Penaltový rozstrel vo finále ME vo futbale 2020 sledovalo v televízii najviac Britov od pohrebu princeznej Diany

13.7.2021 (Webnoviny.sk) – Veľká Británia má približne 66 miliónov obyvateľov a takmer polovica z nich v nedeľu večer sledovala v televízii finále majstrovstiev Európy vo futbale, v ktorom Angličania v penaltovom rozstrele nestačili na Talianov.

Podľa BBC si záverečný rozstrel nenechalo ujsť 30,95 milióna Britov, počas zápasu bol divácky priemer o čosi nižší (29,85 milióna). Briti tvrdia, že je to najvyšší podiel sledovanosti televízneho programu od roku 1997 a pohrebu vtedy zosnulej princeznej Diany. Tá bola vtedy jedna z najpopulárnejších osobností na Britských ostrovoch.

“Pre porovnanie finále Wimbledonu medzi Novakom Djokovičom a Matteom Berrettinom, ktoré sa hralo v nedeľu popoludní rovnako v Londýne, videlo v istom momente maximálne 7,8 milióna Britov. Ak by sme zostali pri futbale, najvyšší rating sledovanosti malo až doteraz semifinále majstrovstiev sveta 1990 medzi Anglickom a Nemeckom s 25,2 milióna divákmi. Aj vtedy Angličania prehrali po penaltovom rozstrele,” pripomína portál BBC.

Zobraziť fotogalériu k článku:
ME vo futbale 2020 (finále): Taliansko – Anglicko (fotografie)

Zaujímavé je aj porovnanie s politickými reáliami. Prvé verejné vyhlásenie britského premiéra Borisa Johnsona o zavedení reštrikčných opatrení v boji s koronavírusom v marci 2020 videlo v televízii 27 miliónov Britov. “Mnohé školy v Anglicku dovolili v pondelok prísť deťom neskôr na vyučovanie, keďže finálový duel sa skončil až pred jedenástou hodinou večer londýnskeho času. Rátali s tým, že rodičia dovolia pozerať deťom futbal až do konca,” informovali Briti.

Viac k témam: majstrovstvá Európy vo futbale ME vo futbale 2020, sledovanosť, televízny prenos
Zdroj: Webnoviny.sk – Penaltový rozstrel vo finále ME vo futbale 2020 sledovalo v televízii najviac Britov od pohrebu princeznej Diany © SITA Všetky práva vyhradené.