Ako sa vysporiadať s rozpadom vzťahov? Niektorí ľudia sa vrhnú do práce alebo športu v snahe odvrátiť pozornosť od smútku a nemyslieť na svoj bývalý vzťah. Iní sa snažia zmierniť bolesť alkoholom alebo drogami. A iní zase skočia priamo do druhého vzťahu a snažia sa ísť ďalej. A potom sú ľudia, ktorí hľadajú sociálnu podporu a trávia viac času s rodinou a priateľmi.
Rakúska psychologička Ursula Athenstaedt a jej kolegovia v sérii štúdií skúmali použitie týchto a iných stratégií na zotavenie na vzorke 876 mladých dospelých, ktorí nedávno zažili rozchod s partnerom. Ich celkové výsledky naznačujú, že stratégie, ktoré použijete na zotavenie sa z rozpadu vzťahu, môžu závisieť od vášho pohlavia.
Ako prekonávajú rozchod muži?
Po prvé, vedci zistili, že muži budú s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ako ženy myslieť na svoje bývalé pozitívne. Najmä muži sa stále držali nádeje, že sa môžu vrátiť k svojim bývalým milenkám. Ženy majú, naopak, tendenciu robiť absolútne prerušenie vzťahu s tým, že sa zamerali na negatívne aspekty svojich bývalých a odmietali ich pozitívne stránky.
Muži majú tendenciu viesť viac osamelý život a udržiavať si konkurencieschopnejšie vzťahy s ostatnými mužmi. Sú tiež viac závislí od svojej partnerky alebo manželky, pokiaľ ide o sociálnu a emocionálnu podporu. Takže keď sa vzťah rozpadne, môžu prísť o jednu osobu, ktorej sa otvorili.
Pohľad z evolučnej stránky
Ursula Athenstaedt a jej kolegovia tvrdili, že toto zistenie má zmysel z evolučnej perspektívy. To znamená, že muži maximalizujú svoju reprodukčnú spôsobilosť tým, že sa zapájajú do viacerých krátkodobých vzťahov, zatiaľ čo ženy vytvárajú dlhodobý vzťahom s mužom, ktorý prispeje k výchove a opatrovaniu detí. Z tohto hľadiska sa muži držia myšlienky, že ich bývalá priateľka je stále potenciálnym partnerom, a to aj pri hľadaní alternatív na “trhu párenia”. Naopak, ženy by sa nemali chcieť vrátiť k vzťahu, ktorý nesplnil ich dlhodobé potreby.
Prečítajte si:13 tipov, ako riešiť konflikty vo vzťahu
Po druhé, vedci zistili rodové rozdiely v druhoch mechanizmov zvládania, ktoré ľudia používajú po rozchode. Konkrétne muži častejšie prijímali stratégie „stratiť sa“, ako napríklad dlhšiu pracovnú dobu alebo účasť na extrémnych športoch – alebo znecitlivením bolesti alkoholom alebo drogami. Navyše, muži častejšie ako ženy skočili do nových vzťahov, aj keď dlhodobé vyhliadky neboli dobré.
Ako prežívajú rozchod ženy?
Naopak, ženy mali tendenciu hľadať sociálnu a emocionálnu podporu od priateľov a rodiny. Dopriali si tiež čas na uzdravenie svojho srdca predtým, ako sa skúsili rozmýšľať o možnostiach nového vzťahu.
Z hľadiska sociálnej siete má toto zistenie dokonalý zmysel: Ženy majú zvyčajne viac priateľov a silnejšie emocionálne vzťahy ako muži. Ženy sú tiež zvyknuté zdieľať svoje emócie a obavy s ostatnými ženami, a to ako rozprávačka, aj ako poslucháčka.
Ako muži a ženy vnímajú príčiny rozchodu?
Po tretie, tieto štúdie ukazujú, že muži a ženy sa líšia spôsobom, akým vnímajú príčinu prerušenia vzťahov. U žien býva príčina skôr jasná: je to chyba človeka. Toto jednoznačné vysvetlenie zániku vzťahu pomáha ženám urobiť hrubú čiaru, aby mohli pokračovať vo svojom normálnom živote.
Muži však často tvrdia, že netušia, prečo sa vzťah rozpadol. Nemôžu viniť svojich bývalých, pretože sa stále držia nádeje na znovuzjednotenie sa s nimi. A, samozrejme, nie sú ochotní obviňovať seba – to nerobia ani ženy. Bez jasného vnímania toho, čo spôsobilo rozpad, sa muži ťažšie pohybujú a posúvajú ďalej.
Kto sa s rozchodom vyrovnáva ťažšie?
Predchádzajúce výskumy ukázali, že muži sa s rozchodom vyrovnávajú ťažšie ako ženy. Toto zistenie sa netýka iba vzťahov s partnermi, ale aj prípadov rozvodu alebo smrti partnera. Súčasná štúdia objasňuje dôvod. Ženy využívajú svoje rozšírené sociálne siete na získanie emocionálnej podpory, ktorú potrebujú. Naopak, najdôležitejšie spojenie v sociálnych sieťach mužov je prerušené, keď stratia partnera, a preto sa uchýlia k stratégiám „znecitlivenia mysle“, ktoré sú z dlhodobého hľadiska neúčinné.
Väčšinou sa mužom a ženám podarí vrátiť sa do bežného živote po rozchode. Pre mnoho ľudí však môže byť ťažké práve prechodné obdobie od konca predchádzajúceho vzťahu do bezpečného začatia ďalšieho vzťahu. Po vstupe do nového vzťahu majú muži aj ženy negatívny postoj voči svojmu bývalému – inými slovami, sami sa presvedčili, že to, čo majú teraz, je omnoho lepšie ako predtým. Toto je určite zdravý rámec pre starostlivosť o nový vzťah.
Čo nám pomôže vrátiť sa do života?
Nakoniec sa zdá, že priaznivé myslenie na bývalého priateľa je znamením, že ste sa ešte nedostali z rozpadu vzťahu. Súčasne vám môže brániť prežívanie vašej romantickej minulosti. Namiesto toho je hrubá čiara za bývalým a hľadanie emocionálnej podpory z vašej sociálnej siete dva dôležité kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste sa po ukončení vzťahu uzdravili.
Prečítajte si aj: Ako prekonať rozchod?
Zdroj: psychologytoday.com, unsplash.com