Potrebujete si niečo zapamätať? Použite mnemotechnické pomôcky

0
Potrebujete si niečo zapamätať? Použite mnemotechnické pomôcky

Mnemotechnické pomôcky sú pamäťové nástroje, ktoré vám môžu pomôcť ľahšie sa učiť alebo si pamätať informácie.

Jedným z najbežnejších príkladov mnemotechnickej pomôcky je pieseň „A-B-C-D…“, ktorá nám pomáha naučiť sa anglickú abecedu. Ďalším bežným príkladom mnemotechnickej pomôcky je skratka „ČOŽZMIF“, ktorá nám pomáha zapamätať si poradie farieb v dúhe.

Zatiaľ čo piesne a skratky sú dva typy mnemotechnických pomôcok, existuje aj niekoľko ďalších typov. Tento článok skúma, ako mnemotechnické pomôcky pomáhajú s pamäťou a aké rôzne typy mnemotechnických pomôcok môžete použiť.

Vedeli ste?

Predpokladá sa, že používanie mnemotechnických pomôcok na ukladanie informácií siaha až do staroveku. Gréckemu básnikovi Simonidesovi sa pripisuje prvý objav mnemotechniky alebo starovekého umenia pamäti v roku 447 pred Kristom.

Prečítajte si: Chcete, aby bolo vaše podnikanie zapamätateľné? Základom je content marketing

unsplash.com

Ako pomáhajú mnemotechnické pomôcky s pamäťou?

Mnemotechnické pomôcky môžu pomôcť vašej pamäti rôznymi spôsobmi:

Učenie sa veľkého množstva informácií: Zapamätať si veľké množstvo informácií naraz môže byť náročné, takže mnemotechnické pomôcky vám môžu pri tom pomôcť. Napríklad môžu byť užitočné, keď sa učíte názvy hlavných miest štátov alebo názvy všetkých kostí v ľudskom tele.

Postupné zapamätávanie informácií: Často sa od nás vyžaduje, aby sme si zapamätali nielen slová alebo fakty, ale aj ich správne poradie. Mnemotechnické zariadenia vám môžu pomôcť zapamätať si informácie postupne. Môžu vám napríklad pomôcť naučiť sa názvy planét, farby dúhy alebo písmená abecedy – všetko v správnom poradí.

Zapamätanie si abstraktných pojmov: Mnemotechnické pomôcky vám môžu pomôcť zapamätať si abstraktné slová alebo pojmy, ktoré nepoznáte. Napríklad vám môžu pomôcť zapamätať si matematické vzorce alebo slová v cudzom jazyku.

Štúdia z roku 2014 poznamenáva, že mnemotechnické pomôcky fungujú, pretože sa učia kreatívne, buď prepojením s niektorými znalosťami, ktoré už poznáte, alebo využívajú váš humor alebo emócie.

Výskum nám ukazuje, že mnemotechnické pomôcky môžu byť celkom účinné. Jedna štúdia zistila, že používanie mnemotechnických pomôcok zlepšilo učenie a zapamätanie si o 20%.

unsplash.com

Typy mnemotechnických pomôcok

Nižšie sú uvedené niektoré z rôznych typov a príkladov mnemotechnických pomôcok.

Hudobné mnemotechnické pomôcky

Možno si nepamätáte ani jednu stranu slov z vašej obľúbenej knihy, ale určite si pamätáte texty desiatok piesní. Je to preto, že hudba môže byť účinným nástrojom, pokiaľ ide o učenie a zapamätanie. Inzerenti to vedia, a preto na propagáciu produktov používajú chytľavé znelky.

Tu je niekoľko príkladov hudobných mnemotechnických pomôcok:

Abecedná pieseň: A-B-C-D… Abecedná pieseň nám pomáha naučiť sa anglickú abecedu, čo je v podstate reťazec 26 náhodných písmen.
Pieseň 50 Nifty United States: Táto pieseň nám pomáha naučiť sa názvy všetkých 50 amerických štátov v abecednom poradí.

Prečítajte si: Prečo zabúdame na veci alebo psychologické fakty, ktoré ste o sebe nevedeli

unsplash.com

Básnické mnemotechnické pomôcky

Rovnako ako piesne, riekanky a básne sú tiež chytľavé a uľahčujú zapamätanie informácií vďaka použitiu opakovania a rýmovania slov.

Napríklad pravidlo pravopisu „I“ pred „E“ ako v slove „sused“ (neighbor) or alebo „vážiť“ (weigh) nám pomáha zapamätať si správne poradie písmen „I“ a „E“ v rôznych typoch anglických slov.

Alebo keď sa nabudúce budete snažiť zapamätať si počet dní v každom mesiaci, skúste túto mnemotechnickú pomôcku:

“30 days hath September, April, June, and November.
All the rest have 31.
Except February, my dear son.
It has 28 and that is fine.
But in a leap year it has 29.”

V preklade:

„30 dní má september, apríl, jún a november.
Všetci ostatní majú 31.
Okrem februára, môj drahý syn.
Má 28 a to je v poriadku.
Ale v priestupnom roku má 29.“

unsplash.com

Akronymy a akrostiky

Patria medzi najbežnejšie typy mnemotechnických pomôcok. Na vytvorenie tohto typu mnemotechnickej pomôcky sa prvé písmeno každej položky v zozname používa na vytvorenie slova (skratka) alebo frázy (akrostik).

Toto sú niektoré bežné príklady skratiek, ktoré fungujú ako mnemotechnické pomôcky:

ROYGBIV alebo ČOŽZMIF: Táto skratka nám pomáha zapamätať si poradie farieb dúhy, ktorými sú červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová (red, orange, yellow, green, blue, indigo, violet).
HOMES: Táto skratka nám pomáha zapamätať si mená piatich Veľkých jazier, ktorými sú: Huron, Ontario, Michigan, Erie a Superior.

Je skratka to isté ako mnemotechnická pomôcka?

Niektoré skratky sú mnemotechnické pomôcky. Všetky skratky však nie sú mnemotechnické pomôcky a všetky mnemotechnické pomôcky nie sú skratky.

Toto sú niektoré bežné príklady akrostiky:

Please Excuse My Dear Aunt Sally (Prosím, prepáčte, moja drahá teta Sally): Toto je akrostik, ktorý nám pomáha zapamätať si poradie algebrických operácií, ktoré sú: Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction, (zátvorky, exponenty, násobenie, delenie, sčítanie a odčítanie).
Kings Play Cards On Fairly Good Soft Velvet (Králi hrajú karty na celkom dobrom jemnom zamate): Toto je akrostika, ktorá nám pomáha zapamätať si, ako sú živé bytosti klasifikované podľa taxonómie: Kingdom, Phylum, Class, Order, Family, Genus, Species, and Variety, (kráľovstvo, kmeň, trieda, rád, rodina, rod, druh a odroda).

NASA má šikovný nástroj, pomocou ktorého si vytvoríte vlastné akrostiky.

Mnemotechnické pomôcky na kľúčové slová

Mnemotechnické nástroje kľúčových slov zahŕňajú používanie kľúčových slov a vizuálnych podnetov na vytvorenie asociácie a stimuláciu vašej pamäte.

Tu je niekoľko príkladov mnemotechnických pomôcok kľúčových slov:

Zemepisná šírka (latitude): Môže byť mätúce zapamätať si, akým smerom prebiehajú zemepisné šírky a dĺžky. Môžete si to zapamätať tak, že kľúčové slovo „plochý“ (flat) nastavíte na „zemepisnú šírku“ (latitude), aby ste si zapamätali, že zemepisné šírky prebiehajú horizontálne, a teda zemepisné dĺžky vertikálne.
Ranidae: Bežné žaby sú vedecky známe ako ranidae. Môžete si to zapamätať tak, že kľúčové slovo „dážď“ (rain) (ktoré sa podobá „ranidae“) pripojíte na „žaba“(frog) a predstavíte si žabu poskakujúcu v daždivom dni.
Gato: Španielske slovo pre mačku je „gato“. Môžete si to zapamätať tak, že kľúčové slovo „gate“ (ktoré sa podobá „gato“) pripojíte na „mačka“ a predstavíte si mačku sediacu na bráne.

Skúste si vytvoriť vlastnú mnemotechnickú pomôcku pre kľúčové slová pre čokoľvek iné, čo si potrebujete zapamätať. Môžu byť obzvlášť užitočné pri učení sa slovíčok v cudzom jazyku.

Pravopisné mnemotechnické pomôcky

Pravopisné mnemotechnické pomôcky vám môžu pomôcť vyhláskovať zložité slová. Tu je niekoľko príkladov pravopisných mnemotechnických pomôcok:

George Edwards’ Old Grandma Rode A Pig Home Yesterday: (Stará babička Georgea Edwardsa sa včera vozila doma s prasaťom): Táto mnemotechnická pomôcka nám pomáha hláskovať slovo „GEOGRAPHY“ (GEOGRAFIA).
A Rat In The House May Eat The Ice Cream (Krysa v dome môže zjesť zmrzlinu): Táto mnemotechnická pomôcka nám pomáha hláskovať slovo „ARITHMETIC“ (ARITMETIKA).

Môžete si vytvoriť vlastnú mnemotechnickú pomôcku pre slová, ktoré sa vám nedarí hláskovať. V skutočnosti nám výskum ukazuje, že používanie mnemotechnických pomôcok môže pomôcť zlepšiť vašu slovnú zásobu.

Aliteračná mnemotechnika

Aliteračné mnemotechniky vám pomôžu zapamätať si slová tým, že ich priradia k inému slovu začínajúcemu na rovnaké písmeno. Tu je niekoľko príkladov aliteračných mnemotechnických pomôcok:

Sofistikovaná Sylvia: Ak máte novú kolegyňu menom Sylvie a neviete si spomenúť na jej meno, nájdite vlastnosť, ktorá ich vystihuje písmenom „S“. Napríklad, ak vyzerajú sofistikovane, môžete si ich predstaviť ako sofistikovanú Sylvie.
Utorok doučovania (Tutoring Tuesday): Ak máte v utorok doučovanie, táto aliterácia vám môže pomôcť zabezpečiť, aby ste na to nezabudli.

Na sledovanie mien, dátumov alebo iných dôležitých informácií môžete použiť mnemotechnické pomôcky na aliteráciu.

Pomôcka na zapamätanie si počtu dní v mesiacoch

Používanie mnemotechnických pomôcok

Mnemotechniku môžete použiť na zapamätanie si všetkých druhov informácií, ako sú dátumy historických udalostí, fyzikálne zákony alebo mená vašich kolegov. Mnemotechnické pomôcky vám tiež môžu zabrániť zabudnúť na niečo dôležité, čo musíte mať pod kontrolou, ako sú heslá alebo zoznam potravín, ktoré musíte kúpiť.

Ak sa pokúšate dozvedieť konkrétnu informáciu, môžete skontrolovať, či pre ňu existujú online mnemotechnické pomôcky. Napríklad, ak sa snažíte zapamätať si rok, kedy vyplával Krištof Kolumbus, už na to existuje rýmovaná mnemotechnická pomôcka: „In 1492, Columbus sailed the ocean blue.“ (V roku 1492 sa Kolumbus plavil po modrom oceáne).

Prípadne sa môžete rozhodnúť vytvoriť si vlastné mnemotechnické pomôcky. Štúdia z roku 2022 zistila, že vytváranie vlastných mnemotechnických pomôcok môže zlepšiť vaše šance na zapamätanie si informácií, pretože asociácia má pre vás väčší význam.

Zdroj: www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie