Vyrobte si doma vlastný dezinfekčný gél: foto postup

0
Vyrobte si doma vlastný dezinfekčný gél: foto postup

Koronavírus sa šíri kontaktom s ľuďmi. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako obmedziť jeho šírenie, je umývanie rúk. Dôkladné umývanie dezinfekčným prostriedkom na ruky je účinné pri ničení baktérií a vírusov. Vyrobte si ho doma a držte sa čo najďalej od nákazlivého vírusu. 

Ako si vyrobiť vlastný dezinfekčný prostriedok pre ruky

Prípravok na dezinfekciu rúk je najlepšou obranou proti vírusom. Najlepším spôsobom ako zostať chránený je umývanie rúk po dobu 20 sekúnd po návrate z verejného miesta. Spravidla by ste sa mali vyhýbať dotyku nosa, očí alebo úst neumytými rukami.
Ak už používate dezinfekčný prostriedok na ruky, uistite sa, že obsahuje najmenej 60% alkoholu. Existuje niekoľko dezinfekčných prostriedkov na ruky, ktoré neobsahujú alkohol, a tieto látky nebudú pri ničení baktérií a vírusov také účinné. Správny spôsob použitia dezinfekčného prostriedku na ruky je aplikovať ho voľne na ruky a trieť ich dokopy, až kým gél nevyteká.
Nezohnali ste dezinfekciu v obchode? Môžete si ju teraz jednoducho vyrobiť doma. Dopyt po dezinfekčných prostriedkoch na ruky je v dôsledku koronavírusu obrovský a ak je aj dostupný, ceny sú premrštené.

Čo potrebujete na prípravu dezinfekcie

 • 2/3 šálky 99,9% izopropylalkohol. Izopropylalkohol môžete nájsť v ktorejkoľvek lekárni. Z jedného balenia si viete vyrobiť množstvo dezinfekcie
 • 1/3 šálky 98% aloe vera gélu. Izopropylalkohol musíte s niečím zmiešať, pretože sám o sebe spáli vaše ruky. Ideálnym riešením je aloe vera gél, ktorý pôsobí ako prírodný zvlhčovač.
 • 5-10 kvapiek éterického oleja (môže, ale nemusí byť)
 • Misu na miešanie
 • Lyžicu
 • Lievik
 • Menšiu prázdnu fľašku s rozprašovacím aplikátorom alebo nádobu na tekuté mydlo
 • rukavice

Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa zotavila z koronavírusu

Ako si doma vyrobiť najúčinnejší dezinfekčný prostriedok na ruky

Než začnete doma vyrábať dezinfekčný prostriedok na ruky, je potrebné poznamenať, že izopropylalkohol je vysoko horľavý a pri priamom kontakte s rukami spáli vašu pokožku. Ako všeobecné preventívne opatrenie odporúčame používať ochranné rukavice. Keď budete pripravení začať, je potrebné urobiť nasledujúce kroky:

 1. Do misky nalejte izopropylalkohol a aloe vera gél. Keďže ručné sanitizéry musia obsahovať najmenej 60% alkoholu, aby boli účinné, mali by ste v ideálnom prípade udržiavať pomer izopropylalkoholu a gélu aloe vera v pomere 2:1.
 2. Podľa potreby pridajte do zmesi éterické oleje. Nemusíte ich nevyhnutne pridať, ale ak máte radi osobitnú vôňu, môžete pridať niekoľko kvapiek oleja.
 3. Prísady zamiešajte lyžičkou a pomocou lievika nalejte do plastových fliaš. Váš dezinfekčný prostriedok na ruky je pripravený na použitie.

A je to hotovo:-) Nastriekajte si ho na ruky a poriadne premyte. Gél roztierajte aspoň 20 sekúnd po povrchu celých rúk a nezabudnite na oblasti medzi prstami a celú plochu dlane. Ochrana trvá niekoľko hodín, netreba ho striekať častejšie, stačí 1 – 2 x denne.

Máte vlastný recept? Pridajte nám váš tip do komentára alebo nám rovno napíšte na redakcia@akcnezeny.sk

Zdroj receptu: androidcentral.com

žiadne príspevky na zobrazenie