Cestovina je jedlo vyrobené z nekysnutého cesta pomocou múky, vody alebo vajec. Vznik cestovín sa datuje do doby pred naším letopočtom. Prvé zmienky pochádzajú zo Starovekého Grécka, kde koláčové cesto usušili na slnku, potom natrhali na kúsky a uvarili.
Rimania tento nápad zdokonalili tým, že cesto nakrájali na rovnaké pásiky, ktoré nazývali laganon, čo zrejme súvisí s dnešným názvom lasagne. Prvé cestoviny sa vyrábali doma. Prvé továrne na cestoviny začali vznikať až v 17. storočí v Taliansku.
Zloženie cestovín
Základné suroviny sú múka (pšeničná) a voda. Cestoviny môžu byť bezvaječné, jednovaječné, dvojvaječné, podľa chuti až viacvaječné. Sú bohatým zdrojom sacharidov. Cestoviny z celozrnnej múky obsahujú navyše minerály a vitamín B. Vaječné zasa obsahujú vitamín A.
Druhy cestovín
- Špagety sú asi najznámejším druhom. Sú dlhé, tvarom podobné špagátikom. Nedajú sa plniť a preto sú vhodné k omáčkam, známe sú napr. bolonské špagety. Podľa etikety sa jedia vidličkou, pre tých menej skúsených je povolená lyžička, na ktorú sa nakrútia pomocou vidličky špagety a tak sa vložia do úst.
- Penne majú tvar kratších dutých rúrok na krajoch skrojených do šikma. Sú duté, ale nie sú vhodné na plnenie, sú vhodné k omáčkam.
- Makaróny sú podobné penne, sú však väčšie a širšie. Podobajú sa kolienkam dostupným na Slovensku, len na rozdiel od nich sú rovné.
- Maltagliati sú cestoviny nepravidelného tvaru.
- Rigatoni sú rovnaké ako penne, ale majú rovné konce. Majú vrúbkovaný povrch.
- Fettucine sú široké rezance, asi 3 – 5 mm. Sú vhodné k smotanovej omáčke s hubami.
- Pappardelle sú podobné ako fettucine, sú to do klbka stočené rezance široké asi 1 cm. Majú buď hladký alebo zvlnený okraj.
Prečítajte si: Recept na skvelé a chrumkavé zemiakové placky
- Tagliatelle sú široké dlhé rezance stočené do tvaru hniezda. Servírujú sa podobne ako špagety a jedia sa taktiež natáčaním na vidličku.
- Lazane sú pláty s rozmermi 2,5 x 8 cm. Prekladajú sa mäsovou alebo zeleninovou plnkou a potreté bešamelom sa zapekajú.
- Linguine sú prechodom medzi špagetami a lazanami. Hovorí sa im aj jazýčky. Sú širšie ako špagety ale užšie ako lazane.
- Farfalle (mašličky) majú tvar mašličiek alebo motýlikov. Sú vhodné k omáčkam, ale aj na zapekanie. Vyrábajú sa z tvrdej pšenice.
- Conchiglie sú cestoviny v tvare mušličiek
- Gnocchi sú cestoviny v podobnom tvare ako halušky
- Fusilli majú tvar vretien. Často sa podávajú k darom mora.
- Cavatappi majú tvar špirály. Sú duté a preto veľmi vhodné k omáčkam.
- Stelline majú tvar hviezdičiek a používajú sa do polievok.
- Coralli majú tvar trubičiek a používajú sa do polievok.
- Tortellini majú tvar stočených taštičiek, pripomínajú tvarom slimáčikov. Ich tvar je inšpirovaný Venušiným pupkom. Sú plnené rôznymi plnkami, napríklad mäsovou.
- Ravioli sú cestoviny v tvare štvorca. Sú plnené. Pri servírovaní sa posýpajú strúhaným parmezánom.
- Canelloni majú tvar závitkov. Bývajú plnené najmä mäsovou plnkou. Sú vhodné na zapekanie.
- Cappelleti majú tvar klobúčikov a používajú sa ako plnené.
- Fagotini majú tvar uzlíka. Sú plnené. Vyrábajú sa v rôznych farbách.
- Pirohy sú tradičné slovenské cestoviny. Bývajú plnené sladkými (napr. lekvárom, makom, tvarohom) alebo slanými plnkami (napr. bryndzou).
Zdroj: wikipedia.com