Home BLOG ŠPORT Olympijský rekord, šieste zlato a zápis do histórie. Wüstová odíde na vrchole...

Olympijský rekord, šieste zlato a zápis do histórie. Wüstová odíde na vrchole (video)

7.2.2022 (Webnoviny.sk) – Dvanásť medailí a z toho šesť zlatých, to všetko na piatich zimných olympijských hrách. Táto mimoriadne úspešná vizitka patrí 35-ročnej holandskej rýchlokorčuliarke Ireen Wüstovej.

Pondelkovým triumfom na 1500 m v Pekingu sa stala prvou športovkyňou so ziskom zlatej medaily na piatich rozličných olympijských hrách.

Wüstová sa zapísala do olympijskej histórie

Zároveň sa stala najviac dekorovanou rýchlokorčuliarkou v olympijskej histórii. Šesť zlatých, päť strieborných a jednu bronzovú medailu vybojovala v rozpätí 16 rokov od ZOH v Turíne 2006 po Peking 2022. Navyše, zo šiestich zlatých medailí je až päť z individuálnych disciplín na 3000 a 1500 m, iba jedna je produktom tímovej štafety.

„Neviem vysvetliť, prečo sa mi na veľkých podujatiach tak darí. Asi je v tom čosi magické. Je to výnimočný úspech, ale zatiaľ mi to všetko nedochádza. Spýtajte sa na moje pocity o desať dní. Momentálne mám v hlave emocionálny zmätok,“ uviedla Wüstová.

Elitná skupina športovcov

„Wüstová bola až dosiaľ súčasťou elitnej skupiny zimných a letných športovcov, ktorí získali individuálne zlaté na štyroch olympijských hrách. Patria sem športové ikony ako Michael Phelps, Carl Lewis a Al Oerter. Britský veslár Steve Redgrave získal zlaté medaily na piatich olympijských hrách, ale každé z týchto víťazstiev prišlo ako súčasť dvoj- alebo štvorčlenných tímov,“ upozornila agentúra AP.

Na jej rozhodnutí sa nič nemení

Wüstová obhájila titul na 1500 m, pričom časom 1:53,28 s utvorila olympijský rekord. Striebro si vybojovala Japonka Miho Takagiová (1:53,72) a bronz má ďalšia Holanďanka Antoinette de Jongová (1:54,82).

„Olympijský rekord na tejto trati je úžasný. Bola som naozaj rýchla. Som na seba naozaj hrdá, že som v najdôležitejšom momente vydala zo seba svojich najlepších 1500 m,“ pochválila sa staronová olympijská víťazka.

Zároveň priznala, že historický zápis a celkovo dvanásta medaila zo ZOH nebude mať vplyv na jej rozhodnutie odísť po ZOH 2022 do športového dôchodku.

„Dala som tomuto športu všetko a som na to hrdá. Ale nič sa nemení, odídem na vrchole,“ doplnila Wüstová.

Viac k témam: Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Olympijský rekord, šieste zlato a zápis do histórie. Wüstová odíde na vrchole (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version