Chceli by ste si každý deň zabezpečiť vlastné a čerstvé vajíčka? Vďaka domácemu chovu sliepok je to možné. Počet a kvalita vajec závisí hlavne od toho, ako je o sliepky postarané. Len spokojné a zdravé sliepky budú znášať zdravé vajcia.
Ak plánujete chov hydiny, mali by ste sa dostatočne pripraviť, aby vás realita nezaskočila. Čo je pri chove hydiny dôležité a na čo treba pri starostlivosti o sliepky dbať?
Základom je výber vhodného plemena. Nosivé plemená znášajú vajíčka skoro celoročne, nízke znášky sú typické len pre chladnejšie mesiace a obdobia preperovania. Skvelými nosnicami sú ľahké plemená ako napr. plymutky, vlašky, leghornky či minorky. Sú vhodné najmä pre začiatočníkov a drobnochovateľov.
Počas letných mesiacov sú sliepky najspokojnejšie, keď majú voľný výbeh na čerstvom vzduchu. Aj tak stále potrebujú miesto, kde môžu “hradovať”. Odpočívať, prijímať potravu, piť, znášať vajcia a odchovávať kurence.
Kurín
Kurín je možné buď vlastnoručne vybudovať na záhrade alebo zakúpiť nový, už hotový kurín. Kurín sa zvyčajne podstiela slamou, ktorá funguje ako podstielka. Vo vnútri kurína by mali mať sliepky bidlo, na ktoré budú môcť vyletieť a prenocovať na ňom. Výkyvy teplôt sú pre sliepky stresujuce, neznášajú prievan, ktorý sa odráža aj na znáške.
Preto dbajte na to, aby bol kurín dobre izolovaný. Na kuríne sú dôležité veľké okná, pretože tak, ako iné vtáky aj sliepky potrebujú kyslík. Svetlo taktiež silno ovplyvňuje hormonálny systém sliepok, čiže aj ich znáškovosť.
Nie je potrebné pre každú sliepku stavať znáškové hniezdo, no tam, kde sú postavené by mala byť tma alebo aspoň šero. Optimálna teplota v kuríne by mala byt’ 15 – 25 °C. A kurín musí byť uzavierateľný, aby sa dovnútra nedostali iné zvieratá.
TIP: Ak ste majiteľom psa a máte obavy o svoj kŕdeľ sliepok, dovoľte mu strážiť ich. Aby aj on mal svoje miesto, kde sa môže utiahnuť, zvážte pre neho kúpu búdy pre psov. Ak sa psy cítia potrebné, dokážu sliepky naozaj chrániť.
Kŕmenie sliepok
Tak, ako iné domáce zvieratá aj sliepky potrebujú kvalitné krmivo, aby dostali tie správne makro a mikroživiny. Denná spotreba nosníc je okolo 120 g suchej kŕmnej zmesi. Ak sa na kŕmenie používajú kuchynské prebytky, treba dávať pozor, aby neobsahovali vysoký obsah soli a tuku.
Vedeli ste, že…
… sýtu oranžovú farbu žĺtkov dosiahnete vtedy, keď zvýšite obsah karoténu v ich potrave? A to tým, že do krmiva doplníte krmivo s obsahom prírodných farbív ako napr. kukurice, ďateliny, žihľavy, mrkvy či repy.
Napájanie
Čistá pitná voda je samozrejmosťou a každá sliepka by ju mala mať stále k dispozícií. V lete je potrebné vodu meniť vodu častejšie, aspoň 3-krát za deň. Sliepky za normálnych podmienok potrebujú asi 250 ml denne. Za horúcich dní je ich spotreba vody vyššia.
Voda by nemala byt studená, ale vlažná. Skvelým pomocníkom sú napájadlá, ktoré môžete zásobovať litrami vody. Výhoda napájačiek je v tom, že zabezpečia hydine čistú vodu na dlhší čas aj vo vašej neprítomnosti.
Znášky vajec
Reálne môžete počítať s 200 – 220 vajíčkami ročne na sliepku. Každé plemeno však nesie inak. Sliepky kladú najviac vajec v druhom roku, neskôr ich výkonnosť klesá. Znesené vajíčka by sa mali zbierať každý deň a výstelka v hniezdach by mala byt’ čistená pravidelne, aby sa predišlo množeniu parazitov.
Zdravé vajcia
Ak chcete, vypestovať zdravé a chutné vajíčka, umožníte sliepkam dostatočný výbeh a zeleň, na ktorej sa môžu spokojne pásť.Čerstvá strava zabezpečí sliepkam prísun potrebných živín a sliepky budú zdravšie a odolnejšie voči chorobám. Zdravé sliepky znášajú zdravé vajíčka.
Pre väčší obsah omega-3 mastných kyselín vo vajíčkach môžete do krmiva pridať ľanové semeno. Veľmi dôležité je, aby sliepky boli spokojné, mali pocit istoty a pokoja. Nie je dobre ich vystavovať stresu, hluku ani ich vyrušovať. Len zdravá a spokojná sliepka vám znesie zdravé vajcia.
Chov hydiny nie je náročný
Aj keď vo všeobecnosti si môžu mnohí myslieť, že sliepky sú jednoduché až hlúpe tvory, dajú sa celkom ľahko skrotiť a sú pomerne inteligentné. Ak im spočiatku venujete trochu svojho voľného času, veľmi rýchlo si osvoja určité rituály.
Sliepočky nekladú len chutné vajcia, ale môžu vám priniesť aj ďalšie výhody. Dokážu spestriť pobyt v záhrade, vyprodukovať kvalitný slepačí hnoj pre rastliny a taktiež dokážu zbaviť záhradu množstva škodlivých tvorov. Pestovanie rastlín a chov zvierat sa navzájom prelínajú a tak dokážu záhrade zabezpečiť vzácnu rovnováhu.
Foto: Pixabay.com