Mladá vedkyňa Monika: Čo by mal každý vedieť o koronavíruse

0
Mladá vedkyňa Monika: Čo by mal každý vedieť o koronavíruse
Mladá vedkyňa Monika Wikarska:

Stalo sa, ako sme si vždy priali. Máme konečne od všetkého pokoj, môžeme si vyložiť nohy na gauč, pozerať seriály a vlastne tým zachrániť svet. No dobre, oplatí sa pozrieť si aj online vysielania pohybových aktivít, ktoré ľudia zadarmo zdieľajú na diaľku a udržať sa trochu vo forme. Najúčinnejšia prevencia proti nákaze je totiž naozaj jednoduchá – stačí ostať doma. 

Nákaza je otázkou PRAVDEPODOBNOSTI. Opatrenia túto pravdepodobnosť znižujú. Najbezpečnejšie je OSTAŤ DOMA a poriadne si VYČISTIŤ DOMÁCNOSŤ.

Čo by nemalo chýbať v strave a doplnkoch počas koronavírusu

Sme na začiatku rastu počtu nakazených koronavírusom. Ak bude počet nakazených rásť pomaly, je možné, že to zvládneme iba s horúčkami, bez úmrtí. Oproti Taliansku a iným krajinám máme tú výhodu, že sme na Slovensku a v Česku uzavreli hranice a nastolili karanténu celkom skoro. To, že sa medzi nami vírus nachádza, je FAKT. Ako RÝCHLO sa však bude šíriť, závisí od nášho POHYBU a potenciálneho VYSTAVENIU SA nákaze. Preto najúčinnejšie a najjednoduchšie opatrenie, ktoré môžeme urobiť, aby sme zostali zdraví, je fyzicky sa nestýkať s inými ľuďmi. 

V uzavretom priestore vírus ostane vo vzduchu až 3 hodiny

Áno, vírus sa prenáša aj vzduchom a uzavreté priestory zvyšujú riziko nákazy. Najjednoduchšie sa šíri kvapôčkovou infekciou – kašľaním / kýchaním a pri ľudskom kontakte. Ak sa s niekým musíte stretnúť, ideálny je rozhovor pod holým nebom zo vzdialenosti približne dva metre, pozor najmä na miesta s uzavretou cirkuláciou vzduchu (lietadlá, diaľkové autobusy), keďže vírus vo vzduchu zostáva infekčný pomerne dlhú dobu (Dormalen 2020). Okrem dýchacieho traktu môžu byť vstupnou bránou aj sliznice očí, úst a otvorené rany, u ktorých často dochádza k zaneseniu infekcie neumytými rukami, preto vídame rady o nedotýkaní sa tváre. Naopak cez nepoškodenú pokožku sa vírus do tela NEDOSTANE.

Ako ženy zvládajú nútenú “karanténu”? Jedna z nich hovorí: Naša láska sa zväčšila

Po prieniku do organizmu sa vírus šíri krvou a napáda bunky obsahujúce ACE2 receptory. Tieto receptory sa nachádzajú v obličkách, čreve, cievach, ale prednostne v pľúcach, preto vírus spôsobuje práve respiračné ochorenie. ACE2 receptory predstavujú jeho jediný vstup do buniek, a teda jedinú známu cestu množenia.

Ochranné rúška. Ako ich použiť? Má zmysel ušiť si vlastné?

Vírus zachytený na oblečení dokáže prežiť až 9 dní, je ale možné ho zničiť za jednu minútu

Výsledky štúdií sledujúcich životaschopnosť vírusu na povrchoch sa líšia. Podľa prvej vírus dokáže prežiť až 9 dní, druhá špecifikuje materiály bližšie: plast a kov – až 3 dni, plast a kartón 24 hodín. Ako dlho vírus prežije po tom, ako sa zachytí na pevnom povrchu záleží od teploty, vlhkosti a typu povrchu. 

Na odstránenie vírusu z rúk stačí obyčajné mydlo – špeciálne antibakteriálne mydlá neposkytujú zvýšený účinok. Z povrchov sa najlepšie vírus odstráni pôsobením látok, ktoré narúšajú jeho lipidový obal. Uvedené koncentrácie sú najúčinnejšie – vyšší percentuálny obsah nemusí byť viac účinný. Na zneškodnenie vírusu by sme ho mali nechať pôsobiť 30 s – 1 minútu:

  • mydlo, saponát, čistiace prostriedky s obsahom tenzidov – najlepšie na dezinfekciu rúk, tela, ale aj povrchov, oblečenia, ovocia a zeleniny –  ak nemáme vreckovú dezinfekciu, môžeme so sebou nosiť mydlovú vodu, ktorú si nanesieme na ruky, necháme 40s pôsobiť a potom utrieme do vreckovky
  • 62 % ethanol / 75 % izopropanol: dezinfekcia rúk, ale aj pevných plôch
  • 0,5 % peroxid vodíka: dezinfekcia pevných plôch
  • 0,21% NaClO (chlórnan sodný) = savo: dezinfekcia pevných plôch; savo obsahuje 4,7 % NaClO, nariedime ho na 0,21% keď odmeriame 45 ml a doplníme vodou do 1 l (odvážime na váhe 1000 g) (Kampf, 2020)
  • 98 % alkohol: dezinfekcia elektroniky a kovov
  • NaClO2 – chloritan sodný v kombinácii s kyselinou citrónovou: dezinfekcia pevných plôch, ale aj pokožky
  • teplo, UV (aj slnečné žiarenie) vírus zabíjajú, v lete sa pravdepodobne bude šíriť ťažšie

Zdroj: Pexels

Po príchode zvonku sa považujte za kontaminovaného, vyperte vrchné oblečenie

Najbezpečnejšie je ostať doma. Ak ale potrebujeme ísť nevyhnutne von, opatrenia po príchode sa značne komplikujú. Týka sa to aj prijatého tovaru / balíku. Z predošlých prípadov vieme, že k nákaze najčastejšie dochádza pri dýchaní rovnakého vzduchu ako nakazený človek. Cirkulácia vzduchu v uzavretých priestoroch zvyšuje riziko nákazy, preto noste rúška vždy keď idete do MHD, supermarketu alebo nemocnice, alebo výťahu. Tým sa pravdepodobnosť nákazy zníži rapídne. Stále sa nevie, či sa môžeme nakaziť od okoloidúceho človeka a do akej diaľky, je ale dokázané, že vírus sa drží vo vzduchu do 3 hodín (Dormalen, 2020) a na väčšine pevných povrchoch pri izbovej teplote do 5 dní (Kampf, 2020). Teoreticky sa nám teda môže zachytiť zo vzduchu na vrchnom oblečení, tovare prinesenom z obchodu, na vlasoch, … Na základe toho odporúčame vydezinfikovať všetko, čo bolo v styku s vonkajším okolím. Ak chceme byť dôslední, potrebujeme zmeniť pohľad na hygienu po príchode z vonku. Vyzliecť sa a buď vystriekať oblečenie alkoholom, alebo ho namočiť do mydlovej vody / dať rovno prať s pracím práškom do práčky. Nasadené rúško vložiť tiež do mydlovej vody a prevariť. Umyť si ruky – aspoň 40 sekúnd. Ak nenosíme čiapku, je možné, že sú kontaminované aj vlasy, príp. brada. Šampón pôsobiaci na vlasoch 40 sekúnd by mal vírus zničiť. Balík, aj s jeho obsahom, ktorý vám domov prinesú, ale aj tovar, ktorý si sami nakúpite – to všetko je potenciálne kontaminované po dobu 1-9 dní. Ak nechcete čakať, dezinfikujte všetky vrchné plochy – balík, aj tovar. Buď sa dotýkajte všetkého v rukaviciach, ktoré potom vyhodíte, alebo si umyte ruky a vyvarujte sa dotýkaniu iných objektov. Preventívne dezinfikujte všetky styčné plochy a predmety – peňaženku, kreditnú kartu, mobilný telefón, kľučky, zrkadlá, stoly, spínače svetlá, rúčky na nábytku, vodovodné kohútiky, mobily, klávesnice,…

Zdroj: Pexels

5 -11 dní po nákaze vám nemusí byť nič, ale môžete nakaziť ďalších

Ak vírus dostanete vy alebo niekto vo vašom okolí, príznaky sa podľa CDC (The Centers for Disease Control and Prevention) prejavia do 2-14 dní. Podľa štatistík z Wuhanu sa symptómy najpravdepodobnejšie dostavia po piatich dňoch a najviac po 11,5 dňoch. Naša vláda nariadila každému, kto prišiel zo zahraničia, 14 dňovú karanténu úplne odpodstatnene. Obdobie po nákaze, kedy vírus v sebe máte, ale ešte sa neprejavili príznaky, sa nazýva inkubačná doba. Počas inkubačnej doby si myslíte, že ste zdravý, zatiaľ čo infikujete svoje okolie. Práve preto je potrebné celkovo obmedziť svoj pohyb. Aj bez prejavenia príznakov môže byť človek nákazlivý a prenášať vírus ďalej. (Lauer, 2020)

Zdroj: Wikarska symbiotics
Zdroj: Wikarska symbiotics

Vírus nás dokáže odpísať na 2 týždne a nevieme, či jeho prekonanie znamená koniec ochorenia

Nebudeme rozpisovať všetky príznaky, tieto informácie má už každý. Pravdepodobnosť výskytu jednotlivých symptómov je prehľadne uvedený tu: https://ourworldindata.org/coronavirus. Od nakazených vieme, že choroba môže mať veľmi nepríjemný priebeh, horúčky a bolesti môžu človeku znemožniť postarať sa o seba, navariť si jedlo a je potrebné zabezpečiť si pomoc zvonku.

Keď sa z korony dostaneme, je to navždy, alebo sa môže vrátiť? To sa ešte nevie. Niekoľko prípadov podporuje fakt, že je možné sa vírusom reinfikovať, je však možné, že išlo iba o nedoliečeného pacienta. Je ešte skoro nad tým premýšľať. Každopádne, vyliečený človek by nemal strácať na sebadisciplíne a mal by pokračovať v zdravom životnom štýle a podpore imunity. 

Pacient 31 – na nakazenie celej krajiny stačí jeden nezodpovedný

Južná Kórea vďaka včasným opatreniam bojovala so šírením COVID-19 úspešne. Počet prípadov v Seoule sa im darilo udržiavať v nízkych číslach. 18. februára bola 61 ročná žena, známa aj ako „pacient 31“, pozitívne testovaná na koronavírus. 9. a 16. februára navštívila dvojhodinové bohoslužby, na ktorých bolo prítomných ďalších asi 500 ľudí. V priebehu nasledujúcich 12 dní bolo identifikovaných 2900 nových prípadov nákazy, čo znamenalo 180-násobný nárast počtu chorých ľudí v Južnej Kórei. Absolútna väčšina prípadov súvisela s „pacientom 31“. Vznikli dve ohniská nákazy, ktoré tvorili 80% všetkých prípadov v krajine.

Ako sa dotýka koronavírus tehotných žien? Ako u nich prebieha?

Testovanie neposkytuje 100 % pravdivé informácie a štatistiky sú skreslené

Momentálne sa na testovacích staniciach, ktoré sú väčšinou v exteriéri, odoberajú stery z nosa a hrdla. Tie sa posielajú do laboratórií na analýzu RT-PCR, trvá to približne 24 hodín. Človek bez zreteľných symptómov môže byť FALOŠNE negatívny (zdravý)! Okrem toho, z terénu vieme, že ľudí bez vážnych príznakov vôbec neotestujú. (Bez príznakov stojí testovanie 2900 Kč). Preto, ak nemáte horúčky, kašeľ, alebo ste neprišli do osobného kontaktu s nakazeným človekom, nechoďte na testovaciu stanicu, ktorá je OHNISKOM nakazených. Riskujete tým naozajstnú nákazu. Predtým, ako sa niekam vyberiete, radšej zavolajte na ÚVZSR. Infolinka: 0800 221 234, so symptómami volať tu: https://cutt.ly/WtxfjDe V Česku funguje infolinka výhradne pre koronavírus na čísle 1212.

Podľa informácií od nakazených vieme, že sú evidovaní ako chorí až po pozitívnom otestovaní. A to aj v takých prípadoch, ak je jeden človek pozitívny a doma nakazil celú rodinu. Aj keď je jasné, že všetci majú koronavírus, v oficiálnej štatistike nebudú evidovaní ako chorí, až kým ich neotestujú. Na rad v testovaní sa môžu dostať až o týždeň, kedy choroba zosilnie.

Horúčka je dôležitá, aby sa telo vysporiadalo s vírusom, zmierňuje sa paralenom/ibuprofenom a antimalarikum chlorochín lieči COVID-19

Oficiálny liek proti COVID-19 zatiaľ neexistuje. Podľa postupov v Južnej Kórei a Číne zaberá proti COVID-19 veľmi úspešne chlorochín, ktorý je schválený ako antimalarikum. Toto antivirotikum je vhodné najmä pre starých ľudí a tých s ťažkým priebehom ochorenia, pri miernom priebehu a mladých ľuďoch sa táto terapia nevyužívala. Berie sa denne 400-500 mg chlorochínu po dobu 7-10 dní. Ak nie je na trhu dostupný chlorochín, jeho analóg hydroxychlorochín má rovnaké účinky a môže sa použiť ten (Todaro, 2020). Tento liek je u nás na predpis a snáď už čoskoro ho začnú lekári využívať v liečbe, rovnako ako ho začali využívať aj v USA.

Pri domácej liečbe si musíme v prvom rade uvedomiť, že látky ako paracetamol (paralen), alebo ibuprofen (ibalgin) ochorenie NELIEČIA. Ich úlohou je TLMIŤ HORÚČKU. Horúčka, alebo zvýšenie vnútornej teploty, je prirodzenou reakciou tela na infekciu, či je vírusová alebo bakteriálna a bolo dokázané, že zvyšuje efektivitu imunitného systému (pozrite si ako funguje imunitný systém: https://youtu.be/zQGOcOUBi6s). Ak ste na radu lekára doteraz užívali ibuprofen, alebo iné protizápalové nesteroidné liečivá, neprestávajte. V súčasnosti neexistujú dôkazy, že ibuprofen zhoršuje priebeh COVID-19, všetky stanoviská proti ibuprofenu sú zatiaľ TEORETICKÉ! Obe liečivá – paracetamol aj ibuprofen pri COVID-19 poskytujú úľavu od bolestí a horúčky (Lékové informační centrum, 2020; WHO twitter, 18.3.2020). Mali by byť užívané v ROZUMNEJ MIERE . Toto nie sú pokyny na liečbu, iba zhrnutie momentálne dostupných informácií. Výber a dávkovanie lieku vždy konzultujte so svojím lekárom hlavne ak pravidelne užívate aj iné lieky a určite NEPREKRAČUJTE doporučenú dennú dávku.

COVID-19 nebol umelo vytvorený, vznikol prirodzenou mutáciou z netopiera / šupinovca

Presný pôvod vírusu nie je známy, no na základe analýzy DNA sekvencií sa predpokladá, že došlo k prenosu buď z netopiera alebo šupinovca. Taktiež je známe, že pravdepodobne došlo k dvom nezávislým mutáciam. Prvá umožnila prenos na človeka (Spike protein RBD doména), a druhá zvýšila schopnosť vírusu infikovať bunky (polybasic cleavage site S1-S2). Podobný priebeh je známy z chrípkových ochorení, pri ktorých bol aj experimentálne potvrdený. Možnosť, že vírus bol umelo vytvorený, je nepravdepodobná, keďže modifikáciu genetickými nástrojmi by bolo možné spätne detekovať (Andersen, 2020).

Za článok ďakujeme mladej vedkyni Monike Wikarskej, ktorá je aj autorkou vlastnej kozmetiky Wikarska symbiotics. 

Ako zvládnuť situáciu doma a úplne sa nezblázniť?

Referencie: 

Andersen, 2020: https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=organic&utm_campaign=NGMT_USG_JC01_GL_NRJournals&fbclid=IwAR01ogfi8llRUepk6aN2uVKyfFJwmEO3vUu1JhEAMKzYj20Vl-A3azWH7NI

Bancos, 2009: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693360/

Chen, 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828654/

David, 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214562/

Dormalen, 2020: https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2004973

Fang, 2020: https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2213-2600%2820%2930116-8

Hoffman, 2008: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723386/

Kampf, 2020: https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/fulltext

Lauer, 2020: https://annals.org/aim/fullarticle/2762808/incubation-period-coronavirus-disease-2019-covid-19-from-publicly-reported

Lékové informační centrum, 2020: https://www.faf.cuni.cz/Verejnost/Zpravy/2020/Lekove-informacni-centrum-COVID-19-dotazy/LIC_COVID-19_ibuprofen.aspx?fbclid=IwAR3VYVcwEUiZ3IUpI-neauQ3uVU6gnke_O3zpMVebi8POZdXUh_KtxJlU94

McCarty, 2020: https://www.elsevier.com/about/press-releases/research-and-journals/recent-research-points-the-way-toward-a-practical-nutraceutical-strategy-for-coping-with-rna-virus-infections-including-influenza-and-coronavirus

Murugan, 2011: https://www.researchgate.net/publication/301540976_Screening_for_Antifungal_and_Antiviral_activity_of_C-phycocyanin_from_Spirulina_platensis

Parekh, 2018: https://www.youtube.com/watch?v=2pyp9VwFR4s

Todaro, 2020: https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vTi-g18ftNZUMRAj2SwRPodtscFio7bJ7GdNgbJAGbdfF67WuRJB3ZsidgpidB2eocFHAVjIL-7deJ7/pub

WHO twitter, 18.3.2020: https://twitter.com/WHO/status/1240409217997189128

ZhiYong, 2020: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04264533

žiadne príspevky na zobrazenie