Oľga Bušo je mladá a talentovaná podnikateľka s citom pre módu, ktorá rozbehla niekoľko projektov a s jedným z nich dokonca vyhrala cenu Podnikateľka Slovenska 2017 za inovatívny prístup. O tom, ako začínala jej cesta za podnikaním, sa dozviete v rozhovore.
Pochádzaš z Ukrajiny, ako a kedy si sa dostala na Slovensko a prečo sa rozhodla tu ostať? Čo sa ti na Slovensku páči?
Na Slovensko som prišla v svojich 17 rokoch študovať. Po skončení vysokej školy som hneď dostala skvelú pracovnú ponuku, a už som tu zostala. Respektíve, ešte som medzitým na pár rokov odbehla do Prahy a do Budapešti. Ale už 8 rokov žijem v Bratislave a som tu veľmi spokojná. Aj keď pochádzam z Ukrajiny, bola som vychovávaná aj v zmysle slovenských tradícií, keďže mám slovenskú národnosť. Ja som tu doma, takže tu milujem všetko od ľudí, cez prírodu až po tradície.
Bolo pre teba náročné sa tu presadiť? Ako si sa naučila jazyk?
Ja som sa učila slovenský jazyk od detstva – narodila som sa totiž 5 km od hraníc Slovenska, takže nám to bolo vždy blízke. Určite som sa zdokonalila v jazyku aj na vysokej škole, ale do dnešného dňa mám občas problém hlavne so slovosledom. Možno je to tým, že som od začiatku prijala Slovensko za svoju krajinu, a to sa mi aj vrátilo. Nikdy som sa tu necítila cudzinkou, takže som ani nikdy nemala problém presadiť sa, ak beriem do úvahy môj pôvod. Podľa mňa, ak ovládate jazyk, máte vzdelanie krajiny, v ktorej žijete, prijali ste tradície a kultúru danej krajiny, tak nikdy nebude mať problém.
Čomu si sa venovala vo svojich pracovných začiatkoch a čomu sa venuješ teraz?
Skončila som Ekonomickú fakultu na Technickej Univerzite v Košiciach, takže po skončení školy som sa zamestnala ako finančný analytik v energetickej spoločnosti a relatívne rýchlo som kariérne postupovala. V priebehu niekoľkých rokoch som pôsobila ako finančný riaditeľ medzinárodnej spoločnosti. V podstate financiám sa venujem stále, ale dnes skôr ako konzultant a poradca. Okrem toho mám spoločnosť na zabezpečovacie systémy, obnoviteľné zdroje, pôsobím v niektorých energetických spoločnostiach. Je toho dosť. Ale teším sa, že už pár rokov mám tu možnosť venovať sa aj takým krásnym veciam ako je móda a náš krásny projekt LáskyKvet.
Kedy si sa rozhodla, že začneš podnikať?
Prvú firmu mám asi od roku 2011, ale reálne som začala podnikať v roku 2013, so zamestnancami, kanceláriami a prvými zarobenými vlastnými peniazmi.
V roku 2017 si sa stala Podnikateľkou Slovenska a získala si Cenu za inovatívny prístup. Čo pre teba toto ocenenie znamená? Prekvapilo ťa to?
Vždy som s tou súťažou koketovala, aj väčšina mojich známych mala pripomienky, že vzhľadom na moje aktivity by som sa tam mala prihlásiť. Tak ma manžel ma prihlásil. Bola som veľmi prekvapená, vôbec som to neočakávala, a o to väčšia a úprimnejšia bola moja radosť.
Aké vlastnosti a schopnosti by mala mať dobrá podnikateľka? Aké zručnosti by mala ovládať? Potrebuje mať napr. ekonomické vzdelanie?
Odvaha, pracovitosť, pokora. Nemusí mať ekonomické ani právne vzdelanie, ale určite nezaškodí poradiť sa s niekým, kto o tom má prehľad. O tom je aj tá pokora, priznať si, čo človek vie a čo nevie, a vyhľadať, resp. požiadať o pomoc.
Povedz nám niečo o svojom projekte Lásky kvet, za ktorý si získala vyššie spomenuté ocenenie.
Jedná sa o postupnú distribúciu kvetov od hostí oslávencom. Napríklad, aby nevesta v jeden svadobný deň nedostala 50 kytíc, ktoré si neužije, lebo v priebehu 2-3 dni zvädnú, ale ak sa zaregistruje na našom webe, vyberie si kvety, ktoré ma rada, následne jej hostia kúpia kvety cez náš portál. My potom postupne doručujeme kvety neveste v priebehu celého roka v určitých intervaloch a od konkrétneho hosťa s venovaním. Túto našu službu využívajú hlavne nevesty a oslávenci.
Kedy si začala mať vzťah k móde?
To dúfam od narodenia. Srandujem. Ale pravda je, že ja som sa vždy rada obliekala a veľmi mi na tom záležalo. Ale naozaj som si nikdy nemyslela, že sa budem v móde až takto angažovať
V centre mesta vlastníš butik Must Have, a prevádzkujes aj eshop Fashion Guide, ako dlho už fungujú?
E-shop fashionguide.sk funguje od septembra 2014. Prvý showroom som mala v mojej kancelárii. Presne o rok sme otvorili náš prvý butik na Hollého v centre Bratislavy. Mali sme ešte potom butiky v Liptovskom Mikuláši a ešte jeden na Obchodnej, ale postupne sme prišli na to, že to nedáva zmysel. Otvorili sme ďalší e-shop www.lararuby.sk, takže sme potrebovali viac času venovať sa internetovým obchodom. Som osobne presvedčená, že v Bratislave nenájdete taký široký vyber farieb, strihov a typov šiat na bežné a slávnostné nosenie ako u nás.
Prečítajte si aj rozhovor s riaditeľkou súťaže Podnikateľka Slovenska.
Prezradíš nám, podľa čoho vyberáš šaty, kde sa šijú a odkiaľ pochádzajú?
90% šiat je šitých na Ukrajine. Sú to väčšinou menšie značky, na ktoré máme výhradné zastúpenie. Napriek tomu, že sú to menšie značky, dokážu každý týždeň prísť s novými a veľmi zaujímavými modelmi. Zvyšných 10% sú lokálne značky z Maďarska, Poľska a Grécka, ktoré mám osobne veľmi rada. Čo sa týka výberu, tak je to relatívne jednoduché – cca 60% šiat a modelov vyberám ja podľa toho, čo sa páči mne osobne, zvyšných 40% moje kolegyne, ktoré sú buď priamo v butiku alebo spravujú internetové obchody a vyberajú podľa ich osobných preferencií, poprípade ony vedia veľmi dobre, čo sa páči našim zákazníčkam. My už dnes pri každom modeli vieme, ktorej z našich stálych zákazníčok sa bude čo páčiť.
V ponuke máš aj šaty pre družičky, v čom sú špecifické?
Sú to naše šaty – transformery :) Špecifické sú v tom, že sa dajú uviazať na milión spôsobov a máme ich asi v 20 farbách a pristanú naozaj každej postave. Podobné šaty sa dajú nájsť aj na iných e-shopoch ale po niekoľkých prieskumoch a na základe informácii od už stoviek neviest, ktoré k nám prišli, ponúkame najlepší pomer ceny a kvality tohto druhu šiat. A práve v tieto dni prinášame aj nádherne komplety pre družičky na rozlúčky so slobodou – z tejto kolekcie som absolútne nadšená!
Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?
Moje dve deti, kolegov a ľudí, ktorých som spoznala za posledné roky. Ak sa bavíme o podnikateľskom úspechu, tak ten ešte príde…
Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcnosti?
Rozvíjame náš projekt Lásky Kvet, komunikujeme s potencionálnymi obchodnými partnermi, chceme ísť s týmto projektom do zahraničia. Ak to budem stíhať, tak ešte tento rok spustíme pekný projekt pre deti. Okrem toho sa chcem aktívne venovať téme Pracujúcich matiek, lebo to vnímam ako celkom veľký problém, ktorý v našej spoločnosti existuje a venuje sa mu málo pozornosti.
Okrem Fashion butiku a projektu Lásky Kvet si mamou 2 detí. Ako si zadeľuješ svoj čas?
Jednoducho. Cez deň pracujem, večer a cez víkend som s deťmi. Už dobrých pár rokov sú pre mňa víkendy sväté a patria rodine.
Stíhaš aj oddychovať? Ako zvykneš tráviť svoj voľný čas?
Nie som z tých podnikateľov, ktorí tvrdia, že pracujú 18 hodín denne/6 dni do týždňa. Reálne pracujem 6 až 8 hodín denne. V poslednej dobe aktívne cvičím, objavila som box, z ktorého som absolútne nadšená tak, že v podstate každý pracovný deň robím nejaký šport. Ako rodina veľa cestujeme, milujeme dobré jedlo a zážitky.
Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by chceli nasledovať svoje sny a realizovať svoje nápady a vízie.
Na jednej strane buďte odvážna a skúšajte, len nezabúdajte na zdravý rozum.
Stretávajte s inými ľuďmi a rozprávajte im o svojom nápade. Nebojte sa, že vám ho niekto ukradne, ale naopak, získate veľmi cennú spätnú väzbu a názor.
Využívajte na začiatku tie nástroje, ktoré máte zadarmo.
Snažte sa najprv otestovať váš nápad v malom a keď sa vám potvrdí, že máte pravdu, tak potom môžete investovať.