Pocit osamelosti sa počas pandémie zvýšil u ľudí v každom veku. Ako na tom boli Slováci?

1.8.2021 (Webnoviny.sk) – Počas pandémie sa na Slovensku zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí. Zo slovenských respondentov sa v období od apríla do júla 2020 cítili 20,5 percenta opýtaných, pričom v roku 2016 osamelosť pociťovalo 7,9 percenta respondentov.

Vyplýva to zo správy Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie, ktorá sa zamerala na pocity osamelosti a sociálnej izolácie počas pandémie ochorenia COVID-19.

Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Gréci boli osamelí aj predtým

Správa ukázala, že pocit osamelosti sa v prvých mesiacoch pandémie v Európe zdvojnásobil u ľudí všetkých vekových skupín. Zistila tiež, že v porovnaní s rokom 2016 osamelosť u mladých vo veku 18 až 35 rokov narástla štvornásobne.

Pred pandémiou v roku 2016 boli podľa prieskumu najviac osamelí Gréci (20,8 percenta). Za nimi nasledovali občania Rumunska (16,9 percenta), Belgicka (16 percent), Maďarska (14,3 percenta) a Francúzska (14,2 percenta).

Počas pandémie od apríla do júla 2020 sa najviac osamelo cítili obyvatelia Francúzska (31,6 percenta), Grécka (29,3 percenta), Bulharska (28 percent) a Švédska (26,4 percenta).

Práve Švédsko malo najväčší skok v počte ľudí, ktorí sa cítili osamelo. V porovnaní s rokom 2016 sa ich počet zdvihol o takmer 20 percentuálnych bodov, pričom malo z krajín najmiernejší lockdown.

Možný vplyv práce na diaľku

Podľa správy médiá počas pandémie zdvojnásobili pokrytie tém súvisiacich s osamelosťou alebo sociálnou izoláciou v celej Európskej únii.

Jedna tretina správ o samote a sociálnej izolácii sa týka zdravia a zhruba 10 percent textov obsahuje zmienku o ekonomických dopadoch osamelosti. Od začiatku pandémie sa v súvislosti s osamelosťou diskutuje aj o vplyve práce na diaľku.

Správa zároveň konštatuje, že prístup médií je k tejto téme medzi členskými krajinami celkovo rôzny.

Kým v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku či Švédsku sa o téme rozpráva, tak na Cypre, Českej republike, Grécku, Lotyšsku, Litve, Malte, Slovensku či Slovinsku má táto téma malé alebo žiadne zastúpenie.

Osobné rozhovory aj online prieskum

Dáta pre rok 2016 pochádzajú z prieskumu European Quality of Life Survey a tie pre rok 2020 sú z prieskumu The Living, working and COVID-19.

V prvom prieskume sú dáta založené aj na osobných rozhovoroch. Počet ľudí zapojených do prieskumu sa pohybuje od tisíc do dvetisíc ľudí na krajinu.

Prieskum z roku 2020 bol online a vyplniť ho mohol ktokoľvek nad 18 rokov. Dostať sa k nemu dalo cez odporúčanie alebo cez reklamu na sociálnych sieťach.

Z Chorvátska, Nemecka, Maďarska, Írska, Portugalska, Rumunska a Španielska sa vyplnilo dotazník viac ako päťtisíc respondentov pričom z Luxemburska ich bolo menej ako tisíc.

Viac k témam: Koronavírus, osamelosť, prieskum, sociálna izolácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pocit osamelosti sa počas pandémie zvýšil u ľudí v každom veku. Ako na tom boli Slováci? © SITA Všetky práva vyhradené.