si na privyrába predajom časopisu Herald Tribune na Champs-Elysées. Tak trochu stratený Michel vníma Patriciu ako spojenie so svetom a keď ho vydá polícii, prichádza o všetko.

5. Borsalino (Jacques Deray, 1970)

Snímka sa odohráva vo Francúzsku v 30. rokoch minulého storočia, a je o dvoch zlodejoch, ktorí si zarábajú na pouličných bitkách a konských dostihoch. Privedie ich to k práci pre bossov miestnych gangov. Postupne sú však nútení zmeniť svoj bezstarostný prístup k zločinu.

Film bol nakrútený na motívy knihy „Zločinci v Marseille“ od Eugena Saccomana. Zločinecký pár si zahrali Alain Delon (najkrajší herec vo Francúzsku) a Jean Paul Belmondo (najsympatickejší), a film sa stretol s veľkým kritickým a verejným úspechom na celom svete.

Bol nominovaný na Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film a vybraný na účasť v oficiálnej sekcii filmov Berlínskeho filmového festivalu. Je potrebné poznamenať, že Delon a Belmondo boli v skutočnom živote veľkými priateľmi, čo je zrejmé z veľkej chémie, ktorá sála z tohto filmu.

4. Dobrodruh – Le Marginal (Jacques Deray, 1983) 

Komisár Philippe Jordan je vyslaný do Marseille, aby zničil miestny drogový gang, ktorý riadi bohatý a vplyvný „podnikateľ“ Mecacci. Keď komisár chytí a zničí zásielku drog v obrovskej hodnote a spôsobí tak Mecaccimu veľkú finančnú škodu, ten zariadi jeho služobné preloženie a Jordan tak začína pôsobiť ako radový komisár na obyčajnom zapadnutom komisariáte, kde rieši najmä podradné mravnostné delikty.

Nevzdáva sa a ponára sa do sveta podsvetia. Najskôr je zavraždený jeho informátor, neskôr je zabitý jeho najlepší priateľ, ale komisár nakonec nepozorovane vnikne do Mecacciho rezidencie, kde sa s ním vysporiada bez súdneho procesu. Film podčiarkuje výrazný hudobný motív z pera klasika – Ennia Morriconeho.

3. Samotár – Le Solitaire (Jacques Deray, 1987) 

Stan a Simon sú policajní komisári a dobrí priatelia. Po rokoch služby sa rozhodnú dať na polícii výpoveď a začať nový život ako hoteliéri na Antilách. Pri jednej nevydarenej akcii je ale Simon zastrelený Schneiderem, nebezpečným vrahom na úteku. Stan sa rozhodne zostať u polície, aby vypátral vraha svojho priateľa.

Začína sa starať o malého Christiana, Simonovho syna, a súčasne sa ponára do parížskeho podsvetia s cieľom vypátrať Schneidra, čo sa mu po rôzných problémoch nakoniec skutočne podarí, Schneider je zatknutý a pravdepodobne bude odsúdený na dvadsať rokov väzenia.

Prečítajte si aj: Čím mohol byť slávny predstaviteľ Jamesa Bonda Sean Connery?

2. Strach nad mestom – Peur sur la ville (Henri Verneuil, 1975)

Belmondo vo filme Strach nad mestom, ktorý režíroval Henri Verneuil, hrá policajta Jeana Letelliera, ktorý pátra po sériovom vrahovi. Film je najznámejší pre scénu, v ktorej Belmondo naháňa vraha na streche pohybujúceho sa metra, keď prechádza cez most Bir-Hakeim v Paríži. Je to neuveriteľná kaskadérska sekvencia, ktorú Belmondo stvárnil úplne sám.
Strach nad mestom je typický pre filmy, v ktorých Belmondo hral a ktoré produkoval v 70. a 80. rokoch. V tom čase mal záľubu v akčných filmoch, v ktorých skvele zvládol kaskadérske kúsky.

1. Profesionál – Le professionnel (Georges Lautner, 1981)

Film, ktorý rozpráva o agentovi francúzskej tajnej služby Joss Beaumontovi, ktorý je poverený zavraždením diktátora a nepriateľa svojej krajiny Njalu v malej krajine v Afrike. Politická situácia sa mení, diktátor je zrazu vítaný a jeho práca je už nepotrebná. Je zatknutý a jeho nadriadení ho nechali v štichu. Podarí sa mu uniknúť z väzenia a vracia sa do Francúzska, aby sa pomstil. Jeho protivníkom sa stáva nielen samotný prezident Njala, ale aj komisár Rosen (Robert Hossein – poznáte ho ako Joffreya de Peyrac z Angeliky).

Belmondovi tento film umožnil celkovú zmenu žánru z akčného hrdinu na dramatického. Dielo je známe celej novej generácii divákov a stretlo sa veľkým komerčným a svetovým úspechom. Film bol nominovaný na cenu César Awards za najlepší soundtrack – opäť za podmanivú hudbu Chi Mai Ennia Morriconeho.

Najlepšia krimi komédia – Senzi finta

Červený nos, kostým klauna a hlava plná prekvapivých nápadov a gagov. Jediný, kto sa nesmeje, sú policajti. Jean-Paul Belmondo totiž geniálnym spôsobom vykráda jednu z najväčších montrealských bánk. Ako klaun sa v doprovode detí dostane dovnútra, ale sotva ich pošle preč, vytiahne na prekvapeného strážcu zbraň. Nechá zavrieť jediný východ a spustí poplašné zariadenie. Drží v šachu strážnika, zamestnancov banky aj zákazníkov. Teraz sa už len dostať von a vyviezť peniaze z krajiny.

Vo filme mu sekunduje pôvabná Kim Cattrall a jeho parťáka stvárnil herec a komik Guy Marchand.

Bonus – Vrchárka – La ciociara (Vittorio de Sica, 1960)

Jeden z najlepších filmov povojnového a neorealizmu, ktorý je rovnako napínavý, ako aj brutálny, a ďaleko predbehol dobu, pokiaľ ide o projekciu ženskej sily. Napriek tomu, že Sophia Loren predvádza jednu z najlepších ženských stvárnení v histórii, rodiaci sa Belmondo zosobňuje symbolický mužský prvok, ktorý nielenže vyvažuje Loreninu silu, ale slúži aj ako protipól „mužského“ zla. Hlavná hrozba v tejto napätej odysei je vojna.
Mladá vdova Cesira (Sophia Lorenová) sa rozhodne s dvanásťroťnou dcerou Rosettou opustiť bombardovaný Rím a ukryť sa v rodnej dedine v horách. Tu sa pripojí k dedinčanom a utečencom – obyčajným ľuďom, ktorých vojna nezbavila humoru a chuti do života, ale ani chamtivosti a pokrytectva. Z obyvateľov dediny sa vyčleňuje intelektuál a idealista Michele (netypická rola Jean-Paula Belmonda), ktorý sa s oboma ženami zblíži. Malá, ale podstatná úloha debutujúceho Jeana-Paula Belmonda.
Zdroj: www.csfd.cz, francetoday.com, cinescopia.com, en.wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie