Bezpečnosť pri lietaní: Lietadlo sa prepadlo o asi 305 metrov, čo sa stalo cestujúcim?

0
Bezpečnosť pri lietaní: Lietadlo sa prepadlo o asi 305 metrov, čo sa stalo cestujúcim?

Každý, kto sa chystá letieť, pravdebodobne uvažuje o tom, aké su štatistiky nehôd lietadiel. Faktom je, že počet nehôd lietadiel sa za posledných niekoľko desaťročí markantne znížil. V roku 1972 bolo 104 nehôd s 2 937 úmrtiami, v roku 2018 bol počet nehôd len 16, s 838 úmrtiami.

Vaša pravdepodobnosť nehody počas letu je jedna ku 1,2 miliónu a pravdepodobnosť, že táto nehoda bude smrteľná, je jedna k 11 miliónom. Naopak, vaša šanca, že zomriete napríklad pri autonehode, je jedna k 5 000.

Nebezpečný let

Pred pár mesiacmi sa stala nepríjemná udalosť. Let spoločnosti Lufthansa z Austinu v americkom Texase do nemeckého Frankfurtu nad Mohanom, zažil veľmi silné turbulencie.

Let presmerovali na medzinárodné letisko vo Washingtone a sedem ľudí previezli do nemocníc. Utrpeli však iba ľahšie zranenia.

Airbus A330 nahlásil počas letu nad Tennessee silné turbulencie vo výške asi 11 300 metrov. V istej chvíli dokonca lietadlo spadlo o približne 305 metrov. „Všetko sa akoby vznášalo a na chvíľu sme boli v beztiažovom stave,“ povedala jedna z cestujúcich.

Prečítajte si: Dnes je lietanie bezpečnejšie ako v minulosti

pixabay.com

Najčastejšie príčiny nehôd

Podľa správy amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy z roku 2021 sú turbulencie naďalej hlavnou príčinou nehôd a zranení počas letu. Turbulencie predstavovali v rokoch 2009 až 2018 príčinu dovedna 37,6 % všetkých nehôd väčších komerčných leteckých spoločností.

Ako prekonať strach z lietania? Máme pre vás 8 tipov

Turbulencia je v podstate nestabilný vzduch, ktorý sa pohybuje nepredvídateľným spôsobom. Väčšina ľudí si to spája so silnými búrkami. Najnebezpečnejším typom sú však turbulencie čistého vzduchu, ktoré je ťažké predvídať a často nastanú bez viditeľného varovania na oblohe.

Zdroj: SITA.sk – Lietadlo sa prepadlo o asi 305 metrov a evidujú aj zranených. Let spoločnosti Lufthansa museli odkloniť (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu