Darčeky pre svadobčanov z keramickej dielne manželov Mezeiovcov

1
Darčeky pre svadobčanov z keramickej dielne manželov Mezeiovcov

Stalo sa dobrým zvykom, že svadobným hosťom okrem výslužky pribalíme malú drobnosť, ktorú si odnesú domov. Ako poďakovanie a pamiatku na výnimočný deň, ktorý sme prežili. Obľúbenosti sa tešia rôzne ručne vyrábané magnetky, sviečky, či mydielka v tvare srdiečka.

My ale dnes zavítame do keramickej dielne manželov Milana a Denisy Mezeiovcov, ktorí darčeky k svadobným stolom vyrábajú profesionálne už viac ako 20 rokov.

To, že sme začali vyrábať svadobné darčeky nebolo plánované. Venovali sme sa veľkoobchodu a často nám telefonovali zákazníci, že sa im veľmi páčia naše výrobky a či by sme im vedeli vyrobiť produkty z našej ponuky s menom ženícha a nevesty. Takže sme pred viac ako dvomi dekádami iba zareagovali na stále rastúci dopyt a stali sa vďaka tomu jedni z prvých na Slovensku, čo sa začali venovať výrobe darčekom pre svadobčanov,“ začína svoje rozprávanie Milan.

S manželkou sa v tej dobe rozhodli vytvoriť internetový obchod. Ten sa stal tak úspešný, že boli nútení ponuku rozšíriť o ďalšie kategórie a dnes nájdete ich E-shop na internete pod originálnym názvom keramicke-darceky.sk.

Ak si dobre pamätáme, prvá objednávka bola na keramické zvončeky. A tie sú veľmi obľúbené dodnes,“ usmievajú sa manželia.

Drobnosti, ktoré hosťom zostanú navždy

Svadba je veľká udalosť. Jej prípravy trvajú niekoľko mesiacov, niekedy aj viac ako rok. Mladomanželia chcú, aby bolo všetko perfektné. Vybaviť treba pozvánky, oznámenia, fotografa, svadobné šaty, obrúčky, dohodnúť, kde bude obrad, akú bude mať príchuť torta,…

Zoznam úloh sa môže zdať až nekonečný. A povinnosti nevesty a ženícha sa končia vlastne až v svadobný deň o polnoci, po odtancovaní redového tanca, rosy alebo klobúkového tanca. Záleží na tom, z ktorej časti Slovenska novomanželia pochádzajú a aké sú tradície a zvyklosti v danom regióne.

Je preto vítané, ak dokážete niektoré z nich vyriešiť jednoducho a rýchlo. Takým prípadom môže byť aj výber zaujímavých darčekov pre hostí. Populárne ja siahnuť po drobnosti, ktorá hosťom zostane navždy. Ktorá nezaberie veľa miesta a zároveň bude aj peknou pripomienkou na tento deň. Naše odporúčanie je siahnuť po originálnych, ručne vyrábaných darčekoch z keramickej dielne.

Ako spomínajú manželia, dnes sú naše produkty personalizované a vyladené do posledného detailu: „Všetky obsahujú taftové stuhy, ktoré ručne uväzujeme do tvaru mašličky. Čo je skvelé, farbu stuhy dokážeme zladiť presne podľa požiadaviek a farebnej výzdoby novomanželov.“

Svadobné magnetky sú nestarnúca klasika

Malé, ručne vyrábané keramické svadobné magnetky môžete položiť každému hosťovi na svadobný stôl k menovke. Alebo ich môžete rozdávať spolu s výslužkou, keď sa s nimi budete ráno lúčiť. Samotný dizajn už bude iba na vás.

Držíme sa svadobnej symboliky. Medzi najobľúbenejšie patria magnetky v tvare holubičky, srdiečka, podkovičky a štvorlístka. Na prednú stranu sa okrem personalizovaného textu uväzuje stuha. Na zadnej je zase silný magnet. Zakladáme si na tom, aby bol darček nielen pekný, ale aj funkčný,“ vysvetľuje Milan.

Keramické zvončeky, ktoré aj naozaj zvonia

Ak s vami magnetky nezarezonovali, nemusíte sa obávať. Kde hľadať viac originality, ako u ručne vyrábajúcich majstrov?

Sú mladomanželia, ktorí budú chcieť siahnuť po inom produkte, ako obľúbených magnetkách. A je to úplne v poriadku. Veľmi obľúbenými sú trojrozmerné keramické zvončeky. Vnútri majú guličku / srdiečko a naozaj pekne zvonia. Ide o milú pamiatku, ktorej v domácnosti môžete nájsť aj užitočný účel.“

Najobľúbenejšie sú opäť zvončeky. Biely zvonček s bielozlatou stuhou, alebo si môže nevesta vybrať na zvončeky stuhy zladené k tónom danej svadby ako napríklad bledofialové, cyklaménové alebo bielostrieborné.

Na zhotovenie výslednej grafiky pre výslednú potlač môžete využiť z niektorých, už predpripravených šablon, alebo sú na výber k dispozícií aj obrázky alebo kresby rôznych obrúčok, kvietkov a dekorácií, ktoré si môžete už len doplniť menami novomanželov, dátumu svadby a na zadnú stranu zvončeka si môžete nechať potlačiť nápis „Ďakujeme“.

Poctivou výrobou dávame najavo, že si našich zákazníkov vážime

Aj po dlhých rokoch chodia do dielne manželia radi. A hoci každoročne predajú viac ako desiatky tisíc keramických darčekov, ich tvorba stále nie je sériová. A to je vzácnosť, ktorá sa dnes hľadá veľmi ťažko.

„Všetky výrobky sú ručne robené na hrnčiarskom kruhu. Následne ručne lisované a odlievané. Vieme o každom kuse a každý od nás dostane rovnakú porciu precíznosti a pozornosti. Iba tak dokážeme dosiahnuť kvalitu, na ktorej si tak zakladáme,“ vysvetľuje Milan.

A možno vás prekvapí, že proces výroby je oveľa náročnejší, ako ste si mysleli. „Poctivou výrobou dávame najavo, že si našich zákazníkov vážime,“ zhodujú sa manželia. „A že budeme radi, ak sa k nám vrátia aj pri ďalšom výnimočnom životnom míľniku.“

Výroba keramických produktov začína lisovaním alebo ručným odlievaním do sádrových foriem. Po vybratí z formy nasleduje proces sušenia. Po tom čo sa zbaví ostrých hrán sa výrobok zabrúsi a umyje. Nasleduje prvý výpal (aby mal črep dobrú nasiakavosť glazúry), potom sa ručne oglazuje a druhým výpalom sa páli surová glazúra, ktorá po tomto procese nadobudne z jemného prášku sklovitý povrch. A tretím výpalom sa zatavuje vysokotavná a trvalá potlač. Po poslednom výpale sa potlač zataví pod sklovinu glazúry, ktorá sa postará o jej trvácnosť a vysokú odolnosť.

Aby darček vydržal minimálne tak dlho, ako manželstvo

Skúsenosť vám dá príležitosť vylepšiť produkt do posledného detailu. Nám sa podarilo získať technológiu so špeciálnymi vysokotavnými farbami, s ktorými pri správnom výrobnom postupe, ktorý vždy dodržujeme, poskytujeme doživotnú záruku na potlač. Vďaka dosiahnutiu bodu slinutia hliny pri druhom výpale a nastavenia vyšších teplôt v peci, dnes dokážeme produkty urobiť mrazuvzdorné a pevnejšie, aby sa pri páde na zem nepoškodili. Je v tej práci s keramikou pekná symbolika. Najmä, keď si zoberiete, kam ten výrobok ide a čo má vyjadrovať, no nie?“ Pýtajú sa manželia.

Predstavte si, že máte niečo vzácne, čo si chcete uchovať navždy. Niečo, čo je pevné, no vytvorené z materiálu tak krehkého, že potrebuje správnu starostlivosť a dostatok pozornosti, aby sa stalo takmer nezničiteľným. Niečo, čo vznikalo zo surového materiálu a potrebovalo veľa pozornosti a práce, aby sa zmenilo na čisté.

Odpovedzte si sami, či sme v poslednom odseku hovorili viac o láske alebo ručne robenom keramickom svadobnom darčeku.

A či táto vzájomná symbolika nie je presne to, čo sa k svadbám hodí.

My už odpoveď poznáme.

Zdroj fotiek:

https://www.ika.sk/

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu