Pakistánka Sania Khan zverejnila svoj rozvod na TikToku a doplatila na to životom

0
Pakistánka Sania Khan zverejnila svoj rozvod na TikToku a doplatila na to životom

Niekoľko mesiacov predtým, ako ju smrteľne postrelil jej bývalý manžel, Sania Khan ako 29-ročná Pakistanská Američanka na TikToku otvorene hovorila o bolestivom procese rozvodu.

Hovorila o odmietnutí zo strany svojej komunity a rodinných príslušníkov nielen kvôli svojmu rozhodnutiu opustiť manželstvo, ale aj o otvorenom zdieľaní svojich skúseností. „Prežívať rozvod ako žena z Južnej Ázie budí niekedy pocit, že ste v živote zlyhali. Spôsob, akým vás komunita označuje, nedostatok emocionálnej podpory, ktorú dostávate, a tlak zostať s niekým, pretože „čo povedia ľudia“, je izolujúce,“ napísala Khan na TikToku.

Chicagská polícia oznámila, že v pondelok okolo 16:30 objavila v dome v mestskej štvrti Streeterville 29-ročnú ženu a 36-ročného muža. Obaja mali strelné poranenia hlavy; žena bola na mieste vyhlásená za mŕtvu, zatiaľ čo muža previezli do Northwestern Hospital, kde bol neskôr vyhlásený za mŕtveho. Polícia prípad stále vyšetruje, uviedla polícia. Kancelária súdneho lekára okresu Cook uviedla Khanovej smrť ako vraždu a smrť jej manžela Raheela Ahmada ako samovraždu.

Polícia v Alpharetta v štáte Georgia uviedla, že Ahmadov príbuzný kontaktoval agentúru, aby nahlásil jeho nezvestnosť; agentúra nakoniec kontaktovala chicagskú políciu, aby vykonala previerku na mieste, kde ho neskôr našli.

Česť rodiny stojí nad bezpečnosťou jednotlivca

Správa o Khanovej smrti podnietila rozhovory medzi obyvateľmi Pakistanu v USA o spôsoboch, akými ich komunity často stigmatizujú opúšťajúce manželstvá – dokonca aj nebezpečné. „V juhoázijských komunitách existuje koncepcia zachovania tváre a zachovania rodinnej cti – nerobiť hanbu rodine. Tieto veci sú uprednostňované pred bezpečnosťou jednotlivca,“ hovorí Neha Gill, výkonná riaditeľka Apna Ghar, organizácie pre ľudské práva so sídlom v Chicagu. Zameriava sa na rodovo podmienené násilie, najmä v juhoázijských komunitách v USA.

Gill hovorí, že mnohí z ich klientov čelia podobným výzvam, pokiaľ ide o opustenie svojich partnerov, kvôli spätnej reakcii, ktorú dostávajú od svojich vlastných rodín a komunít. „Toto je problém pre celú komunitu a komunita rozhodne musí reflektovať a pozerať sa na to týmto spôsobom a nielen povedať: ‚Ach, to úbohé dievča alebo jej rodina‘.“

Nadšená fotografka

Khan bola prvou generáciou pakistanských moslimských imigrantov a bola nadšená pre svoju prácu fotografky; „Môj život sa skutočne začal dňom, keď som si kúpila svoju prvú zrkadlovku,“ napísala na svojej webovej stránke. Rodáčka z Chattanoogy z Tennessee milovala turistiku. Vlani v júni sa s manželom presťahovala do Chicaga. Mala rada cestovanie a kedysi pracovala ako letuška.

Gabriella Bordó, jedna z Saniných najlepších priateliek, hovorí, že práve pristála v Chicagu a išla metrom do jej domu, keď sa dozvedela túto správu. Tie dve práve spoločne podpísali nájomnú zmluvu na dom v Chattanooge. Gabriella tam pripravila Khanovej spálňu na jej príchod a odletela do Chicaga, aby jej pomohla dokončiť balenie. Mali v pláne stráviť noc v meste a potom sa vydať na juh. „Sania bola v mojej budúcnosti. Mala som aspoň niekoľko nasledujúcich rokov s vedomím, že nezostanem sama a budem mať vedľa seba svoju parťáčku,“ hovorí. Nedokáže si teraz predstaviť, že by vkročila do domu Chattanooga, dodáva.

Po nociach sa kamarátky často rozprávali cez FaceTime. „Kdekoľvek moje srdce chcelo byť – ak by som chcela ísť na túru alebo na kajak, je to priateľka, ktorá by povedala, samozrejme, poďme. Som na tom rovnako. Boli sme tu jedna pre druhú.“

Priateľka znamenala pre ňu veľa

Počas celého ich priateľstva Khan hovorila s Gabriellou o rovnakých problémoch týkajúcich sa rozvodu a prijatia komunity, ktoré uverejnila na TikToku. Hovorí. „Khan jej rodina a rodina jej bývalého manžela prosila, aby zostala,“ hovorí Bordó. „Nevidela som ešte, že by niekto tak temperamentný ako ona bol niekým tak manipulovaný alebo ovládaný, ale ona bola. Sledovala, čo nosí. Bola ostražitá, s kým sa stretávala, ako sa prezentuje.“

Doktorka Samaiya Mushtaq, psychiatrička so sídlom v Texase, ktorá má veľa klientov z Južnej Ázie čelila odmietnutiu zo strany svojej komunity, keď sa v roku 2013 rozviedla. Samaiya hovorí, že Khanovej smrť ju ťaží, odkedy si o tom prečítala. V juhoázijských kultúrach je často tendencia byť nútený tolerovať nešťastné manželstvá, hovorí. „Existuje taká kultúrne zaťažená myšlienka, že manželstvo má byť vrcholom ďalšieho kroku života, takže odchod vnímajú ako porušenie záväzku.“ Ale rozvod je často prirodzeným a zdravším koncom pre nefunkčné manželstvá, dodáva.

„Je to skutočne začiatok – slobody a psychologickej bezpečnosti a príležitostí. Nie je to beznádejná, smutná, katastrofická udalosť,“ hovorí Mushtaq. „Myslím si, že je to naozaj obnova pre veľa ľudí… to je to, čo jej ukradli.“

Hľadanie rozvodu je tiež komplikované tým, aké patriarchálne juhoázijské kultúry môžu byť, dodáva Mushtaq. „Súčasťou problematiky je výchova synov; sú považovaní za tak žiadaných a všetko sa imtoleruje, že sa nenaučia zodpovednosti a následkom.“

Silný zdroj inšpirácie

Pre Khanovej blízkych priateľov bude vždy spomínaná ako silný zdroj inšpirácie a pozitivity. „Bola tekutým slnečným žiarením. Rozosmiala ma,“ hovorí Jessica Henderson-Eubanks, jedna z jej najlepších kamarátok. Stretli sa na Myspace v polovici 2000-tych rokov a zblížili sa v roku 2019 po tom, čo Khan požiadala Henderson-Eubanks a jej manžela o modelovanie na natáčanie.

„Bola neuveriteľne odvážna,“ hovorí Henderson-Eubanks o Khanovom rozhodnutí zdieľať svoje ťažkosti na sociálnych sieťach. Cez FaceTime bola často dôverníčkou Sani. „Povedala som jej, že ju bez ohľadu na to podporím,“ hovorí.

Pred mesiacom a pol si Khan zabudol svoj náramok s okom v dome Hendersona-Eubanksa. „Vlastne mi doma neustále nechávala veci,“ hovorí – natoľko, že sa z toho stal vtip. Henderson-Eubanks hovorí, že tento náramok bude teraz nosiť každý deň.

Khan vážne uvažovala o tom, že si vybaví súdny zákaz na svojho bývalého manžela a mnohí z jej priateľov ju povzbudzovali, aby si ho získala. „Odchádzala. Dlho spolu nežili. Mala tu so mnou domov. Bola som tu, aby som ju priviedla domov. K zmiereniu nedošlo,“ hovorí Gabriella. „Tento muž tam nešiel zachrániť manželstvo. Išiel tam so zbraňou z nejakého dôvodu. Vedel, že prídem. Moje a jej sociálne siete sú úplne verejné. Bola to jeho posledná príležitosť a on ju využil.“

Zdroj foto: Twitter

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu