Pamätáte si najsledovanejšie latinskoamerické telenovely?

0
Pamätáte si najsledovanejšie latinskoamerické telenovely?
Natalia Oreiro na Las Oreiro parade, foto: Marianagelves, wikimedia.org

Láska, vášeň, intrigy, humor aj plač. Nekonečné príbehy plné napätia a očakávaní lákali k televíznym obrazovkám milióny divákov. Dramatické rodinné a obchodné zápletky na pikantný latinskoamerický spôsob vyniesol telenovely na popredné priečky v rebríčkoch najsledovanejších seriálov predchádzajúcich dekád.

Jednoducho Mária (1989)

Jednoducho Mária bola prvá telenovela, ktorá sa u nás vysielala. Nezabudnuteľná Mária v podaní herečky Victorie Ruffo si okamžite získala srdcia divákov. Jednoduché mexické dievča sa nechá poblázniť bohatým mladíkom Juanom Carlosom, ktorý ju opustí. Mária je však ostane tehotná. Napriek tomu, že je slobodná matka, vďaka svojej šikovnosti vypracuje na vplyvnú dámu a vlastní módne salóny. A okrem Juana Carlosa ju túži získať aj jej verný kamarát Victor.

Esmeralda (1997)

Prvý veľký boom telenoviel v Európe nastal po odvysielaní prvých častí snímku Esmeralda. Slepú krásku z mexického vidieka, ktorej srdce patrí od prvého stretnutia bohatému lekárovi José Armandovi (Fernando Colunga), stvárnila Leticia Calderón. Tajný zväzok zaľúbenej dvojice začne ohrozovať temná minulosť aj nevôľa otca Josého Armanda. Ani intrigy a tiene minulosti nedokážu zabrániť naplneniu osudu dvoch zamilovaných ľudí.

Leticia Calderón, Foto: Antonio Nava / Secretaría de Cultura

Perla (1998)

Len rok po natáčaní Esmeraldy sa v mexických filmových štúdiách pracovalo na ďalšej ságe plnej lásky, nenávisti a boja o moc. Prvé časti seriálu Perla priniesli dvojrolu Silvie Navarro, ktorá si zahrala Perlu a jej bohatú priateľku Julietu. Dedička kozmetickej spoločnosti ostane po romániku s Robertom (Leonardo García Vale) tehotná. Syn majiteľa konkurenčnej firmy o život s ňou a ich synom nestojí. Opustená Julieta umiera po dopravnej nehode. Dieťaťa sa ujíma Perla, ktorá sa vydá do sveta biznisu pomstiť Robertovi. Túžba po pomste sa zmení na veľkú lásku.

Keď budeš moja (2001-2002)

Silvia Navarro zaznamenala ďalší medzinárodný úspech so seriálom Keď budeš moja. Jej dlhý boj o lásku začína po odchode Diega (Sergio Basañez) do Londýna. Tehotná Paloma nepočká na jeho sľúbený návrat na mexickú haciendu. Cesta do Európy za prácou končí fiaskom. Sklamaný Diego sa medzitým ožení. Paloma sa vracia neskoro. Šokovaná sobášom uteká do mesta a pod falošným menom sa zamestná v spoločnosti Diegovej rodiny. Odhalenie na seba nenechá dlho čakať.

Silvia Navarro na San Diego Latino Film Festival, foto: Ccabezas87

Rosalinda (1999)

Thalia.com (copyright holder), derivative work: Truu (talk)

Rosalinda bola do roku 2000 najsledovanejšou telenovelou na svete. Dramatický príbeh ženy z kvetinárstva si pozreli 2 miliardy divákov z viac ako 100 štátov. Vzťah Rosalindy (Thalía) a Fernanda José Altamirana (Fernando Carrillo) sa otriasa v základoch krátko po svadbe. Fernando sa od pravej matky Rosalindy prepustenej z väzenia dozvie pravdu o pôvode svojej manželky. Nahnevaný uteká od rodiny, čo Rosalindu zraní a skončí na psychiatrii. Po požiari v nemocnici ju vyhlásia za mŕtvu. Ako Paloma Dorantesová sa stretne s Fernandom počas európskeho turné, kde ožíva stará láska.

 

Divoký anjel (1998-1999)

Mexickým telenovelám najviac konkurovali seriály z Argentíny. Divoký anjel otvoril brány do sveta Natalii Oreiro (Milagros) aj Facundovi Aranovi (Ivo Di Carlo). Dvojica začína žiť v rovnakom dome po tom, čo Milagros dovŕši 18 rokov a opúšťa sirotinec v kláštore. Ani ona, ani rodina Di Carlovcov netuší, že je dcérou pána domu. Napriek intrigám a nešťastným náhodám si hlavní aktéri k sebe nájdu cestu, no iba na krátky čas. Milagros sa dozvie, že ľúbi svojho brata. Našťastie pre oboch, osud to zariadil tak, že dieťaťom pána Di Carla je iba ona.

Natalia Oreiro a Graciela Borges, foto Marianagelves

Yago, syn džungle (2001)

Facundo Arana získal ďalšiu veľkú rolu v telenovele Yago, syn džungle, kde si s ním znovu zahral Norberto Díaz. Práve on sa postará, aby Yago a jeho otec zmizli z rodiny Sireniovcov. Yago vychovaný v pralese sa dozvie, že nie je synom Gardela Valdeza. Vydáva sa do Buenos Aires hľadať pravdu o sebe a o svojej rodine. V meste stretáva Morenu (Gianella Neyra), do ktorej sa zamiloval počas jej dovolenky v pralese. Spoločný život si musia vybojovať. Morena sa musí rozhodnúť, čo so snúbencom Thomasom a či je ochotná čakať na Yaga, ktorý chce za každú cenu dokázať nevinu, dostať sa von z väzenia a zaujať miesto v nájdenej rodine.

Žena na úteku (2002)

Krivému obvineniu z vraždy čelila v telenovele Žena na úteku aj Natalia Oreiro. Väzeniu sa vyhla útekom pri dopravnej nehode počas prevozu, po ktorom sa začala vydávať za súkromnú vychovávateľku Rosario. V dome, kde sa ukrýva pred zákonom, nepadla do oka iba deťom. Ich starší brat a majiteľ rezidencie Bruno sa do nej zamiloval napriek zásnubám s inou ženou. Cesta za spoločným šťastím je však dlhá. V ceste im nestoja iba expartneri.

Z argentínskej produkcie u nás zabodoval aj ďalší spoločný počin Natalie Oreiro a Facunda Aranu. Ostrieľaná dvojka získala hlavné roly v seriáli Rany z lásky. Z mexických telenoviel sa medzi najsledovanejšie radia aj Daniela a Nezlomná Valentína. Klasikou pre pamätníkov je Jednoducho Mária z roku 1989.

Ilustračné foto na titulke: Natalia Oreiro na Las Oreiro parade, foto: Marianagelves, commons.wikimedia.org

Medzi najlepšie seriály patrí Boj o moc

žiadne príspevky na zobrazenie