Odborníci varujú: Túto vec nikdy nezabudnite urobiť pred odletom

0
Odborníci varujú: Túto vec nikdy nezabudnite urobiť pred odletom

Pri vytváraní dokonalého outfitu do lietadla musíte zohľadniť niekoľko vecí. Po prvé, každá vec, ktorú si dáte na telo, musí byť pohodlná a ľahko sa do nej počas cestovania lietadlom oblieka.

Potom budete potrebovať jednu alebo dve vrstvy, ak by bolo chladno alebo dusno. Ak máte sklon k podráždeniu očí alebo nemôžete pri svetle zaspať, možno by ste si mali zbaliť aj masku na spanie.

Ale možno najdôležitejšia vec, ktorú si dáte na seba, nie je v skutočnosti oblečenie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo by ste si pred letom nemali zabudnúť dať na seba. 

Nezabudnite si vziať opaľovací krém

Asi viete, že by ste mali používať opaľovací krém každý deň (áno, dokonca aj v dňoch, keď zostanete vnútri). Vedeli ste však, že toto pravidlo platí aj pre leteckú dopravu? Ukázalo sa, že áno.

„Slnečné lúče sú oveľa škodlivejšie vo výške na úrovni letu a všetci by sme mali mať počas letu na sebe opaľovací krém,“ hovorí Enrizza Factor, MD, PDS, certifikovaný dermatológ v My Vitiligo Team. Enrizza Faktor poznamenáva, že väčšina okien lietadla blokuje UVB lúče (tie, ktoré vedú k spáleniu a rakovine kože), ale že UVA lúče (tie, ktoré vedú k niektorým rakovinám kože, ako aj k predčasným známkam starnutia, jemným líniám a vráskam) môžu stále preniknúť cez sklo.

Pretože je vaša pokožka oveľa bližšie k slnku vo vyššej nadmorskej výške, môže slnko spôsobiť viac škody, ako by to bolo normálne.

Existuje vzťah medzi častým lietaním a rakovinou kože

To, že okno lietadla by malo blokovať väčšinu UVB lúčov spôsobujúcich rakovinu, neznamená, že môžete šetriť opaľovacím krémom. Jedna štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of the American Medical Association Dermatology zistila zvýšený výskyt melanómu u pilotov a palubných sprievodcov.

Počas štúdie vedci zistili, že dávka UVA vo výške 10 000 metrov v Las Vegas v Nevade bola približne 242 µW/cm2 – v porovnaní s dávkou UVA v soláriu len s UVA, ktorá bola 706 µW/cm2. Niekoľko ďalších výpočtov zistilo, že piloti letiaci 56,6 minúty vo výške 30 000 stôp dostávajú rovnaké množstvo UVA karcinogénneho účinného žiarenia ako pri 20-minútovom soláriu.

Vedci poznamenávajú, že toto žiarenie by mohlo byť ešte vyššie pri prelete nad oblakmi a snehovými poľami, ktoré môžu odrážať až 85 percent UV žiarenia.

pixabay.com

Aplikujte si opaľovací krém ešte pred odletom

Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako zabrániť poškodeniu slnkom počas letu: používajte opaľovací krém. Dermatológovia odporúčajú hodinu pred letom naniesť tenkú vrstvu SPF 30 alebo viac s UVA a UVB ochranou na všetky exponované oblasti tela (myslite na tvár, ruky, hrudník a krk). Potom aplikujte malé množstvo každé tri hodiny.

Ak máte pleť so sklonom k ​​akné, mali by ste to tiež vziať do úvahy – najmä preto, že vankúše v kabíne, pot a špina môžu spôsobiť ich výskyt. „Najlepšie opaľovacie krémy pre ľudí s pokožkou náchylnou na akné budú tiež odolné voči vode,“ hovorí Yoram Harth, MD, certifikovaný dermatológ a lekársky riaditeľ zákazníckej liečby akné MDacne.

„Opaľovacie krémy na báze oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého môžu upchávať póry ľudí s aknóznou pokožkou a je potrebné sa im vyhnúť,“ dodáva.

Nezabúdajte ani na hydratáciu

Posledným krokom pri príprave pokožky na vzlietnutie je hydratácia. „Naše telo stráca vodu dýchaním vo vysokej nadmorskej výške pri lietaní,“ hovorí Jeffrey T.S. Hsu, MD, certifikovaný dermatológ a zakladateľ dubovej dermatológie.

„Ukázalo sa, že to môže byť dvakrát toľko, dvakrát rýchlejšie ako na hladine mora.“ Aby sa tomu zabránilo, Jeffrey T.S. Hsu hovorí, že neexistuje lepšia hydratačná starostlivosť o pleť ako samotná pitná voda. Ak by ste to chceli posunúť ešte na vyššiu úroveň, vyskúšajte hydratačnú kúru.

„Niektorí z mojich pacientov mi hovoria, že si do lietadla prinášajú hydratačné plátené masky,“ hovorí Hsu. „Je to lokálna metóda a môže poskytnúť dočasnú hydratáciu na povrchu pokožky, ale nič neprekoná skutočnú hydratáciu z tela.“ S ochranným faktorom SPF a pohárom vody budete pripravení vyraziť do neba.

Foto: pixabay.com, zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie