Médiami sa nedávno šírili správy (aj panika) o najvhodnejšom lieku pri podozrení na koronavírus. Jednoznačne sa zdôrazňuje paralen, respektíve účinná látka paracetamol. Odborníci vysvetľujú, prečo ho treba uprednostniť pred ibuprofénom.
Aký je rozdiel medzi ibuprofénom a paralenom?
V prvom rade tieto voľne dostupné lieky na naše telo pôsobia rozdielne. Paralen, resp. jeho účinná látka paracetamol, sa v súvislosti s koronavírusom považuje za bezpečnejšiu. Je tomu tak preto, že pôsobí v mozgu na centrá, ktoré regulujú telesnú teplotu a vnímanie bolesti. Paralen teda znižuje horúčku a potláča bolesť bez toho, aby odstraňoval zápal.
Ibuprofén sa naopak radí do kategórie nesteroidných protizápalových látok. Pôsobí priamo na mieste bolesti, kde vyhľadá a vylieči zápal. Kvôli tomu sa však aj stáva problematickým. Ak zápal odstránime, väčšmi vystavujeme sliznice tomu, že vírus získa prevahu.
Rozdiel medzi týmito liekmi je teda ten, že vďaka paracetamolu zápaly nepotláčame. Ten pôsobí centrálne na nervový systém a takýmto spôsobom znižuje aj horúčku.
Zápal je pre telo prospešný
Z laického pohľadu nemusíme súhlasiť, že zápal je pre naše telo prospešný. Dáva však organizmu najavo, že má produkovať protilátky. “Zápal je prirodzená reakcia organizmu na podnet, v tomto prípade na infekciu vírusmi. Zápal je prejavom zvýšenej mobility imunitného systému. V tomto zmysle je to veľmi potrebná reakcia,” vysvetľuje na svojom Youtube kanáli doktor Igor Bukovský. Podľa neho nie je dôvod užívať lieky s protizápalovým účinkom – či už pri koronavíruse alebo iných ochoreniach.
Doktor Bukovský tiež zdôrazňuje, že horúčku nemusíme za každú cenu zrážať. Môže to byť pre organizmus veľmi kontraproduktívne. Pri mierne zvýšenej teplote (t. j. 37,5°C) by sme mali nechať telo pracovať samé. Aj keď si nameráte takúto mierne zvýšenú teplotu, neznamená to, že vo vašom tele hneď zúri infekcia. Naša telesná teplota totiž zvykne kolísať.
Zápal a horúčka sú nebezpečné najmä vtedy, ak trvajú dlhšie ako niekoľko dní. Prehrievanie telesných orgánov je potom rizikové a je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Pozor si treba dať hlavne v prípadoch, keď vysoká horúčka (nad 38°C) neklesá ani po dvoch dňoch. Pri koronavíruse sa odporúča tlmiť horúčku práve paracetamolom.
Mnohé lekárne dnes hlásia nedostatok paralenu. Pozitívne ale je, že sa účinná látka paracetamol nachádza aj v množstve iných liekov. Ide napríklad o horúce nápoje, šumivé tablety či iné kombinované lieky. Pri ich užívaní však pozor – nie sú vhodné pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom, či pre starších pacientov.
Neviete zohnať dezinfekčný gél na ruky? Vyrobte si svoj vlastný
Démonizovaný ibuprofén
Je pravda, že u pacientov, ktorí zomreli na koronavírus, sa nachádzali práve protizápalové lieky. Išlo však o prvé lieky, ktoré sa ordinovali v boji s touto chorobou. Lekári sa na základe týchto výsledkov zhodli, že ako prvú voľbu je lepšie používať paracetamol.
Na druhú stranu by sme však nemali “démonizovať” ibuprofén, ktorý nájdeme takmer v každej domácnosti. Potvrdzuje to aj doktor Bukovský: “Nemyslím si, že treba podliehať panike, že ibuprofén znásobuje počet vírusových častíc v organizme, alebo že ibuprofén zabíja. Fyziológia a biológia hovorí, že užívanie protizápalových liekov vo včasných fázach infekcie môže byť naozaj kontraproduktívne.” Neexistuje však žiadna štúdia, ktorá by potvrdila, že protizápalové lieky zhoršujú stav pacientov s koronavírusom.
Isté je, že obidva spomínané lieky vám znížia horúčku, avšak iným spôsobom. Ak vám horúčka neustupuje, podľa lekárnikov môžete liečbu podporiť aj ibuprofénom. Ak sa ho bojíte, užite iný liek zo širokej rady protizápalových látok.
Akým liekom sa treba vyhnúť?
Do skupiny nesteroidných protizápalových liekov patrí aj aspirín, indometacín, diklofenak a ketoprofén. Ak nemusíte, tieto lieky pri podozrení na koronavírus neužívajte.
Protizápalové lieky by sa tiež podľa doktora Bukovského nemali užívať pred spaním. Zápal, ktorý prebieha v noci, je totiž regeneračný, a teda pre telo potrebný. Ak kvôli bolesti potrebujete na noc užiť liek, uprednostnite radšej paracetamol.
Akékoľvek lieky však treba brať pravidelne a po celú dobu ochorenia. Používať ich len počas najhorších bolestí sa neodporúča. Aby ste lieky užívali správne, riaďte sa príbalovými informáciami a dodržiavajte správne dávkovanie.
Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=NA25ES7MoD4
https://www.dobrenoviny.sk/